притисни ентер »

Во Штип протест за правата на текстилните работници

Во Штип протест за правата на текстилните работници

Присутните на собирот побараа подобри услови за работа, запирање на мобингот, забрана за работа в недела и за време на празниците и зголемување на платите, за достоинствен живот на работниците. Со иронични пораки „за нови џипови“, „за работа на секој празник“ или „за повеќе непријавени работници“ граѓаните на Штип денеска се спротивставија на газдите

Текстилните работници излегоа на протест: Поголеми плати, пристоен живот и подобри услови за работа

Текстилните работници излегоа на протест: Поголеми плати, пристоен живот и подобри услови за работа

Текстилните работнички од источниот регион денеска за првпат во македонската историја протестираа за поголеми права, но и за покачување на платите, подобрување на условите за работа, неделите и празниците да бидат неработни денови, исплата на прекувремени часови, законски годишен одмор, исплата на полн износ на К-15, а не како досега по 100 денари

Протест на текстилните работнички за поголеми права

Протест на текстилните работнички за поголеми права

Протест на текстилните работнички за поголеми права Ова е одговорот на текстилните работнички од источниот регион кои денеска за првпат во македонската историја протестираа за поголеми права, но и контра барањата на Кластерот за текстил. Пред капијата на поранешниот моден гигант Астибо, а во кој сега се наоѓаат повеќе приватни текстилни фабрики работничките

Текстилните работници на протест во Штип: Да нема прекувремена работа, да има годишен одмор!

Текстилните работници на протест во Штип: Да нема прекувремена работа, да има годишен одмор!

Со иронични пораки „За нови џипови“, „За работа на секој празник“, „За повеќе непријавени работници“, неколку стотици текстилни работници од Штип, Пробиштип и Кочани протестираа зградата на поранешната МК „Астибо “ во Штип, барајќи Владата и државните институции да ги штитат работниците, наместо сопствениците на фабриките. -Енергично сме против зголемувањето

Подобри услови и зголемување на минималната плата побараа текстилните работнички од Штип

Подобри услови и зголемување на минималната плата побараа текстилните работнички од Штип

Подобри услови за работа но и зголемување на минималната плата денеска од протестот во Штип побараа текстилците. Работничките од најслабо платениот сектор во државата излегоа на протест по барањата на Кластерот за текстил од Штип кој пред двесеттина дена побараа зголемување на работното време за половина час. Кристина Ампева од „Гласен Текстилец“ –

Текстилните работници на протест во Штип

Текстилните работници на протест во Штип

Стотина текстилни работници од Штип, Кочани, Пробиштип и Делчево денеска излегоа на протест пред капијата на поранешниот моден гигант „Астибо“ во Штип и упатија порака до Владата и државните институции да донесуваат закони што ќе ги штитат работниците, а не сопствениците на фабриките. Повод за протестот се барањата на текстилните газди, меѓу кои: продолжување

Протест на текстилци во Штип: Државата да носи закони што ги штитат работниците, а не само газдите

Протест на текстилци во Штип: Државата да носи закони што ги штитат работниците, а не само газдите

Фото: usf.news Покачување на платите, подобрување на условите за работа, неделите и празниците да бидат неработни денови, исплата на прекувремени часови, законски годишен одмор, исплата на полн износ на К-15, а не како досега по 100 денари и стоп за мобингот. Ова се барањата што ги испорачаа текстилните работници на денешниот протест во Штип што наиде

Владата да отвори државна конфекција, па да види каква експлоатација трпиме, рекоа текстилните работници на протестот во Штип

Владата да отвори државна конфекција, па да види каква експлоатација трпиме, рекоа текстилните работници на протестот во Штип

Неколку стотици текстилни работници од Штип, Пробиштип и Кочани на протестот пред зградата на поранешната МК „Астибо “ во Штип упатија порака до Владата и државните институции да донесуваат закони што ќе ги штитат работниците, а не сопствениците на фабриките. „Ако сака да се увери во експлоатацијата и во профитот што го остваруваат сопствениците, Владата

Во Штип протест за подобри услови на текстилците

Во Штип протест за подобри услови на текстилците

Во Штип протест за подобри услови на текстилците Неколку стотини работнички од Штип, Кочани, Пробиштип и Делчево денеска беа дел од протестот во Штип. Поголем дел од нив се на возраст од над 50 години. Штипските текстилни работнички велат дека се против зголемување на работното време, враќање на нормата, како и да се скратат празниците. Повод за протестот

