притисни ентер »

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд . Тој по објавување на пресудата рече дека е објавена војна и тие ќе се борат со сите средства. Според него, пресудата е без докази и по нарачка на обвинителката Фатиме Фетаи. „Јас не можам да влијаам на судот, а се утврди дека

Роднините на обвинетите во „Монструм“: Ќе протестираме во петок и ова е еден вид на војна

Роднините на обвинетите во „Монструм“: Ќе протестираме во петок и ова е еден вид на војна

Бедри Ајдари, роднина на еден од обвинетите во „Монструм" рече дека се незадоволни од пресудата и повика на протест во петок. Тој во изјава за медиумите пред судот рече дека тоа им е единствен начин за борба и дека ова е еден вид на војна. „Ова не е правна држава и нема правен систем. Најавувам протести и ги повикувам челниците на државата да протестираат

Осудените во „Монструм“ пренесени во притвор поради опасност од бегство

Осудените во „Монструм“ пренесени во притвор поради опасност од бегство

На сите осудени во случајот „Монструм“, Кривичниот суд им одреди притвор и тие веднаш ќе бидат спроведени во затвор. Судиите го одобрија барањето за притвор на обвинителката Фатиме Фетаи поради опасност од бегство. „На обвинетите Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ , Хаки и Фејзи Азири им се определува мерка притвор, по објавување на пресудата, до

(ВИДЕО) Најавени протести за „Монструм“: Ова е објавување војна, ќе се бориме со сите расположливи средства

(ВИДЕО) Најавени протести за „Монструм“: Ова е објавување војна, ќе се бориме со сите расположливи средства

Бедри Ајдари братот на осудениот во „Монструм“ Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од Кривичниот суд. Тој по објавување на пресудата, рече дека е објавена војна и тие ќе се борат со сите средства. Според него, пресудата е без докази и по нарачка на обвинителката Фатиме Фетаи. „Јас не можам да влијаам на судот, а се утврди дека судечкиот

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд . Тој по објавување на пресудата рече дека е објавена војна и тие ќе се борат со сите средства. Според него, пресудата е без докази и по нарачка на обвинителката Фатиме Фетаи. „Јас не можам да влијаам на судот, а се утврди дека

Фејзи Азири: Ги повикувам Јовески и Русковска да ме посетат во Шутка да им ги дадам сите докази за нарачателите на убиството

Фејзи Азири: Ги повикувам Јовески и Русковска да ме посетат во Шутка да им ги дадам сите докази за нарачателите на убиството

На денешнот рочиште за изрекување на пресудата во случајот „Монструм“ обвинетиот Фејзи Азири, пред судот, ги повика јавниот обивнител Љубомир Јовески и јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Русковска да го посетат во затворот во „Шуто Оризари“ да им предложи докази за нарачателите на убиството, за организаторите на убиството во овој предмет

Осудените во „Монструм“ пренесени во притвор поради опасност од бегство

Осудените во „Монструм“ пренесени во притвор поради опасност од бегство

На сите осудени во случајот „Монструм“, Кривичниот суд им одреди притвор и тие веднаш ќе бидат спроведени во затвор. Судиите го одобрија барањето за притвор на обвинителката Фатиме Фетаи поради опасност од бегство. „На обвинетите Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ , Хаки и Фејзи Азири им се определува мерка притвор, по објавување на пресудата, до

Сите осудени за „Монструм“, веднаш ќе се носат во затвор

Сите осудени за „Монструм“, веднаш ќе се носат во затвор

На сите осудени во случајот „Монструм“, Кривичниот суд им одреди притвор и тие веднаш ќе бидат спроведени во затвор. Судиите го одобрија барањето на Обвинителството односно обвинителката Фатиме Фетаи поради опасност од бегство. „Обвинетите Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ , Хаки и Фејзи Азири им се определува мерка притвор, по објавување на пресудата,

Далеку сме од владеење на правото, порача одбраната на обвинетите за „Монструм“ и најави жалби

Далеку сме од владеење на правото, порача одбраната на обвинетите за „Монструм“ и најави жалби

– Кога беше изречена првата пресуда по овој предмет, кажав дека сме далеку од владеење на правото, сега слободно можам да кажам дека сме уште подалеку и очигледно дека и во Судот и во Обвинителството треба едно добро прочистување, изјави по објавување на пресудата за случајот „Монструм“ адвокатот Насер Рауфи, еден од бранителите на обвинетите. Одбраната

Фејзи Азири до судијата: Нели ви е срам да ги лажете родителите на убиените деца

Фејзи Азири до судијата: Нели ви е срам да ги лажете родителите на убиените деца

Нели ви е срам како суд да ги лажете родителите на убиениете деца – праша попладнево Фејзи Азири, осуден на петнаесет години затвор за случајот Монструм. Пресудата која беше изречена денеска, тој ја оцени како „чиста манипулација“. Велевте дека ќе ја кажете вистината, а донесовте друга одлука – истакна Азири, откако судијата Огнен Ставрев соопшти дека

Доживотни казни затвор за тероризам за тројцата екгзекутори на четирите момчиња и рибарот кај смиљковско езеро

Доживотни казни затвор за тероризам за тројцата екгзекутори на четирите момчиња и рибарот кај смиљковско езеро

Судијата Огнен Ставрев ја прочита првостепената пресуда на Основниот кривичен суд Скопје со која за петкратното убиство на четирите момчиња и 45- годишниот рибар на 12 април 2012 година тројца од обвинетите повторно добија доживотни затворски казни. За тероризам избеганите на Косово Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, како и Агим Исмаиловиќ кој е тука,

Адвокатот Рауфи: Далеку сме од владеење на правото- во Судот и во Обвинителството треба едно добро прочистување

Адвокатот Рауфи: Далеку сме од владеење на правото- во Судот и во Обвинителството треба едно добро прочистување

Кога беше изречена првата пресуда по овој предмет, кажав дека сме далеку од владеење на правото, сега слободно можам да кажам дека сме уште подалеку и очигледно дека и во Судот и во Обвинителството треба едно добро прочистување, изјави по објавување на пресудата за случајот „Монструм“ адвокатот Насер Рауфи, еден од бранителите на обвинетите. Одбраната

Обвинет за „Монструм“: Не сум Груевски ниту Мијалков, не сум дезертер, нема да бегам

Обвинет за „Монструм“: Не сум Груевски ниту Мијалков, не сум дезертер, нема да бегам

Обвинетиот Агим Исмаиловиќ, кој доби казна доживотен затвор, во своја одбрана пред кривичниот суд рече дека нема да бега и ќе го издржи затворот до крај. Но, тој рече дека „Монструм“ е монтирано дело и дека ова е политичка одлука. „Немам ништо со ова дело, ова дело е монтирано. Каква било одлука да донесе овој суд нема да бегам и ќе одговарам пред

Осудените во „Монструм“ пренесени во притвор поради опасност од бегство

Осудените во „Монструм“ пренесени во притвор поради опасност од бегство

На сите осудени во случајот „Монструм“, Кривичниот суд им одреди притвор и тие веднаш ќе бидат спроведени во затвор. Судиите го одобрија барањето за притвор на обвинителката Фатиме Фетаи поради опасност од бегство. „На обвинетите Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ , Хаки и Фејзи Азири им се определува мерка притвор, по објавување на пресудата, до