притисни ентер »

Александар Поповски: Уметноста не смееме да ја нарачуваме како песна во кафана

Александар Поповски: Уметноста не смееме да ја нарачуваме како песна во кафана

Моќна уметничка порака завчера сподели на отварањето на „Охридско лето’ македонскиот режисер со светско реноме Александар Поповски кој е селектор на драмската програма на фестивалот. Потсети дека: „Уметноста не смееме да ја нарачуваме како песна во кафана. Треба да и го дадеме сиот простор кој и е потребен за да може самата да каже што чувствува“,

Промени во сообраќајот поради „Охридско лето“

Промени во сообраќајот поради „Охридско лето“

Во пресрет на вечерашниот голем настан во Охрид, свеченото отворање на фестивалот „Охридско лето“ на Античкиот театар во Охрид, од фестивалската дирекција информираат дека во стариот дел на градот попладнево ќе има привремен режим на сообраќај. Во овој дел на градот каде што гравитира Античкиот театар, ќе биде забрането движење на возила, така што

Со спектакуларен концер Ванеса Меј го отвори „Охридско лето“

Со спектакуларен концер Ванеса Меј го отвори „Охридско лето“

Со спектакуларен концер Ванеса Меј го отвори „Охридско лето“ Светски познатата виолинистка Ванеса Меј, синоќа го отвори 59-тото издание на Охридско лето. Бројната публика уживаше во спектакуларниот концерт на Меј која настапи во придружба на македонската филхармонија. По завршување на концерот, Меј која е познат активист за правата на животните се

Охридско лето отворено со порака за дивоградбите како „диво месо“

Охридско лето отворено со порака за дивоградбите како „диво месо“

Embedded video for Охридско лето отворено со порака за дивоградбите како „диво месо“ Да негуваме длабока почит и одговорност за природата што ни е доверена на чување,oва особено се однесува на незаменливото природно и културно наследство во  регионот на Охридското Езеро мора да напарвиме се што ево наша моќ да го зачуваме статусот на Охрид како град

Со спектакуларен настап на Ванеса Меј започна „Охридско лето“

Со спектакуларен настап на Ванеса Меј започна „Охридско лето“

Охрид вчеравечер блесна во полн сјај за свеченото отворање на 59. издание на „Охридско лето”. Неколкуилјадната публика, во традиционално преполниот Антички театар уживаше во спектакуларниот концерт на светски популарната виолинистка Ванеса Меј, која настапи во придружба на Македонската филхармонија, под диригентската палка на маестро Иван Кожухаров

Со спектакуларен настап на Ванеса Меј започна „Охридско лето”

Со спектакуларен настап на Ванеса Меј започна „Охридско лето”

Охрид синоќа блесна во полн сјај за свеченото отворање на 59. издание на „Охридско лето”. Неколкуилјадната публика, во традиционално преполниот Антички театар уживаше во спектакуларниот концерт на светски популарната виолинистка Ванеса Меј, која настапи во придружба на Македонската филхармонија, под диригентската палка на маестро Иван Кожухаров од

Евидентирани се сите диворградби во Охрид

Евидентирани се сите диворградби во Охрид

Евидентирани се сите диворградби во Охрид Политичарите и уметниците го искористија свеченото отворање на најголемата културна манифестација во земјата, фестивалот „Охридско лето“, да испратаt силни пораки за зачувување на универзалните вредности на Охрид поради кои неговото природно и културно наследство е заштитено од УНЕСКО. Уметноста треба да не

Отворено 59. издание на фестивалот „Охридско лето”

Отворено 59. издание на фестивалот „Охридско лето”

Со спектакуларен концерт на мегапопуларната британска виолинистка Ванеска Меј, синоќа на Античкиот театар во Охрид, беше отворено 59-то издание на фестивалот ,,Охридско лето“. Оваа врвна светска музичка ѕвезда на сцената беше придружувана од уметниците на Македонската филхармонија и Националната опера и балет. Фестивалот за отворен го прогласи, Претседателот

Со спектакуларен настап на Ванеса Меј започна „Охридско лето”

Со спектакуларен настап на Ванеса Меј започна „Охридско лето”

Охрид вчеравечер блесна во полн сјај за свеченото отворање на 59. издание на „Охридско лето”. Неколкуилјадната публика, во традиционално преполниот Антички театар уживаше во спектакуларниот концерт на светски популарната виолинистка Ванеса Меј, која настапи во придружба на Македонската филхармонија, под диригентската палка на маестро Иван Кожухаров

