притисни ентер »

Ќе мора да има ВАР технологија на 26 март во Скопје

Ќе мора да има ВАР технологија на 26 март во Скопје

На натпреварот од полуфиналето во Лигата на нации, група Д, помеѓу фудбалските репрезентации на Северна Македонија и Косово, закажан за 26 март во Скопје, по првпат кај нас ќе се применува ВАР технологијата. Ова значи дека судиите ќе може да гледаат повторена снимка за да видат нешто што евентуално не го виделе на теренот на стадионот „Тодор Проески“,

За натпреварот Македонија – Косово ВАР ќе мора да има!

За натпреварот Македонија – Косово ВАР ќе мора да има!

Во март Македонија ја очекува натпреварот против Косово во рамките од полуфиналето во Лигата на Нации тој натпревар ние го играме на домашен терен и скоро е сигурно дека ќе се игра на арената „Тодор Просеки“: Македонската јавноста и претходно очекуваше оваа средба да се игра во Скопје, а дополнителна причина овој натпревар да се одигра на нашиот најголем

Арената Филип 2 во Скопје ќе мора да добие ВАР соба за натпреварот меѓу Македонија и Косово

Арената Филип 2 во Скопје ќе мора да добие ВАР соба за натпреварот меѓу Македонија и Косово

На натпреварот од полуфиналето во Лигата на нации, група Д, помеѓу фудбалските репрезентации на Македонија и Косово, закажан за 26 март во Скопје, по првпат кај нас ќе се применува ВАР технологијата. Ова значи дека судиите ќе може да гледаат повторена снимка за да видат нешто што евентуално не го виделе на теренот на стадионот „Тодор Проески“, и да

Венгер: Дајте монитори и крај терените во Премиерлигата, им требаат!

Венгер: Дајте монитори и крај терените во Премиерлигата, им требаат!

Екс-менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер апелираше до челниците на Премиерлигата да дозволи употреба на монитори при прегледувањето на ВАР снимките крај теренот. Шефот на Судиската организација, Мајк Рајли се противи на поставувањето на монитори оти смета дека со тоа дополнително би се продолжувале мечевите. Тоа е во спротивност со упатствата на УЕФА

Венгер: Дајте монитори и крај терените во Премиерлигата, им требаат!

Венгер: Дајте монитори и крај терените во Премиерлигата, им требаат!

Екс-менаџерот на Арсенал, Арсен Венгер апелираше до челниците на Премиерлигата да дозволи употреба на монитори при прегледувањето на ВАР снимките крај теренот. Шефот на Судиската организација, Мајк Рајли се противи на поставувањето на монитори оти смета дека со тоа дополнително би се продолжувале мечевите. Тоа е во спротивност со упатствата на УЕФА

И во Македонија ќе има ВАР, прво за мечот со Косово, потоа и за следните квалификации

И во Македонија ќе има ВАР, прво за мечот со Косово, потоа и за следните квалификации

УЕФА соопшти дека мора да има ВАР на плејоф натпреварите за пласман на Европското првенство 2020 година. Остануваат уште четири празни места за пласман на Европското првенство 2020 година кои ќе бидат пополнети преку Лигата на нации. Македонија ќе го пречека Косово во полуфиналето од Лига Д, најверојатно домаќините ќе бидеме на „Тодор Проески“ арената

Ќе мора да има ВАР технологија на 26 март во Скопје

Ќе мора да има ВАР технологија на 26 март во Скопје

На натпреварот од полуфиналето во Лигата на нации, група Д, помеѓу фудбалските репрезентации на Северна Македонија и Косово, закажан за 26 март во Скопје, по првпат кај нас ќе се применува ВАР технологијата. Ова значи дека судиите ќе може да гледаат повторена снимка за да видат нешто што евентуално не го виделе на теренот на стадионот „Тодор Проески“,

Ќе има ВАР на мечот меѓу Македонија и Косово, а потоа и на квалификациите за СП 2022

Ќе има ВАР на мечот меѓу Македонија и Косово, а потоа и на квалификациите за СП 2022

УЕФА соопшти дека мора да има ВАР на плејоф натпреварите за пласман на Европското првенство 2020 година. Остануваат уште четири празни места за пласман на Европското првенство 2020 година кои ќе бидат пополнети преку Лигата на нации. Македонија ќе го пречека Косово во полуфиналето од Лига Д, најверојатно домаќините ќе бидеме на „Тодор Проески“ арената

