притисни ентер »

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

(ФОТО+ВИДЕО) УРАГАН ВО ГРЦИЈА: Грците се засолнуваат, ќе дуваат ветрови со брзина над 200 км на час

Ураган денеска пустоши кај нашиот јужен сосед. Редок медитерански ураган ги зафати островите во западна Грција. Имаше обилни врнежи од дожд и прекини во снабдувањето со електрична енергија. Насекаде паѓаат дрвја. Има поплавени улици и прекини во сообраќајот на островите Кефалонија, Закинтос и Итака. Бурата Јанос е именувана како „медикан“, односно

Редок медитерански ураган ја погоди западна Грција и се движи кон Атина

Редок медитерански ураган ја погоди западна Грција и се движи кон Атина

Редок медитерански ураган денеска ги погоди островите во западна Грција, носејќи пороен дожд и прекини во снабдувањето со електрична енергија. Бурата Јанос е опишана како „медикан“, односно медитерански ураган и овој феномен првпат се појави во Грција во 1995 година. Циклонот се движи кон исток, па се очекува овој викенд ветрови со брзина од 117 километри

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција започна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како „медиган“. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето најпрво да ги зафати западните јонски острови, а потоа и полуостровот Пелопонез, а во опасност е и Атина. Грчките власти предупредија дека бурата „Јанос“ ќе биде придружена со силен ветер и дожд што може

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција започна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како „медиган“. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето најпрво да ги зафати западните јонски острови, а потоа и полуостровот Пелопонез, а во опасност е и Атина. Грчките власти предупредија дека бурата „Јанос“ ќе биде придружена со силен ветер и дожд што може

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција започна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како „медиган“. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето најпрво да ги зафати западните јонски острови, а потоа и полуостровот Пелопонез, а во опасност е и Атина. Грчките власти предупредија дека бурата „Јанос“ ќе биде придружена со силен ветер и дожд што може

Следните 9 часа критични за Грција поради бурата „Јанош“: Се очекуваат временски феномен и обични дождови

Следните 9 часа критични за Грција поради бурата „Јанош“: Се очекуваат временски феномен и обични дождови

| септември 18, 2020 Бурата „Јанош“ ја погоди Грција рано утрово и предизвика штета, но не беше животно загрозувачки, рече заменик министерот за цивилна заштита на Грција, Никос Хердалиас и додаде дека следните девет часа ќе бидат многу критични. Тој рече дека се очекуваат силни временски феномени и обилни дождови, пренесува грчкиот портал Катимерини

Циклонот „Јанос“ ја погоди Грција

Циклонот „Јанос“ ја погоди Грција

Исклучително редок медитерански циклон, „медиган“, кого Грците го нарекоа „Јанос“, погоди делови од Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат од карпите. Метеоролозите претходно најавија дека делови од Грција ќе се соочат со многу редок метеоролошки феномен што ќе го погоди грчкото крајбрежје, со многу силни налети на ветер и огромна количина

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција започна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како „медиган“. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето најпрво да ги зафати западните јонски острови, а потоа и полуостровот Пелопонез, а во опасност е и Атина. Грчките власти предупредија дека бурата „Јанос“ ќе биде придружена со силен ветер и дожд што може

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција започна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како „медиган“. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето најпрво да ги зафати западните јонски острови, а потоа и полуостровот Пелопонез, а во опасност е и Атина. Грчките власти предупредија дека бурата „Јанос“ ќе биде придружена со силен ветер и дожд што може

Москва погодена од ураган

Москва погодена од ураган

Москва вчера беше погодена од ураган пропратен со град, грмотевици и силен ветер, поради што во следните два дена прогласено е жолто ниво на опасност. Обилниот дожд поплави голем број улици во главниот град на Русија. Метеоролозите од денеска очекуват пад на температурата на воздухот во текот на ноќта до минус еден степен Целсиусов.

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција започна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како „медиган“. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето најпрво да ги зафати западните јонски острови, а потоа и полуостровот Пелопонез, а во опасност е и Атина. Грчките власти предупредија дека бурата „Јанос“ ќе биде придружена со силен ветер и дожд што може

(Видео) Силен ураган ја погоди Грција

(Видео) Силен ураган ја погоди Грција

Ураганот Јанос ја погоди Грција, пренесуваат тамошните медиуми. Најновите прогнози покажуваат дека овој редок ураган би можел да биде најсилен во историјата на овие простори. Надлежните велат дека очекуваат огромни количини на дожд, поплави и ветер со јачина од преку 200 километри на час. Во Грција издадено е предупредување од највисок степен. Населението

Балканот се подготвува за медитеранскиот ураган познат како „медиган“

Балканот се подготвува за медитеранскиот ураган познат како „медиган“

Грција започна се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен , медитеранскиот ураган познат како „медиган“. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето најпрво да ги зафати западните јонски острови, а потоа и полуостровот Пелопонез, а во опасност е и Атина. Грчките власти предупредија дека бурата „Јанос“ ќе биде придружена со

Москва погодена од ураган

Москва погодена од ураган

Москва вчера беше погодена од ураган пропратен со град, грмотевици и силен ветер, поради што во следните два дена прогласено е жолто ниво на опасност. Обилниот дожд поплави голем број улици во главниот град на Русија. Метеоролозите од денеска очекуват пад на температурата на воздухот во текот на ноќта до минус еден степен Целсиусов.

Русија: Москва погодена од ураган

Русија: Москва погодена од ураган

Москва вчера беше погодена од ураган пропратен со град, грмотевици и силен ветер, поради што во следните два дена прогласено е жолто ниво на опасност. Обилниот дожд поплави голем број улици во главниот град на Русија. Метеоролозите од денеска очекуват пад на температурата на воздухот во текот на ноќта до минус еден степен Целсиусов.

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

ИЗВОР Скопје24 | септември 18, 2020 Грција започна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како „медиган“. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето најпрво да ги зафати западните јонски острови, а потоа и полуостровот Пелопонез, а во опа*ност е и Атина. Грчките власти предупредија дека бурата „Јанос“ ќе биде придружена

Грција на удар на силен ураган: Ветер од 200 км на час- метеоролозите предвидуваат најсилна бура во историјата на овие простори (ВИДЕО)

Грција на удар на силен ураган: Ветер од 200 км на час- метеоролозите предвидуваат најсилна бура во историјата на овие простори (ВИДЕО)

Ураганот Јанош стигна до Грција. Најновите прогнози покажуваат дека овој многу редок ураган може да биде најсилниот во историјата на овие простори. Се очекуваат огромни количини на дожд, поплави и ветрови со над 200 километри на час. Во Грција е издадено предупредување на високо ниво, а жителите се повикани да се засолнат. Грчките власти предупредија

ВИДЕО: Москва погодена од ураган

ВИДЕО: Москва погодена од ураган

Москва вчера беше погодена од ураган пропратен со град, грмотевици и силен ветер, поради што во следните два дена прогласено е жолто ниво на опасност. Обилниот дожд поплави голем број улици во главниот град на Русија. Метеоролозите од денеска очекуват пад на температурата на воздухот во текот на ноќта до минус еден степен Целсиусов. Текстот ВИДЕО: