притисни ентер »

Дали Федерер може да ја реши „енигмата“ наречена Новак Ѓоковиќ?

Дали Федерер може да ја реши „енигмата“ наречена Новак Ѓоковиќ?

Роџер Федерер неодамна повтори дека Рафаел Надал е неговиот најсериозен ривал, велејќи дека најмногу сака да игра со него, а и најмногу стравува од таквите дуели. Ако првата констатација сигурно е точна, многумина сепак би се обложиле дека најмногу стравува од Новак Ѓоковиќ, неговиот противник во денешното финале на Вимблдон. 37-годишниот Швајцарец

Федерер атакува на титулата најстар освојувач на Вимблдон

Федерер атакува на титулата најстар освојувач на Вимблдон

Роџер Федерер за еден месец ќе наврши 38 години но тоа во никој случај не го спречува Швајцарецот да биде и натаму во топ форма. Тој денеска во финалето на овогодинешниот Вимблдон ќе се соочи со Новак Ѓоковиќ, а доколку ја освои титулата, ќе стане највозрасниот првак на Вимблдон во неговата историја. Слично како и Серена Вилијамс во женското финаче

Дали Федерер може да ја реши „енигмата“ наречена Новак Ѓоковиќ?

Дали Федерер може да ја реши „енигмата“ наречена Новак Ѓоковиќ?

Роџер Федерер неодамна повтори дека Рафаел Надал е неговиот најсериозен ривал, велејќи дека најмногу сака да игра со него, а и најмногу стравува од таквите дуели. Ако првата констатација сигурно е точна, многумина сепак би се обложиле дека најмногу стравува од Новак Ѓоковиќ, неговиот противник во денешното финале на Вимблдон. 37-годишниот Швајцарец

Ѓоковиќ игра за историски рекорди на денешното финале против Федерер

Ѓоковиќ игра за историски рекорди на денешното финале против Федерер

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ има можност да ја одбрани титулата на Вимблдон доколку денес во финалето го победи Роџер Федерер. Евентуален успех ќе донесе историски рекорди зад името на првиот светски рекет. Тој ќе стане првиот тенисер кој има над 30 години во новата ера кој освоил две титули во низа на Грен слем турнирот во Лондон. Исто така, тоа

(ФОТО) Вимблдон финале: Трката продолжува: Ѓоковиќ или Федерер?

(ФОТО) Вимблдон финале: Трката продолжува: Ѓоковиќ или Федерер?

Грен слем титули – 35, Вкупно трофеи – 176. недели на првото место на АТП листата – 570. Титули на Вимблдон -12. Тоа се бројките кои денес од 15. часот ќе се најдат на Централниот терен. Ним можат да им се восхитуваат само неутралните љубитери на тенисот, но Роџер федерер и Новак Ѓоковиќ не ги интересира таа заедничка статистика – тие ја бркаат својата

Нова тениска класика, Ѓоковиќ и Надал за трофејот на Вимблдон

Нова тениска класика, Ѓоковиќ и Надал за трофејот на Вимблдон

Во денешното финале на Вимблдон се среќаваат тенисерите кои имаат 35 гран слем титули и 12 триумфи на Вимблдон. Во машкото финале на Вимблдон ќе се сретнат двајца од трјцата најдобри тенисери во последната деценија, Рожер Федерер и Новак Ѓоковиќ. Еден против друг за трофејот на најпрестижниот тениски турнир ќе играат тенисерите кои заедно имаат вкупно

Федерер преку Надал до финалето со Ѓоковиќ

Федерер преку Надал до финалето со Ѓоковиќ

Заврши и вториот полуфинале дуел на отвореното првенство на Англија, Вимблдон, меѓу тениските великани Роџер Федерер и Рафаел Надал, на кое славеше Швајцарецот. Федерер го порази Надал со 3: 1 во сетови, или 7:6, 1:6, 6:3 и 6:4, во гемови, со што му се отвора можност повторно да се бори за трофејот. Денешниот меч беше 40-ти меѓусебен дуел на најголемите

Ѓоковиќ во финалето на Вимблдон

Ѓоковиќ во финалето на Вимблдон

Светскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе ја брани титулата од Вимблдон, откако успеа да го совлада упорниот Шпанец Роберто Баутиста Агут со 6:2/4:6/6:3/6:2 во меч одбележан со неговата лутина откако навивачите на „Централниот терен“ очигледно се ставија на страната на Шпанецот. Противникот за финалето Ѓоковиќ ќе го дознае по полуфиналето помеѓу Роџер Федерер

ВИМБЛДОН 2019: Време е за нова класика, Ѓоковиќ ја брани титулата, Федерер ја напаѓа

ВИМБЛДОН 2019: Време е за нова класика, Ѓоковиќ ја брани титулата, Федерер ја напаѓа

Последниот ден на Вимблдон е ден кога се доделува „круната“ во машкото финале, годинава, актуелниот шампион Новак Ѓоковиќ против предизвикувачот Роџер Федерер, подобро и не можеше да биде, вистинска класика. Ова е 48 пресметка меѓу двајцата тенисери, на Вимблдон се сретнале три пати, еднаш во полуфинале  и два пати во финале, ова е четврта пресметка

