притисни ентер »

На Тачи му се заканува доживотна казна затвор

На Тачи му се заканува доживотна казна затвор

Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во своето писмо до судијата на претходна постапка Никола Гијолу, објавено на официјалната веб-страница на Специјалниот суд, изјави дека доколку обвиненијата се потврдат, поранешниот косовски претседател Хашим Тачи може да добие доживотна казна затвор. Смит изјави дека постои страв дека

Смит: Тачи би можел да добие доживотна казна затвор

Смит: Тачи би можел да добие доживотна казна затвор

Во писмото објавено на официјалната веб-страница на Специјалниот суд, Смит наведува дека постои страв дека поранешниот претседател на Косово може да избега по објавувањето на непотврденото обвинение, пренесува „Репортери“. Во писмото испратено до судија на претходна постапка, Смит исто така тврди дека Тачи може да изврши други злосторства и да ги попречува

Доколку обвиненијата се потврдат, Тачи може да добие доживотна казна затвор

Доколку обвиненијата се потврдат, Тачи може да добие доживотна казна затвор

Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во своето писмо до судијата на претходна постапка Никола Гијолу, објавено на официјалната веб-страница на Специјалниот суд, изјави дека доколку обвиненијата се потврдат, поранешниот косовски претседател Хашим Тачи може да добие доживотна казна затвор. Смит изјави дека постои страв дека

Смит: Тачи би можело да добие доживотна казна затвор

Смит: Тачи би можело да добие доживотна казна затвор

Смит додава дека доколку обвиненијата се потврдат, може да добие доживотна казна затвор. Во писмото објавено на официјалната веб-страница на Специјалниот суд, Смит наведува дека постои страв дека поранешниот претседател на Косово може да избега по објавувањето на непотврденото обвинение, пренесува „Репортери“. Во писмото испратено до судија на претходна

Ако се докажат обвиненијата на Тачи му се заканува казна од доживотен затвор

Ако се докажат обвиненијата на Тачи му се заканува казна од доживотен затвор

Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во своето писмо до судијата на претходна постапка Никола Гијолу, објавено на официјалната веб-страница на Специјалниот суд, изјави дека доколку обвиненијата се потврдат, поранешниот косовски претседател Хашим Тачи може да добие доживотна казна затвор. Смит изјави дека постои страв дека

Ако се потврдат сомнежите, на Тачи му следува доживотна казна

Ако се потврдат сомнежите, на Тачи му следува доживотна казна

Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во писмо до претпретресниот судија Никола Жилу, наведе зошто Хашим Тачи треба да се стави во притвор. Смит вели дека, доколку дојде до потврда на обвиниението, тој може да добие доживотна казна затвор. Во писмото, објавено на официјалната страница на Специјалниот суд, се наведува дека

Хaшки o6винитeл бapa пpитвop зa Хашим Тачи, пpeдвидyвa дoживoтeн зaтвop

Хaшки o6винитeл бapa пpитвop зa Хашим Тачи, пpeдвидyвa дoживoтeн зaтвop

Главниот обвинител на Специјалното обвинителство во Хаг, Џек Смит, во своето писмо до судијата за претходна постапка, Никола Гилу, кое е објавено и на официјалната веб-страница на Специјалниот суд, побара Хашим Тачи треба да биде уапсен и да биде испратен во притвор. Смит стравува дека поранешниот претседател на Косово може да избега „веднаш штом ќе

Џо Бајден СЕ ОТКАЖА ОД БЕЗРЕЗЕРВАНАТА ПОДДРШКА НА УЧК, и од Хашим Тачи

Џо Бајден СЕ ОТКАЖА ОД БЕЗРЕЗЕРВАНАТА ПОДДРШКА НА УЧК, и од Хашим Тачи

Сите претходни изјави дадени од новоизбраниот претседател Џо Бајден во врска со Хашим Тачи беа дадени без да се знае што е под истрага или за обвиненијата пред Специјализираните совети и Специјализираното обвинителство, вели поранешниот службеник на Стејт департментот и Советот за национална безбедност Бертранд Браун. – Во дипломатијата се среќаваме

Џо Бајден СЕ ОТКАЖА ОД БЕЗРЕЗЕРВАНАТА ПОДДРШКА НА УЧК, и од Хашим Тачи

Џо Бајден СЕ ОТКАЖА ОД БЕЗРЕЗЕРВАНАТА ПОДДРШКА НА УЧК, и од Хашим Тачи

Сите претходни изјави дадени од новоизбраниот претседател Џо Бајден во врска со Хашим Тачи беа дадени без да се знае што е под истрага или за обвиненијата пред Специјализираните совети и Специјализираното обвинителство, вели поранешниот службеник на Стејт департментот и Советот за национална безбедност Бертранд Браун. – Во дипломатијата се среќаваме