притисни ентер »

3-годишнина од договорот со Бугарија - нова средба на Комисиите можна во септември

3-годишнина од договорот со Бугарија - нова средба на Комисиите можна во септември

Embedded video for 3-годишнина од договорот со Бугарија - нова средба на Комисиите можна во септември Пред точно три години Македонија и Бугарија го потпишаа договорот за добрососедство. Во македонската Влада, Заев и Борисов ставија потпис на документот кој отвори перспективи за зајакнување на соработката помеѓу двете земји и решавање на отворени прашања,

Бугарско МНР: Потпишувањето на Договорот со Македонија е еден од најважните настани во регионот

Бугарско МНР: Потпишувањето на Договорот со Македонија е еден од најважните настани во регионот

Софија, 1 август 2020 () – Пред три години, Република Бугарија и Република Северна Македонија отворија нова страница во нивните односи. Потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка на 1 август 2017 година ќе остане едно од најважните настани во современоста на нашиот регион, стои во соопштение на бугарското Министерство за

СДСМ: Договорот со Бугарија и Договорот од Преспа ни донесоа членство во НАТО

СДСМ: Договорот со Бугарија и Договорот од Преспа ни донесоа членство во НАТО

Пред три години, Владата предводена од СДСМ водејќи се од државните и национални интереси, покажа храброст и решителност во решавањето на отворените прашања со соседите. На денешен ден пред три години се потпиша Договорот за присталество, добрососедство и соработка со Република Бугарија, Договор кој затвори повеќедецениско прашање меѓу двете држави

СДСМ СЕ ФАЛИ: Договорот со Бугарија денес е инспирација за соработка и добрососедство во регионот но и пошироко!

СДСМ СЕ ФАЛИ: Договорот со Бугарија денес е инспирација за соработка и добрососедство во регионот но и пошироко!

Пред три години, Владата предводена од СДСМ водејќи се од државните и национални интереси, покажа храброст и решителност во решавањето на отворените прашања со соседите. На денешен ден пред три години се потпиша Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Бугарија, Договор кој затвори повеќедецениско прашање меѓу двете држави

Захариева: Целосно спроведување на Договорот од страна на Македонија е клучен услов за ЕУ

Захариева: Целосно спроведување на Договорот од страна на Македонија е клучен услов за ЕУ

Целосно спроведување на Договорот од страна на Македонија е клучен услов за напредокот кон интеграцијата во ЕУ, порача бугарската шефица на дипломатијата Екатерина Захариева на тригодишнината од потпишувањето од Договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија. -Ние веруваме во добрососедските односи како фундаментална европска вредност и во таа

Бугарско МНР: Потпишувањето на Договорот со Македонија е еден од најважните настани во регионот

Бугарско МНР: Потпишувањето на Договорот со Македонија е еден од најважните настани во регионот

Пред три години , Република Бугарија и Република Северна Македонија отворија нова страница во нивните односи. Потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка на 1 август 2017 година ќе остане едно од најважните настани во современоста на нашиот регион, стои во соопштение на бугарското Министерство за надворешни работи по повод

СДСМ : Договорот со Бугарија затвори децениско прашање и го отвори патот кон членство во НАТО и интеграција во ЕУ

СДСМ : Договорот со Бугарија затвори децениско прашање и го отвори патот кон членство во НАТО и интеграција во ЕУ

На денешен ден пред три години се потпиша Договорот за присталество, добрососедство и соработка со Република Бугарија, Договор кој затвори повеќедецениско прашање меѓу двете држави. Токму Договорот со Бугарија, а подоцна и Договорот од Преспа  ни донесоа членство во НАТО, отворен процес за преговори за членство во ЕУ, но и копретседавање на Берлинскиот

Димитров: Ако одиме по патот на пријателството, заедничката историја ќе ни се насмевнува

Димитров: Ако одиме по патот на пријателството, заедничката историја ќе ни се насмевнува

Да најдеме разбирање за минатото, да работиме на иднината и да се прифатиме какви сме и кои сме во сегашноста. Градењето вистинско пријателство е макотрпен, но исклучително благороден процес. Ако одиме по тој пат, заедничката историја ќе ни се насмевнува, а заедничката европска иднина ќе не' пречека. Ова на својот Фејсбук профил го напиша шефот на

Заев: Покажавме политичка волја за прогрес, за решавање на отворените прашања и направивме историски чекор напред

Заев: Покажавме политичка волја за прогрес, за решавање на отворените прашања и направивме историски чекор напред

Фејсбук статус на Зоран Заев, претседател на СДСМ: На денешен ден, пред три години, имавме чест заедно со премиерот на Бугарија Бојко Борисов, да оддадеме почит на илинденците од Крушево и АСНОМ, на светото место пред гробот на Гоце Делчев во Скопје и да го потпишеме Договорот за пријателство, добрососедство и соработка. Покажавме политичка волја за

Три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

Три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

Денеска се навршуваат три години од потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Северна Македонија и Бугарија. Договорот беше потпишан во Скопје од тогашниот премиер Зоран Заев и претседателот на Владата на Бугарија Бојко Борисов. На денешен ден, пред три години, имавме чест заедно со премиерот на Бугарија Бојко Борисов,

СДСМ: Договорот со Бугарија е инспирација за соработка!

