притисни ентер »

Мусака со модри патлиџани

Мусака со модри патлиџани

Потребни состојки :  4 модри патлиџани, 3 домати, 250 гр. мелено месо, 1 главица кромид, брашно по потреба, масло по потреба, 5 јајца, 500 мл. млеко, зачин од сув зеленчук, малку магдонос, сол и бибер по желба. Постапка: Модрите патлиџани се сечат и се зачинуваат со сол. Се валкаат во јајца и брашно и се пропржуваат во тава со загреано масло. Во друга