Федерер против Надал го собори рекордот на Иванишевиќ

Федерер против Надал го собори рекордот на Иванишевиќ

Швајцарецот Роџер Федерер го победи Рафаел Надал во полуфиналето на Вимблдон, но постави и нов рекорд по бројот на ас сервиси на третиот Грен Слем. Федерер против Надал запиша 1398 ас, а 49 на турнирот во петтиот гем од првиот сет. Пред натпреварот, за да го помине рекордот на екс тенисерот Горан Иванишевиќ, му недостасуваа седум, а тој имаше 14. Иванишевиќ

Федерер: Со Ѓоковиќ знаеме се еден за друг

Федерер: Со Ѓоковиќ знаеме се еден за друг

Роџер Федерер утре го игра своето ново Вимблдон финале. Што да се каже за веројатно најдобриот играч на сите времиња освен дека на Србинот, ќе му биде потребно екстра напор за да може да стигне до тирумф над Швајцарецот. Федерер веќе направи еден подвиг на овој турнит. Во полуфоналето го елиминираше Рафел Надал со 3:1, во сетови. „Мечот стартувше со

Федерер преку Надал до финалето со Ѓоковиќ

Федерер преку Надал до финалето со Ѓоковиќ

Заврши и вториот полуфинале дуел на отвореното првенство на Англија, Вимблдон, меѓу тениските великани Роџер Федерер и Рафаел Надал, на кое славеше Швајцарецот. Федерер го порази Надал со 3: 1 во сетови, или 7:6, 1:6, 6:3 и 6:4, во гемови, со што му се отвора можност повторно да се бори за трофејот. Денешниот меч беше 40-ти меѓусебен дуел на најголемите

Ѓоковиќ прв финалист на Вимблдон

Ѓоковиќ прв финалист на Вимблдон

Новак Ѓоковиќ е првиот финалист на годинешниот Вимблдон, откако во полуфиналето го порази шпанскиот тенисер Роберт Баутиста-Агута. Првиот тенисер на светот, со 3:1 во сетови, односно 6:2, 4:6, 6:3, 6:2 во гемови беше поуспешен од Баутист-Агу, со што в недела ќе го чека својот противник кој ќе биде решен на дуелот меѓу Надал и Федерер. Српскиот тенисер

Федерер: Возбуден сум што ќе играм финале против Ноле, имам план како...

Федерер: Возбуден сум што ќе играм финале против Ноле, имам план како...

Грен слем финале, негово најомилено на Вимблдон и тоа на 38 години. Нестварните работи го прават вечно млад Роџер Федерер. Живата легенда на тениската игра вчера повторно одигра меч за паметење, и тоа против најголемиот ривал во својата богата кариера, Рафаел Надал. Швајцарскиот ас извојува победа од 3-1 и стана третиот највозрасен финалист на Грен

Федерер преку Надал до финалето со Ѓоковиќ

Федерер преку Надал до финалето со Ѓоковиќ

Заврши и вториот полуфинале дуел на отвореното првенство на Англија, Вимблдон, меѓу тениските великани Роџер Федерер и Рафаел Надал, на кое славеше Швајцарецот. Федерер го порази Надал со 3: 1 во сетови, или 7:6, 1:6, 6:3 и 6:4, во гемови, со што му се отвора можност повторно да се бори за трофејот. Овој меч беше 40-ти меѓусебен дуел на најголемите

Ѓоковиќ: Можам уште утре да се пензионирам

Ѓоковиќ: Можам уште утре да се пензионирам

Новак Ѓоковиќ беше првиот тенисер кој обезбеди пласман во финалето на Вимблдон, а неколку часа подоцна дозна дека противник на завршниот меч во Лондон ќе му биде Рожер Федерер кој ја доби полуфиналната тениска класика со Рафаел Надал. Србинот ќе биде поодморен за неделниот натпревар и поради тајмингот и поради начинот на кој го доби полуфиналниот дуел

Надал разочаран од себе си по мечот со Федерер

Надал разочаран од себе си по мечот со Федерер

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал не ги криеше разочарувањата од сопствените перформанси во полуфиналето против Роџер Федерер на „Вимблдон“, кое го загуби со 1:3 во сетови. 33-годишниот играч верува дека пропуштил одлична шанса да стигне до уште еден финиш на турнирот и за тоа, може само да се обвини себеси. Рафа целеше на освојувањето на 19-тата Гренд-слем

(ФОТО) Федерер: Уживав во мечот со Надал, едвај со чекам финалето со Новак!

(ФОТО) Федерер: Уживав во мечот со Надал, едвај со чекам финалето со Новак!

Швајцарскиот тенисер после пласманот во финалето на Вимблдон и победата над рафаел Надал рекол дека е уморен, но и дека тоа било еден од потешките мечеви во енговата кариера… Роџер Федерер е вториот финалист на Вимблдон откако во јубилејниот 40. натпревар го совлада Рафаел Надал со 3-1 (7-6, 1-6, 6-3 и 6-4). Двајцата тенисери натпреварот го почнаа

Федерер преку Надал до финалето со Ѓоковиќ

Федерер преку Надал до финалето со Ѓоковиќ

Заврши и вториот полуфинале дуел на отвореното првенство на Англија, Вимблдон, меѓу тениските великани Роџер Федерер и Рафаел Надал, на кое славеше Швајцарецот. Федерер го порази Надал со 3: 1 во сетови, или 7:6, 1:6, 6:3 и 6:4, во гемови, со што му се отвора можност повторно да се бори за трофејот. Денешниот меч беше 40-ти меѓусебен дуел на најголемите