СДСМ: Договорот со Бугарија е инспирација за соработка!

Договорот со Бугарија денес е инспирација за соработка и добрососедство во регионот но и пошироко, а на македонскиот наорд и на сите граѓани во Република Северна Македонија им донесе сигурна, стабилна и безбедна иднина во НАТО и ЕУ. На денешен ден пред три години се потпиша Договорот за присталество, добрососедство и соработка со Република Бугарија,

Три години од потпишувањето на Договорот со Бугарија

Три години од потпишувањето на Договорот со Бугарија

Целосно спроведување на Договорот од страна на Македонија е клучен услов за напредокот кон интеграцијата во ЕУ – порача бугарската шефица на дипломатијата Екатерина Захариева на потпишувањето на 3 годишнината од Договорот за пријателство меѓу Македонија и Бугарија. Пораката ја испрати преку својот фејсбук профил – таа исто така потенцира дека Бугарија

Три години од потпишувањето на Договорот со Бугарија

Три години од потпишувањето на Договорот со Бугарија

Денеска се навршуваат три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија. Договорот беше потпишан во Скопје од страна на тогашниот премиер Зоран Заев и неговиот бугарски колега Бојко Борисов. „Создадовме модел со кој го поставивме споделеното минато како темел за подобра иднина и подобар живот на нашите граѓани“, напиша денеска

Три години од потпишување на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

Три години од потпишување на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија

Денеска се навршуваат три години од потпишувањето на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Северна Македонија и Бугарија. Документот беше парафиран во Скопје од тогашниот премиер Зоран Заев и претседателот на Владата на Бугарија, Бојко Борисов. „На денешен ден, пред три години, имавме чест заедно со премиерот на Бугарија, Бојко

СДСМ: Договорот со Бугарија затвори децениско прашање и го отвори патот кон членство во НАТО и интеграција во ЕУ

СДСМ: Договорот со Бугарија затвори децениско прашање и го отвори патот кон членство во НАТО и интеграција во ЕУ

Пред три години, Владата предводена од СДСМ водејќи се од државните и национални интереси, покажа храброст и решителност во решавањето на отворените прашања со соседите.  На денешен ден пред три години се потпиша Договорот за присталество, добрососедство и соработка со Република Бугарија, Договор кој затвори повеќедецениско прашање меѓу двете држави

Три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија

Три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија

Договорот беше потпишан во Скопје од тогашниот премиер Зоран Заев и претседателот на Владата на Бугарија Бојко Борисов. -На денешен ден, пред три години, имавме чест заедно со премиерот на Бугарија Бојко Борисов, да оддадеме почит на илинденците од Крушево и АСНОМ, на светото место пред гробот на Гоце Делчев во Скопје и да го потпишеме Договорот за

Три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија

Три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија

Денеска се навршуваат три години откако тогашниот премиер Зоран Заев, и премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов, во Владата го потпишаа договорот за добрососедство, пријателство и соработка. По тој повод, Заев денеска истакна дека со договорот ја отсликува политичката волја за прогрес и решавање на отворените прашања, а со него направен е историски

Три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија

Три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија

Денеска се навршуваат три години откако тогашниот премиер Зоран Заев, и премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов, во Владата го потпишаа договорот за добрососедство, пријателство и соработка. По тој повод, Заев денеска истакна дека со договорот ја отсликува политичката волја за прогрес и решавање на отворените прашања, а со него направен е историски

Три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија

Три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија

Фото: Архива Денеска се навршуваат три години откако тогашниот премиер Зоран Заев, и премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов, во Владата го потпишаа договорот за добрососедство, пријателство и соработка. По тој повод, Заев денеска истакна дека со договорот ја отсликува политичката волја за прогрес и решавање на отворените прашања, а со него

Три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија

Три години од потпишувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија

Денеска се навршуваат три години откако тогашниот премиер Зоран Заев, и премиерот на Република Бугарија, Бојко Борисов, во Владата го потпишаа договорот за добрососедство, пријателство и соработка. По тој повод, Заев денеска истакна дека со договорот ја отсликува политичката волја за прогрес и решавање на отворените прашања, а со него направен е историски