притисни ентер »

Костовски: Смислено сценарио за пропаст на банката, кроено неколку месеци наназад

Костовски: Смислено сценарио за пропаст на банката, кроено неколку месеци наназад

Embedded video for Костовски: Смислено сценарио за пропаст на банката, кроено неколку месеци наназад Смислено сценарио за пропаст на банката, кое се кроело неколку месеци наназад за да можат блиски луѓе да си ги повлечат парите од Еуростандард. Но и избрзана одлука на Народната банка, поради некомпетентноста и незрелоста на гувернерката Бежовска. Ова,

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Уште нема договор за Влада, а Трифун Костовски најави дека ќе тужи

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Уште нема договор за Влада, а Трифун Костовски најави дека ќе тужи

СДСМ ДЕМАНТИРАШЕ ДЕКА ДОГОВОРИЛЕ ПРЕМИЕР СО ДУИ СДСМ во целост ја демантира објавената неточна вест од страна на Канал 5 телевизија со наслов: Договорен премиер по принципот три години Заев , една Зибери –ДУИ ќе управува со УЈП и МВР. „Не е точно дека во разговорите помеѓу СДСМ и ДУИ е договорен премиер по принцип како што е објавено, тоа е невистина

Трифун Костовски – Ќе поднесува тужби заради пропаѓањето на Еуростандард Банка – Смета дека е со умисла

Трифун Костовски – Ќе поднесува тужби заради пропаѓањето на Еуростандард Банка – Смета дека е со умисла

| август 14, 2020 Тужби ќе добијат Република Македонија, Народна банка и членови на Управниот одбор на „Еуростандард банка“ – од бизнисменот Трифун Костовски и неговото семејство како главни акционери во банката. Денеска семејството Костовски одржа прес-конференција на која меѓу другото рече дека презема дел од одговорноста за пропаѓањето на Еуростандард

Еуростандард, Трифун Костовски: Виновник е НБРМ!

Еуростандард, Трифун Костовски: Виновник е НБРМ!

Пропаѓањето на Еуростандард банка е сценарио кое се подготвувало со месеци, а главниот виновик за тоа е Народната банка. Ова се дел од обвинувањата изнесени од мнозинскиот акционер на оваа банка, бизнисменот Трифун Костовски. Според него блиски кругови до Народната банка знаеле дека банката ќе оди под стечај и почнале да ги повлекуваат парите. „ Ова

Костовски: Смислено сценарио за клуч на врата на „Еуростандард“

Костовски: Смислено сценарио за клуч на врата на „Еуростандард“

Tоп Економија главна страна Вести Економија Костовски: Смислено сценарио за клуч на врата на „Еуростандард“ 4 минути наназад „Еуростандард“ можела да се спаси, но Народната банка намерно ја одвела банката во пропаст – обвини сопственикот на Еуростандард Трифун Костовски. Според него, гувернерката играла двојна игра. Со месеци знаела дека постои заинтересиран

Костовски за „Еуростандард“: НЕ НАМЕСТИЈА КАКО ЛУЃЕ ЗА ОТСТРЕЛ

Костовски за „Еуростандард“: НЕ НАМЕСТИЈА КАКО ЛУЃЕ ЗА ОТСТРЕЛ

Бизнисменот Трифун Костовски попладнево како мнозински акционер во Еуростандард банка се појави на прес конференција со неговиот син и ја обвини Народната банка и потесното раководство на управниот одбор на банката за нејзиното пропаѓање. – Оваа гарнитура на Народна банка е бирократска некомпетентна незрела и не ги познава бизнис тековите. Во случајов

Костовски за „Еуростандард“: НЕ НАМЕСТИЈА КАКО ЛУЃЕ ЗА ОТСТРЕЛ

Костовски за „Еуростандард“: НЕ НАМЕСТИЈА КАКО ЛУЃЕ ЗА ОТСТРЕЛ

Бизнисменот Трифун Костовски попладнево како мнозински акционер во Еуростандард банка се појави на прес конференција со неговиот син и ја обвини Народната банка и потесното раководство на управниот одбор на банката за нејзиното пропаѓање. – Оваа гарнитура на Народна банка е бирократска некомпетентна незрела и не ги познава бизнис тековите. Во случајов

Костовски: Сценариото се спремало за Еуростандард, а ТИЕ КОИ ЗНАЕЛЕ ГИ ПОВЛЕКЛЕ ПАРИТЕ

Костовски: Сценариото се спремало за Еуростандард, а ТИЕ КОИ ЗНАЕЛЕ ГИ ПОВЛЕКЛЕ ПАРИТЕ

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а тие кои знаеле од Народната банка дека ќе се затвори банката, си ги повлекле парите. „Ова е сценарио коешто е правено со месеци наназад, за никој да не знае, само блиски до тие кругови во Народна Банка на време биле известени

Костовски за  „Еуростандард банка“: Народна Банка е неспособна, ПРАВДАТА ЌЕ ЈА БАРАМЕ ПРЕД МЕЃУНАРОДНИТЕ ИНСТИТУЦИИ

