притисни ентер »

Трамп со закана до кинеската војска на границата со Хонг Конг: Останете мирни!

Трамп со закана до кинеската војска на границата со Хонг Конг: Останете мирни!

Трамп ја повика кинеската војска на границата со Хонг Конг да останат мирни. Официјалните кинески медиуми објавија видеа од распоредувањетона бројни сили на границата на полу-автономниот регион во обид  Кина да ја истакне заканата со интервенција. „Нашите разузнавачки служби не известија дека кинеската влада распоредува трупи на границата со Хонг Конг“,

Судир на полицијата и демонстрантите на аеродромот во Хонгконг

Судир на полицијата и демонстрантите на аеродромот во Хонгконг

На аеродромот во Хонгконг денеска дојде до судир меѓу демонстрантите и интервентната полиција, која околу 15 часот по средноевропско време влезе на терминалот, каде поради протестите е оневозможена работата на овој фрекфентен аеродром веќе два дена. Полицијата се повлече после 15 минути, откако стотици туристи и дел од демонстрантите истрчаа од излез

ЕУ повикува на воздржаност од сите страни во Хонгконг

ЕУ повикува на воздржаност од сите страни во Хонгконг

Европската унија ги повикува „сите страни“ да се воздржат во услови на растечки тензии и немири во Хонгконг. – Со оглед на постојаните немири и зголемувањето на насилните инциденти во Хонгконг, клучно е сите страни да покажат воздржаност, да отфрлат секаков вид насилство и да преземат итни чекори за деескалација на ситуација, изјави портпарол на ЕУ

Трамп: Кинеската влада ги придвижува трупите на границата со Хонг Конг

Трамп: Кинеската влада ги придвижува трупите на границата со Хонг Конг

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Кина ги придвижува трупите кон границата со Хонг Конг, каде веќе 10. недела се одвиваат антивладините протести, и каде денеска дојде судир меѓу полицијата и демонстрантите на меѓународниот аеродром. „Нашата разузнавачка служба нè информираше дека кинеската влада ги придвижува трупите на границата со

ЕУ ги повика сите страни да се воздржат од зголемување на тензиите во Хонг Конг

ЕУ ги повика сите страни да се воздржат од зголемување на тензиите во Хонг Конг

Официјален Пекинг соопшти дека војската и единици на разузнавачките служби почнале голема воена вежба, која не е поврзана со протестите, Европската унија ги повикува „сите страни” да се воздржат во услови на растечки тензии и немири во Хонг Конг. – Со оглед на постојаните немири и зголемувањето на насилните инциденти во Хонг Конг, клучно е сите страни

ЕУ повикува на воздржаност од сите страни во Хонг Конг

ЕУ повикува на воздржаност од сите страни во Хонг Конг

Европската унија ги повикува „сите страни“ да се воздржат во услови на растечки тензии и немири во Хонг Конг. – Со оглед на постојаните немири и зголемувањето на насилните инциденти во Хонг Конг, клучно е сите страни да покажат воздржаност, да отфрлат секаков вид насилство и да преземат итни чекори за деескалација на ситуација, изјави портпарол на

Трамп: Кина повлекува војска кон границата со Хонг Конг

Трамп: Кина повлекува војска кон границата со Хонг Конг

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Кина ги придвижува трупите кон границата со Хонг Конг, каде веќе 10. недела се одвиваат антивладините протести, и каде денеска дојде судир меѓу полицијата и демонстрантите на меѓународниот аеродром. „Нашата разузнавачка служба нè информираше дека кинеската влада ги придвижува трупите на границата со

ЕУ повикува на воздржаност од сите страни во Хонг Конг

ЕУ повикува на воздржаност од сите страни во Хонг Конг

Европската унија ги повикува „сите страни” да се воздржат во услови на растечки тензии и немири во Хонг Конг. – Со оглед на постојаните немири и зголемувањето на насилните инциденти во Хонг Конг, клучно е сите страни да покажат воздржаност, да отфрлат секаков вид насилство и да преземат итни чекори за деескалација на ситуација, изјави портпарол на

Аеродромот во Хонг Конг повторно затворен, а Кина изведува воена вежба во близина на границата

Аеродромот во Хонг Конг повторно затворен, а Кина изведува воена вежба во близина на границата

