притисни ентер »

Петмина загинати , над 120 повредени на протестите во Ирак (ВИДЕО)

Петмина загинати , над 120 повредени на протестите во Ирак (ВИДЕО)

Пукањето во Басра се случило ноќеска околу полноќ , при што загинале околу 120 луѓе, според медицински лица, пренесува АП. Десетици илјади излегоа на улиците во главниот град Багдад и  во другите градови од минатиот месец за да бараат големи политички промени во Ирак. Повеќе од 250 луѓе се убиени од почетокот на немирите што избувнаа на 1 октомври

Најмалку петмина загинати и 120 повредени на протестите во Ирак

Најмалку петмина загинати и 120 повредени на протестите во Ирак

Неколку маскирани напаѓачи за време на синоќешните антивладини демонстранти во градот Басра, јужен Ирак, убија пет лица, а повредија десетици, соопштија ирачките здравствени власти. Според медицински извори во синоќешниот инцидент повредени се околу 120 лица. Десетици илјади луѓе од 1 октомври протестираат во Багдад и во јужниот дел на Ирак, каде мнозинско

Најмалку петмина загинати и 120 повредени на протестите во Ирак

Најмалку петмина загинати и 120 повредени на протестите во Ирак

Неколку маскирани напаѓачи за време на синоќешните антивладини демонстранти во градот Басра, јужен Ирак, убија пет лица, а повредија десетици, соопштија ирачките здравствени власти. Според медицински извори во синоќешниот инцидент повредени се околу 120 лица. Десетици илјади луѓе од 1 октомври протестираат во Багдад и во јужниот дел на Ирак, каде мнозинско

НОВИ ИНЦИДЕНТИ ВО ИРАК: Убиени пет лица при синоќешните антивладини демонстрации

НОВИ ИНЦИДЕНТИ ВО ИРАК: Убиени пет лица при синоќешните антивладини демонстрации

Десетици илјади луѓе од 1 октомври протестираат во Багдад и во јужниот дел на Ирак, каде мнозинско население се шиитите, барајќи големи политички промени. Неколку маскирани напаѓачи за време на синоќешните антивладини демонстрации во градот Басра, јужен Ирак, убија пет лица, а повредија десетици, соопштија ирачките здравствени власти. Според медицински

Најмалку петмина загинати и 120 повредени на протестите во Ирак

Најмалку петмина загинати и 120 повредени на протестите во Ирак

Неколку маскирани напаѓачи за време на синоќешните антивладини демонстранти во градот Басра, јужен Ирак, убија пет лица, а повредија десетици, соопштија ирачките здравствени власти. Според медицински извори во синоќешниот инцидент повредени се околу 120 лица. Десетици илјади луѓе од 1 октомври протестираат во Багдад и во јужниот дел на Ирак, каде мнозинско

Најмалку петмина загинати и 120 повредени на протестите во Ирак

Најмалку петмина загинати и 120 повредени на протестите во Ирак

Неколку маскирани напаѓачи за време на синоќешните антивладини демонстранти во градот Басра, јужен Ирак, убија пет лица, а повредија десетици, соопштија ирачките здравствени власти. Според медицински извори во синоќешниот инцидент повредени се околу 120 лица. Десетици илјади луѓе од 1 октомври протестираат во Багдад и во јужниот дел на Ирак, каде мнозинско

Најмалку 10 загинати демонстранти во Ирак

Најмалку 10 загинати демонстранти во Ирак

Шестмина демонстранти биле убиени од ирачките безбедносни сили во Багдад и четворица други во Басра за време на антивладните протести кои не покажуваат знаци на смирување. Демонстрантите во Багдад се обиделе да стигнат до „зелената зона“, дел од Багдад каде што се наоѓаат владини институции и многу амбасади. Во текот на протестот биле ранети 40 луѓе

Најмалку шест нови жртви во протестите во Ирак

Најмалку шест нови жртви во протестите во Ирак

Најмалку шест антивладини демонстранти беа убиени, а 38 се повредени кога ирачките безбедносни сили денеска отворија оган врз нив во Багдад, соопшти полицијата и медицински извори. Престрелката се случила во близина на мостот Шухада, за време на масовните протести што се одржуваат веќе 13-ти ден по ред. Во јужниот дел на Ирак, десетици демонстранти

Најмалку шест нови жртви во протестите во Ирак

Најмалку шест нови жртви во протестите во Ирак

Најмалку шест антивладини демонстранти беа убиени, а 38 се повредени кога ирачките безбедносни сили денеска отворија оган врз нив во Багдад, соопшти полицијата и медицински извори. Престрелката се случила во близина на мостот Шухада, за време на масовните протести што се одржуваат веќе 13-ти ден по ред. Во јужниот дел на Ирак, десетици демонстранти