Костовски за „Еуростандард банка“: Народна Банка е неспособна, ПРАВДАТА ЌЕ ЈА БАРАМЕ ПРЕД МЕЃУНАРОДНИТЕ ИНСТИТУЦИИ

Бизнисменот Трифун Костовски попладнево како мнозински акционер во Еуростандард банка се појави на прес конференција со неговиот син и ја обвини Народната банка и потесното раководство на управниот одбор на банката за нејзиното пропаѓање. Поточно тој го обвини Николче Петковски поранешниот претседател на управниот одбор за пропаѓањето на банката. Според

Костовски: Сценариото се спремало за Еуростандард, а ТИЕ КОИ ЗНАЕЛЕ ГИ ПОВЛЕКЛЕ ПАРИТЕ

Костовски: Сценариото се спремало за Еуростандард, а ТИЕ КОИ ЗНАЕЛЕ ГИ ПОВЛЕКЛЕ ПАРИТЕ

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а тие кои знаеле од Народната банка дека ќе се затвори банката, си ги повлекле парите. „Ова е сценарио коешто е правено со месеци наназад, за никој да не знае, само блиски до тие кругови во Народна Банка на време биле известени

Костовски: Еуростандард банка е кокошка која носи златни јајца, некој има интерес да ја преземе, но не можам да го препознаам

Костовски: Еуростандард банка е кокошка која носи златни јајца, некој има интерес да ја преземе, но не можам да го препознаам

Еуростандард банка заедно со Поштенска банка е банка со преку 330 експозитури, тоа е кокошка која носи златни јајца, можеби некој има интерес за преземање, но јас тој човек со факти не можам да го препознаам, рече на прес-конференцијата попладнево бизнисменот и мнозински акционер на „Еуростандард банка“, Трифун Костовски чија банка во средата беше

Костовски: Точно е дека како групација имаме долг од пет милиони евра кон Комерцијална банка - под хипотека се зградата, Поштенска банка и Палата Македонија

Костовски: Точно е дека како групација имаме долг од пет милиони евра кон Комерцијална банка - под хипотека се зградата, Поштенска банка и Палата Македонија

Сопственикот на Еуростандард банка, Трифун Костовски, вели дека не знае дали и какви интереси стојат зад ненадејната и за него шокантната и повеќе од избрзана одлука на Народна банка на Македонија да и ја одземе дозволата за работа на Еуростандард банка и за неа да побара стечај пред надлежниот суд. „Јас можам само да претпоставам, но не би можел никого

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Костовски за „Еуростандард банка“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, тие нè наместија

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ го обвинува Управниот одбор за пропаѓањето на банката. Тој на денешната прес-конференција, заедно со неговиот син најавија дека правдата ќе ја бараат надвор од земјава. „Ќе одиме пред сè во арбитража, каде што доколку го добиеме спорот што ќе го отвориме понатаму, средствата ќе бидат

Костовски за Еуростандард банка: За кило месо, убија вол

Костовски за Еуростандард банка: За кило месо, убија вол

Сопственикот на Еуростандард банка, Трифун Костовски, го обвинува Управниот одбор за пропаста на банката. Тој на денешната прес конференција, заедно со неговиот син најавија дека правдата ќе ја бараат надвор од Македонија. „Ќе одиме пред се во арбитража, каде што доколку го добиеме спорот што ќе го отвориме понатаму, средствата ќе бидат наменети за

Костовски правдата за Еуростандард банка ќе ја бара во странство – за ликвидацијата е виновно бившото раководство

Костовски правдата за Еуростандард банка ќе ја бара во странство – за ликвидацијата е виновно бившото раководство

Ова е смислено сценарио кое е правено со месеци наназад со кое семејството Костовски го изгуби угледот и околу 70 милиони евра, изјави бизнисменот Трифун Костовски по пропаѓањето на Еуростандард банката. Тој ја обвини Народната банка и потесното раководство на управниот одбор на банката на чело со Николче Петкоски дека се директни соработници во целото

Сопственикот на банката обвинува: поранешниот директор Петковски го натера вујко му да формира фирма со пет илјади евра, а потоа му даде кредит од 1,2 милиони евра

Сопственикот на банката обвинува: поранешниот директор Петковски го натера вујко му да формира фирма со пет илјади евра, а потоа му даде кредит од 1,2 милиони евра

На денешнта прес конференција Трифун Костовски рече дека главниот виновник за тоа што банката западна во ваква тешка состојба, е поранешниот претседател на Управниот Одбор, Николче Петковски, кој долги години беше на кормилото на банката. „Кога и после долго време ќе го пршав - каде се парите што пропаднаа, тој ми вели дека се во банката, но јас не

Костовски за „Еуростандард“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, нè наместија

Костовски за „Еуростандард“: Погрешивме со изборот на Управниот одбор, нè наместија

Бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на „Еуростандард банка“ го обвинува Управниот одбор за пропаѓањето на банката. Тој на денешната прес-конференција, заедно со неговиот син најавија дека правдата ќе ја бараат надвор од земјава. – Ќе одиме пред сè во арбитража, каде што доколку го добиеме спорот што ќе го отвориме понатаму, средствата ќе бидат