Да ги откорнеме дивоградбите како диво месо

Да ги откорнеме дивоградбите како диво месо

19 Споделувања Share Tweet „Ако дивоградбите ги разбереме како метафора на нашиот свет, тогаш Горан, треба твоето диво месо да го земеме како рецепт. Значи, јас читам сега диво месо, а вие слушајте дивоградби. Диво месо е верување дека ако некому влезе влакно во грлото, околу коренот на влакното ќе се створи месо кое не е човечко и кое ќе расне и ќе

БАРАЊЕ НА ОТВОРАЊЕТО НА ОХРИДСКО ЛЕТО: Дивоградбите да се отстранат како диво месо

БАРАЊЕ НА ОТВОРАЊЕТО НА ОХРИДСКО ЛЕТО: Дивоградбите да се отстранат како диво месо

Пренесувајќи ја пораката од уметниците на отворањето на годинашното издание на престижниот Фестивал „Охридско Лето“, режисерот Александар Поповски, цитираше дела, на како што го нарече „македонскиот Хомер“, Горан Стефановски. Правејќи паралела со сегашните случувања, Поповски констатира дека тие никогаш не ја губат актуелноста. Користејќи токму одломки

БАРАЊЕ НА ОТВОРАЊЕТО НА ОХРИДСКО ЛЕТО: Дивоградбите да се отстранат како диво месо

БАРАЊЕ НА ОТВОРАЊЕТО НА ОХРИДСКО ЛЕТО: Дивоградбите да се отстранат како диво месо

Пренесувајќи ја пораката од уметниците на отворањето на годинашното издание на престижниот Фестивал „Охридско Лето“, режисерот Александар Поповски, цитираше дела, на како што го нарече „македонскиот Хомер“, Горан Стефановски. Правејќи паралела со сегашните случувања, Поповски констатира дека тие никогаш не ја губат актуелноста. Користејќи токму одломки

(Галерија)„Охридско лето“: Ванеса Меј и дивоградбите како „диво месо“

(Галерија)„Охридско лето“: Ванеса Меј и дивоградбите како „диво месо“

Со концертот на британската ѕвезда, виолинистката Ванеса Меј, заедно со Македонската филхармонија и со уметници од Националната опера и балет, сношти беше отворено 59. „Охридско лето“. Во Античкиот театар во Охрид, претседателот на државата Стево Пендаровски, пред илјадната публика, гостите, уметниците и политичкиот врв на земјата, ветувајќи дека како

Со спектакуларен гала концерт на Ванеса Меј отворено 59. „Охридско лето“

Со спектакуларен гала концерт на Ванеса Меј отворено 59. „Охридско лето“

Да ѝ дозволиме на уметноста да нè инспирира на храбри потфати. Да развиваме култура што ќе го отсликува богатството на нашите различни традиции, тука, во Македонија. Да негуваме длабока почит и одговорност за природата што ни е доверена на чување, истакна вечерва претседателот на државата Стево Пендаровски на отворањето на 59. издание на фестивалот

Да ги откорнеме дивоградбите како диво месо, рече Александар Поповски и го посвети Охридско лето на Горан Стефановски

Да ги откорнеме дивоградбите како диво месо, рече Александар Поповски и го посвети Охридско лето на Горан Стефановски

Режисерот со светско реноме и селектор на драмската програма на Охридско лето Александар Поповски, синоќа го отвори 59. издание на најголемиот летен фестивал во земјава со барање да се отстранат дивоградбите во Охрид, нарекувајќи ги „диво месо“. Емотивното обраќање на Поповски беше писмо до големиот, неодамна починат македонски драматург Горан Стефановски,

Охридско Лето отворено со барање дивоградбите да се отстранат како диво месо

Охридско Лето отворено со барање дивоградбите да се отстранат како диво месо

Пренесувајќи ја пораката од уметниците на отворањето на годинашното издание на престижниот Фестивал „Охридско Лето“, режисерот Александар Поповски, цитираше дела, на како што го нарече „македонскиот Хомер“, Горан Стефановски. Правејќи паралела со сегашните случувања, Поповски констатира дека тие никогаш не ја губат актуелноста. Користејќи токму одломки

Охридско Лето отворено со барање дивоградбите да се отстранат како диво месо

Охридско Лето отворено со барање дивоградбите да се отстранат како диво месо

Охридско Лето отворено со барање дивоградбите да се отстранат како диво месо Пренесувајќи ја пораката од уметниците на отворањето на годинашното издание на престижниот Фестивал „Охридско Лето“, режисерот Александар Поповски, цитираше дела, на како што го нарече „македонскиот Хомер“, Горан Стефановски. Правејќи паралела со сегашните случувања, Поповски