Најмалку шест нови жртви во протестите во Ирак

Најмалку шест нови жртви во протестите во Ирак

Најмалку шест антивладини демонстранти беа убиени, а 38 се повредени кога ирачките безбедносни сили денеска отворија оган врз нив во Багдад, соопшти полицијата и медицински извори. Престрелката се случила во близина на мостот Шухада, за време на масовните протести што се одржуваат веќе 13-ти ден по ред. Во јужниот дел на Ирак, десетици демонстранти

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Нови жртви во Багдад

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ: Нови жртви во Багдад

Насилни протести и жртви имаше денеска во Ирак. Шест антивладини демонстранти се убиени, а 38 се повредени откако безбедносните сили  пукаа врз нив во Багдад. Престрелката се случила во близина на мостот Шухада. Протести има во Багдад и јужните провинции на државата.  Тие се продолжување на демонстрациите организирани поради економско незадоволство

Во антивладините протести во Ирак убиени најмалку шест лица

Во антивладините протести во Ирак убиени најмалку шест лица

Во протестите против лошиот стандард и лошата работа на јавните служби, кои почнаа на 1 октомври, досега се убиени повеќе од 260 луѓе. Најмалку шест антивладини демонстранти беа убиени, а 38 се повредени кога ирачките безбедносни сили денеска отворија оган врз нив во Багдад, соопшти полицијата и медицински извори. Престрелката се случила во близина

Најмалку шест нови жртви во протестите во Ирак

Најмалку шест нови жртви во протестите во Ирак

Најмалку шест антивладини демонстранти беа убиени, а 38 се повредени кога ирачките безбедносни сили денеска отворија оган врз нив во Багдад, соопшти полицијата и медицински извори. Престрелката се случила во близина на мостот Шухада, за време на масовните протести што се одржуваат веќе 13-ти ден по ред. Во јужниот дел на Ирак, десетици демонстранти

Најмалку четири убиени и над 35 ранети во нови протести во Багдад

Најмалку четири убиени и над 35 ранети во нови протести во Багдад

Најмалку четири луѓе се убиени и повеќе од 35 ранети во центарот на Багдад кога полицијата отвори оган за да растера антивладини протести. Судирите се случиле во близина на мостот Шухада. Бран антивладини протести има во Багдад и јужните провинции на државата. Протестите се продолжување на демонстрациите организирани поради економско незадоволство

Најмалку четири убиени и над 35 ранети во нови протести во Багдад

Најмалку четири убиени и над 35 ранети во нови протести во Багдад

Најмалку четири луѓе се убиени и повеќе од 35 ранети во центарот на Багдад кога полицијата отвори оган за да растера антивладини протести. Судирите се случиле во близина на мостот Шухада. Бран антивладини протести има во Багдад и јужните провинции на државата. Протестите се продолжување на демонстрациите организирани поради економско незадоволство

Најмалку четири убиени и над 35 ранети во нови протести во Багдад

Најмалку четири убиени и над 35 ранети во нови протести во Багдад

Најмалку четири луѓе се убиени и повеќе од 35 ранети во центарот на Багдад кога полицијата отвори оган за да растера антивладини протести. Судирите се случиле во близина на мостот Шухада. Бран антивладини протести има во Багдад и јужните провинции на државата. Протестите се продолжување на демонстрациите организирани поради економско незадоволство

Полицијата отвори оган врз демонстрантите во Багдад, најмалку четворица мртви и 35 повредени

Полицијата отвори оган врз демонстрантите во Багдад, најмалку четворица мртви и 35 повредени

Најмалку четворица демонстранти загинаа, а повеќе од 35 беа повредени во центарот на Багдад кога полицијата отвори оган за да ги растури антивладините протести, соопшти полицијата. Судирот се случил во близина на мостот Шухад, изјавија извори за „Ројтерс“. Ирак е зафатен со протести кои се одвиваат во главниот град Багдад, како и низ повеќето негови

Полицијата отвори оган врз демонстрантите во Багдад, најмалку четворица мртви и 35 повредени

Полицијата отвори оган врз демонстрантите во Багдад, најмалку четворица мртви и 35 повредени

Најмалку четворица демонстранти загинаа, а повеќе од 35 беа повредени во центарот на Багдад кога полицијата отвори оган за да ги растури антивладините протести, соопшти полицијата. Судирот се случил во близина на мостот Шухад, изјавија извори за „Ројтерс“. Ирак е зафатен со протести кои се одвиваат во главниот град Багдад, како и низ повеќето негови