Втор ден летовите од аеродромот во Хонг Конг се во прекин поради протестите откако демонстрантите ги зазедоа сите терминали, а на социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа како оклопни транспортери на Народната полиција одржуваат вежби во Шенжен. Официјален Пекинг соопшти дела војската и единици на разузнавачките служби почнаа голема воена

Аеродромот во Хонг Конг повторно затворен, а Кина изведува воена вежба во близина на границата

Аеродромот во Хонг Конг повторно затворен, а Кина изведува воена вежба во близина на границата

Втор ден летовите од аеродромот во Хонг Конг се во прекин поради протестите откако демонстрантите ги зазедоа сите терминали, а на социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа како оклопни транспортери на Народната полиција одржуваат вежби во Шенжен. Официјален Пекинг соопшти дела војската и единици на разузнавачките служби почнаа голема воена

Аеродромот во Хонг Конг повторно затворен, а Кина изведува воена вежба во близина на границата

Аеродромот во Хонг Конг повторно затворен, а Кина изведува воена вежба во близина на границата

Втор ден летовите од аеродромот во Хонг Конг се во прекин поради протестите откако демонстрантите ги зазедоа сите терминали, а на социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа како оклопни транспортери на Народната полиција одржуваат вежби во Шенжен. Официјален Пекинг соопшти дела војската и единици на разузнавачките служби почнаа голема воена

Аеродромот во Хонг Конг повторно затворен, а Кина изведува воена вежба во близина на границата

Аеродромот во Хонг Конг повторно затворен, а Кина изведува воена вежба во близина на границата

Втор ден летовите од аеродромот во Хонг Конг се во прекин поради протестите откако демонстрантите ги зазедоа сите терминали, а на социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа како оклопни транспортери на Народната полиција одржуваат вежби во Шенжен. Официјален Пекинг соопшти дела војската и единици на разузнавачките служби почнаа голема воена

Демонстрантите повторно го блокираа аеродромот во Хонгконг

Демонстрантите повторно го блокираа аеродромот во Хонгконг

Стотици демонстранти денеска повторно протестираат на аеродромот во Хонгконг. Тој е еден од најпрометните аеродроми во светот. Поради вчерашните протести на главниот терминал беа откажани сите летови. Хонгконшката авиокомпанија „Катај пасифик“ се закани со откази на вработените кои ги поддржуваат, како што наведоа во соопштение, „незаконски протести“

Нов протест на демонстранти на аеродромот во Хонг Конг

Нов протест на демонстранти на аеродромот во Хонг Конг

Тој е еден од најпрометните аеродроми во светот. Поради вчерашните протести на главниот терминал беа откажани сите летови. Хонгконшката авиокомпанија „Катај пасифик“ се закани со откази на вработените кои ги поддржуваат, како што наведоа во соопштение, „незаконски протести“. Раководството на аеродромот соопшти дека со партнерите работи на тоа што поскоро

Во Хонгконг владеат хаос и паника

Во Хонгконг владеат хаос и паника

Петти ден по ред, демонстрантите во Хонгконг ги окупираа салите на меѓународниот аеродром, предизвикувајќи откажување на стотици летови. Официјален Пекинг ги смета демонстрациите за тероризам. Во Хонгконг владеат „паника и хаос“, призна управителката на градот Кери Лам, притоа отфрлајќи ги повиците да поднесе оставка и покрај повеќенеделните протести

Аеродромот во Хонг Конг повторно блокиран од демонстранти

Аеродромот во Хонг Конг повторно блокиран од демонстранти

Стотици демонстранти денеска повторно протестираат на аеродромот во Хонг Конг. Тој е еден од најпрометните аеродроми во светот. Поради вчерашните протести на главниот терминал беа откажани сите летови. Хонгконшката авиокомпанија „Катај пасифик“ се закани со откази на вработените кои ги поддржуваат, како што наведоа во соопштение, „незаконски протести“

Аеродромот во Хонг Конг повторно блокиран заради протести

Аеродромот во Хонг Конг повторно блокиран заради протести

Стотици демонстранти денеска повторно протестираат на аеродромот во Хонг Конг. Тој е еден од најпрометните аеродроми во светот. Поради вчерашните протести на главниот терминал беа откажани сите летови . Хонгконшката авиокомпанија „Катај пасифик” се закани со откази на вработените кои ги поддржуваат, како што наведоа во соопштение, „незаконски протести”