притисни ентер »

Фон дер Лајен: ЕУ да ја заврши својата домашна задача кон Северна Македонија и Албанија

Фон дер Лајен: ЕУ да ја заврши својата домашна задача кон Северна Македонија и Албанија

Фон дер Лајен: ЕУ да ја заврши својата домашна задача кон Северна Македонија и Албанија На земјите од Западниот Балкан мора да им се даде вистинска европска перспектив и да се задржи нивната мотивираност за напредок. Ова од говорницата на Европскиот парламент денеска го побараа претседателката на Европската комисија, но и премиерот на земјата претседавач

Оптимистички пораки за членството на Македонија во Европската унија

Оптимистички пораки за членството на Македонија во Европската унија

Брисел мора да ја заврши домашната задача кон овие земји, рече претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон дел Лајен во Европскиот Парламент за време на претставувањето на приоритетите на новото хрватско претседателство. -Затоа, треба да ја изготвиме нашата методологија на проширување, да дискутираме за неопходната модернизација и првенствено,

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји утре ќе допатува во прва официјална посета на  Македонија. Како што соопшти Делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Оливер Спасовски и со претседателот на Собранието Талат Џафери. Вархеји исто така

Новиот еврокомесар за проширување утре во прва посета на Скопје

Новиот еврокомесар за проширување утре во прва посета на Скопје

Оливер Вархеји ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Оливер Спасовски и со претседателот на Собранието Талат Џафери, како и со лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, по што задутре ќе замине во Албанија Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји утре ќе допатува во прва официјална посета на С.

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје

– Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји утре ќе допатува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти Делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Оливер Спасовски и со претседателот на Собранието Талат Џафери. Вархеји

Вархели утре во Скопје на средби со Пендаровски, Спасовски, Џафери, Заев и Мицкоски

Вархели утре во Скопје на средби со Пендаровски, Спасовски, Џафери, Заев и Мицкоски

Вархели утре во Скопје на средби со Пендаровски, Спасовски, Џафери, Заев и Мицкоски Еврокомесарот за соседска политика и за проширување Оливер Вархели утре ќе допатува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти Делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархели ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Оливер

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје

Како што соопшти Делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Оливер Спасовски и со претседателот на Собранието Талат Џафери. Вархеји исто така ќе се сретне и со претседателот на СДСМ, Зоран Заев како и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски. Посетата на Комесарот Вархеји во

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји утре ќе допатува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти Делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Оливер Спасовски и

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји утре ќе допатува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти Делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Оливер Спасовски и со претседателот на Собранието Талат Џафери. Вархеји

Датумот за Скопје и Тирана - приоритет за хрватското претседателство со ЕУ

Датумот за Скопје и Тирана - приоритет за хрватското претседателство со ЕУ

Хрватска сака југоисточното проширување на ЕУ да го стави во фокусот на своето претседателствување со ЕУ, порача во Стразбур премиерот Андреј Пленковиќ. Следните 6 месеци ќе бидат клучни за односите ЕУ-Западен Балкан... Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, денеска на претставувањето на програмата на хрватското преседателство со ЕУ во наредните

Фон дер Лајен: ЕК за неколку недели ќе ја има новата методологија за проширување

Фон дер Лајен: ЕК за неколку недели ќе ја има новата методологија за проширување

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека следните шест месеци ќе бидат клучни за односите меѓу ЕУ и Западен Балкан и најави дека ЕК за неколку недели ќе излезе со новата методологија за проширување. Во текот на претставувањето на хрватскиот претседателство со Унијата во Европскиот парламент во Стразбур, Фон дер

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји утре ќе допатува во прва официјална посета на  Македонија. Како што соопшти Делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Оливер Спасовски и со претседателот на Собранието Талат Џафери. Вархеји исто така

Пленковиќ: Амбиција е да се обезбеди поддршка за старт на преговорите со Македонија и Албанија

Пленковиќ: Амбиција е да се обезбеди поддршка за старт на преговорите со Македонија и Албанија

Организирањето на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Загреб и отворањето преговори за членство на Македонија и Албанија во Унијата се меѓу главните приоритети на претседавањето на Хрватска со Унијата, изјави хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ во обраќањето пред Европскиот парламент. Како што јави дописникот на МИА од Стразбур, претставувајќи ги приоритетите

Еврокомесарот Вархеји утре во официјална посета на Македонија

Еврокомесарот Вархеји утре во официјална посета на Македонија

На средбите најверојатно ќе стане збор за новата методологија за проширување предложена од Франција и за текот на реформите во земјава, особено донесувањето на законот за јавно обвинителство. Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји утре ќе допатува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје

Еврокомесарот за проширување Вархеји утре во Скопје

Европскиот комесар за соседска политика и преговори за проширување Оливер Вархеји утре ќе допатува во прва официјална посета на Северна Македонија. Како што соопшти Делегацијата на Европската комисија во Скопје, Вархеји ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Оливер Спасовски и со претседателот на Собранието Талат Џафери. Вархеји

РАСТАТ ЛИ НАДЕЖИТЕ ЗА ДАТУМ: Пленковиќ не ги крие амбициите за мај

РАСТАТ ЛИ НАДЕЖИТЕ ЗА ДАТУМ: Пленковиќ не ги крие амбициите за мај

Организирањето на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Загреб и отворањето преговори за членство на Северна Македонија и Албанија во Унијата се меѓу главните приоритети на претседавањето на Хрватска со Унијата. Ова во обраќањето пред Европскиот парламент го изјави хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ. Тој рече дека Хрватска не ја крие амбицијата да се обиде

Фон дер Лајен: ЕК за неколку недели ќе ја има новата методологија за проширување

Фон дер Лајен: ЕК за неколку недели ќе ја има новата методологија за проширување

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека следните шест месеци ќе бидат клучни за односите меѓу ЕУ и Западен Балкан и најави дека ЕК за неколку недели ќе излезе со новата методологија за проширување. Во текот на претставувањето на хрватскиот претседателство со Унијата во Европскиот парламент во Стразбур, Фон дер

Пленковиќ: Амбиција на Хрватска е да обезбеди поддршка за старт на преговорите со С. Македонија и Албанија

Пленковиќ: Амбиција на Хрватска е да обезбеди поддршка за старт на преговорите со С. Македонија и Албанија

Организирањето на Самитот ЕУ – Западен Балкан во Загреб и отворањето преговори за членство на Северна Македонија и Албанија во Унијата се меѓу главните приоритети на претседавањето на Хрватска со Унијата, изјави хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ во обраќањето пред Европскиот парламент. Како што јави дописникот на МИА од Стразбур, претставувајќи ги

Фон дер Лајен: следните шест месеци клучни за односите ЕУ-Балкан

Фон дер Лајен: следните шест месеци клучни за односите ЕУ-Балкан

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека следните шест месеци ќе бидат клучни за односите меѓу ЕУ и Западен Балкан и најави дека ЕК за неколку недели ќе излезе со новата методологија за проширување. Во текот на претставувањето на хрватскиот претседателство со Унијата во Европскиот парламент во Стразбур, Фон дер