УЕФА потврди, ВАР во употреба на плејофот меѓу Македонија и Косово

УЕФА потврди, ВАР во употреба на плејофот меѓу Македонија и Косово

УЕФА денеска потврди дека на плејоф мечевите ќе се употребува видео асистенција за судиите, популарниот ВАР ќе мора да се инсталира и на арената „Тодор Проески“ за мечот меѓу Македонија и Косово во март следната година. ВАР не се користеше на квалификациските натпревари за ЕУРО 2020, но УЕФА реши да ги имплементира за мартовските натпревари кои се

ВАР ќе се користи на натпреварот Македонија-Косово

ВАР ќе се користи на натпреварот Македонија-Косово

Технологија која веќе се користи ширум фудбалските натпревари во светот, а еве истата ќе се применува и во нашата земја... Денеска Извршниот комитет на УЕФА во Нион (Швајцарија) се согласи да се користи ВАР технологијата во плеј-оф натпреварите во март 2020 за пласман на Европското првенство наредната година. Во тој бараж се наоѓа и македонската А

УЕФА пресече: ФФМ мора да имплементира ВАР-систем за дуелот со Косово!

УЕФА пресече: ФФМ мора да имплементира ВАР-систем за дуелот со Косово!

Полуфиналниот натпревар од плејофот во Д-групата од Лигата на нации на репрезентацијата на Македонија против Косово, кој со нетрпение се очекува во нашата земја бидејќи е првиот од два чекори кои мора да ги минеме за да се најдеме на Евро 2020, речиси сигурно ќе мора да се игра на арената „Тодор Проески“ во Скопје. Причина за ова е денешната одлука

Ќе мора да има ВАР технологија на 26 март во Скопје

Ќе мора да има ВАР технологија на 26 март во Скопје

На натпреварот од полуфиналето во Лигата на нации, група Д, помеѓу фудбалските репрезентации на Северна Македонија и Косово, закажан за 26 март во Скопје, по првпат кај нас ќе се применува ВАР технологијата. Ова значи дека судиите ќе може да гледаат повторена снимка за да видат нешто што евентуално не го виделе на теренот на стадионот „Тодор Проески”,

Ќе мора да има ВАР технологија на 26 март во Скопје

Ќе мора да има ВАР технологија на 26 март во Скопје

На натпреварот од полуфиналето во Лигата на нации, група Д, помеѓу фудбалските репрезентации на Северна Македонија и Косово, закажан за 26 март во Скопје, по првпат кај нас ќе се применува ВАР технологијата. Ова значи дека судиите ќе може да гледаат повторена снимка за да видат нешто што евентуално не го виделе на теренот на стадионот „Тодор Проески“,

УЕФА наложи: ФФМ мора да имплементира ВАР за Македонија - Косово

УЕФА наложи: ФФМ мора да имплементира ВАР за Македонија - Косово

Македонија на 26 март го дочекува Косово во полуфиналето од пле-јоф фазата на Лигата на нации. Со победа на тој дуел, нашата селекција ќе дојде само на чекор до пласман на првото Европско првенство. При победа, последната пречка ќе биде победникот од дуелот меѓу Белорусија и Грузија , кои се втората полуфинална двојка, а финалето би се играло на гостински

Венгер како функционер на ФИФА: Судиите мора да користат монитор, стадионите да имаат големи екрани

Венгер како функционер на ФИФА: Судиите мора да користат монитор, стадионите да имаат големи екрани

Арсен Венгер од неодамна извршува функција во ФИФА, а во тоа својство имал состанок со ИФАБ, специјализираното тело кое се грижи за фудбалските правила. Французинот посветува многу внимание на ВАР технологијата и бара од судиите во Премиер лигата да ги проверуваат снимките на монитор. Досега ВАР се користел на 140 натпревари во англиското првенство

ИФАБ ќе одржи состанок за ревизија на ВАР, a покрај УЕФА и ФИФА размислува за „рагби правило"

ИФАБ ќе одржи состанок за ревизија на ВАР, a покрај УЕФА и ФИФА размислува за „рагби правило"

Меѓународниот одбор на фудбалски сојузи (ИФАБ), кој има задача да се грижи за фудбалските правила и промените, следната седмица ќе одржи состанок во Белфаст за да го подобри користењето на ВАР технологијата. Се поширокото користење на видео анализата, иако ја поправи точноста на судиските одлуки, донесе многу контроверзии. Се работи за нејзиното правилно