Текстилните работнички протестираа пред „Астибо“

Текстилните работнички протестираа пред „Астибо“

23 Споделувања Share Tweet Пред капијата на поранешниот моден гигант „Астибо“ во Штип се одржа протест на текстилните работнички со кој побараа подобри услови за работа и зголемување на минималната плата. Нивната реакција доаѓа откако Кластерот за текстил од Штип пред двесеттина дена побараа зголемување на работното време за половина час. Кристина

Пред портите на „Астибо” во Штип се одржа протест на текстилните работнички

Пред портите на „Астибо” во Штип се одржа протест на текстилните работнички

Пред капијата на поранешниот моден гигант „Астибо” во Штип се одржа протест на текстилните работнички со кој побараа подобри услови за работа и зголемување на минималната плата. Нивната реакција доаѓа откако Кластерот за текстил од Штип пред двесеттина дена побараа зголемување на работното време за половина час. Кристина Ампева од „Гласен Текстилец”

Со „За нови џипови“, „За работа на секој празник“ во Штип протестираа за поддршка на текстилните работници

Со „За нови џипови“, „За работа на секој празник“ во Штип протестираа за поддршка на текстилните работници

Штипјани денеска со протест ги поддржаа текстилните работници. Тие на собирот побараа подобри услови за работа, запирање на мобингот, забрана за работа в недела и за време на празниците и зголемување на платите, за достоинствен живот на работниците. Со иронични пораки „За нови џипови“, „За работа на секој празник“ или „За повеќе непријавени работници“

Текстилните работници на протест: И ние имаме право на живот

Текстилните работници на протест: И ние имаме право на живот

По неколку децении злоупотреба и кршење на работничките права денес текстилните работнички се собраа на протест. Ова е првпат по независноста на државата и пропаста на некогашните текстилни гиганти тие јавно да побараат достоинствени плати и почитување на Законот. Не ги прифаќаат барањата за зголемување на работното време. Сакаат крај на самоволието

Текстилните работници протестираа пред „Астибо”

Текстилните работници протестираа пред „Астибо”

Неколку стотини работнички од Штип, Кочани, Пробиштип и Делчево денеска беа дел од протестот во Штип. Поголем дел од нив се на возраст од над 50 години. Штипските текстилни работнички оценуваат дека условите за работа не им се лоши, но се против зголемување на работното време, враќање на нормата, како и да се скратат празниците. Пред капијата на поранешниот

Текстилните работнички протестираа пред „Астибо“

Текстилните работнички протестираа пред „Астибо“

Пред капијата на поранешниот моден гигант „Астибо“ во Штип се одржа протест на текстилните работнички со кој побараа подобри услови за работа и зголемување на минималната плата. Нивната реакција доаѓа откако Кластерот за текстил од Штип пред двесеттина дена побараа зголемување на работното време за половина час. Кристина Ампева од „Гласен Текстилец“

Во Штип протест за достоинствени услови во текситилните фабрики

Во Штип протест за достоинствени услови во текситилните фабрики

Попладнево, точно во 12ч, во кругот на фабриката Астибо во Штип, започна протестот за на текстилните работници и работнички кој го организира невладината „Гласен текстилец“. Целта е надлежните да ги слушнат нивните официјални барања наспроти апсурдните на работодавачите и текстилниот кластер. Организаторите и граѓаните кои протестираат бараат подобри

Текстилните работници ќе штрајкуваат во Штип, бараат подобри услови за работа

Текстилните работници ќе штрајкуваат во Штип, бараат подобри услови за работа

Невладината организација Гласен текстилец најави протест за поддршка на текстилните работници, кој би требало да се одржи на во недела, на 10 ноември, во Штип. Како причина за штрајкот се барањата на текстилните газди, меѓу кои влегуваат продолжување на работното време, укинување на празници за да нема дисконтинуитет во производството и замрзнување

ПРОТЕСТ ВО ШТИП: Текстилните работници ќе бараат подобри услови за работа

ПРОТЕСТ ВО ШТИП: Текстилните работници ќе бараат подобри услови за работа

Како причина за штрајкот се барањата на текстилните газди, меѓу кои влегуваат продолжување на работното време и укинување на празници. Невладината организација Гласен текстилец најави протест за поддршка на текстилните работници, кој би требало да се одржи на во недела, на 10 ноември, во Штип. Како причина за штрајкот се барањата на текстилните газди,

Бараат подобри услови за работа: Текстилните работници ќе штрајкуваат во Штип

Бараат подобри услови за работа: Текстилните работници ќе штрајкуваат во Штип

Невладината организација ,,Гласен текстилец” најави протест за поддршка на текстилните работници, кој би требало да се одржи во недела, на 10 ноември, во Штип. Како причина за штрајкот се барањата на текстилните газди, меѓу кои влегуваат продолжување на работното време, укинување на празници за да нема дисконтинуитет во производството и замрзнување