Сладок леб со лимон

Блага варијанта на леб, која совршено одговара со путер од кикиритки или мармалад. 1. Во длабок сад го ставаме јајцето, го матиме со жица за матење. Го додаваме медот, мешаме. 2. Во смесата ги додаваме јогуртот, сокот од лимон, кората од лимон и маслото, промешуваме. 3. Во течната смеса го додаваме брашното и пецивото, мешаме да се соединат состојките