притисни ентер »

Шок во Виторија! ЦСКА успеа на крајот да го „смачка“ шампионот Реал (видео)

Шок во Виторија! ЦСКА успеа на крајот да го „смачка“ шампионот Реал (видео)

ЦСКА Москва ќе игра во финалето на Евролигата против Анадолу Ефес, откако „армејците“ во меч за срцев напад успеаја со луда последна четвртина да го елиминираат шампионот Реал Мадрид со 95:90 (18:22, 25:23, 22:28, 30:17). Рускиот клуб губеше во текот на целиот меч, а водството го преземаа (87:85) со тројката на Де Коло на 1:19 пред крајот. Тој додаде

Шок во Виторија! ЦСКА успеа на крајот да го „смачка“ шампионот Реал (видео)

Шок во Виторија! ЦСКА успеа на крајот да го „смачка“ шампионот Реал (видео)

ЦСКА Москва ќе игра во финалето на Евролигата против Анадолу Ефес, откако „армејците“ во меч за срцев напад успеаја со луда последна четвртина да го елиминираат шампионот Реал Мадрид со 95:90 (18:22, 25:23, 22:28, 30:17). Рускиот клуб губеше во текот на целиот меч, а водството го преземаа (87:85) со тројката на Де Коло на 1:19 пред крајот. Тој додаде

Незапирливите бековски тандеми ќе се соочат во финалето на Евролигата

Незапирливите бековски тандеми ќе се соочат во финалето на Евролигата

Шејн Ларкин (син дрес) и Нандо де Коло (црвен дрес) ќе ги одмерат силите во финалето Шејн Ларкин и Василије Мициќ од Анадолу Ефес, односно Нандо де Коло и Серхио Родригез од ЦСКА Москва беа најзаслужни за пласманот на нивните клубови во финалето на фајналфор-турнирот на кошаркарската Евролига, што се игра во Виторија, Шпанија. Ларкин забележа 30 поени

Реал цел меч водеше на крајот загуби, ЦСКА се врати од -14 и се пласираше во финале!

Реал цел меч водеше на крајот загуби, ЦСКА се врати од -14 и се пласираше во финале!

ЦСКА Москва е вториот финалист во Евролига, шампионот на Русија се врати од -14 и со пресврт во финишот од мечот стигна до триумф од 95-90 над Реал Мадрид. Евролигата ќе добие нов шампион откако вечерва Реал Мадрид загуби од ЦСКА Москва во второто полуфинале. „Кралевите“ практично водеа цел натпревар, често имаа двоцифрена предност а најмногу стигнаа

ЦСКА се врати од -14 со Реал и се пласира во финале

ЦСКА се врати од -14 со Реал и се пласира во финале

Кошаркарите на ЦСКА Москва со победата против актуелниот шампион од 95:90 се пласираа во неделното финале на Евролигата каде ги очекува Ефес. ЦСКА Москва е вториот финалист во кошаркарската Евролига откако во полуфиналето успеаја да надоолнат негатива од 14 поени, го совладаа актуелниот шампион Реал Мадрид со 95:90 и в недела (20.30 ч.) ќе играат против

Ефес го победи Фенербахче и се пласираше во финалето на Евролигата

Ефес го победи Фенербахче и се пласираше во финалето на Евролигата

Фенербахче ќе мора да чека уште една година за нова титула во Евролигата, а Жељко Обрадовиќ за неговиот 10-ти триумф на турнирот. „Фенерите“ загубија шокантно од својот конкурент од Истанбул – Анадолу Ефес со 73:92 во полуфиналето во Виторија и не успеаја да стигнат до финалето. Сепак, победата на „сините“ беше заслужена, и во недела ќе спорат за трофејот

ЦСКА со пресврт во последниот период го надмудри Реал за Ф4 финале

ЦСКА со пресврт во последниот период го надмудри Реал за Ф4 финале

ЦСКА Москва имаше двоцифрена негатива во второто полувреме на дуелот со Реал Мадрид, но не само што не се предаде, туку рускиот тим направи и целосен пресврт (95:90) и обезбеди ново финале на фајнл-фор турнирите на кошаркарската Евролига. На полувреме Реал имаше само два поена позитива, но во третиот период го засили темпото и стигна до највисока предност

ЦСКА Москва во трилер завршница го „нокаутираше“ Реал Мадрид

ЦСКА Москва во трилер завршница го „нокаутираше“ Реал Мадрид

ЦСКА Москва успеа со неверојатен пресврт во последната четвртина да слави со 95-90 против Реал Мадрид и така се пласираше во финалето во Евролигата. Реал Мадрид и ЦСКА водеа израмнета борба во првите неколку минути (6-6), но потоа „кралевите“ заиграа многу подобро и поведоа со +11 (22-11), но сепак руската екипа со неколку одлични акции намали на 18-22

Анадолу Ефес го здроби Фенер за прво финале во Евролигата! (видео)

Анадолу Ефес го здроби Фенер за прво финале во Евролигата! (видео)

Шејн Ларкин и Василије Мициќ имаа партија на кариерата за да ги предводат Анадолу Ефес до убедлива 92:73 (19:20, 26:20, 23:17, 24:16) победа над турскиот ривал Фенербахче за првпат во историјата на клубот да се пласираат во финалето на Евролигата. Ларкин имаше 30 поени со 4-од-5 за два поени и 5-од-9 за три, а додаде и седум скока и седум асистенции,

Анадолу Ефес го здроби Фенер за прво финале во Евролигата! (видео)

Анадолу Ефес го здроби Фенер за прво финале во Евролигата! (видео)

Шејн Ларкин и Василије Мициќ имаа партија на кариерата за да ги предводат Анадолу Ефес до убедлива 92:73 (19:20, 26:20, 23:17, 24:16) победа над турскиот ривал Фенербахче за првпат во историјата на клубот да се пласираат во финалето на Евролигата. Ларкин имаше 30 поени со 4-од-5 за два поени и 5-од-9 за три, а додаде и седум скока и седум асистенции,

Евролигата ќе добие нов шампион: ЦСКА Москва и Анадолу Ефес за титула

Евролигата ќе добие нов шампион: ЦСКА Москва и Анадолу Ефес за титула

Фото: euroleague.net ЦСКА Москва и Анадолу Ефес ќе играат за титула во годинашното издание на Евролигата. Рускиот гигант во второто полуфинале на Фајналфор турнирот во Виторија го совлада Реал Мадрид со 95:90 (по четвртини: 18:22, 25:23, 22:28, 30:17). Серхио Родригез и Нандо де Коло беа лидери на „армејците“. И шпанскиот и францускиот рутинер постигнаа

Фајнл фор: ЦСКА втор финалист, се врати од -14 со Реал

Фајнл фор: ЦСКА втор финалист, се врати од -14 со Реал

Кошаркарите на ЦСКА Москва со победата против актуелниот шампион од 95:90 се пласираа во неделното финале на Евролигата каде ги очекува Ефес. Московјани успеаја да надополнат негатива од 14 поени, па в недела ќе играат против Ефес за титулата. Во турското дерби, кое беше прво на програмата во Виторија, Ефес беше подобар против Фенербахче. Кошаркарите

Ефес го „растури“ Фенер и за прв пат ќе игра финале во Евролигата!

Ефес го „растури“ Фенер и за прв пат ќе игра финале во Евролигата!

Анадолу Ефес е првиот финалист во Евролигата откако вечерва славеше против градскиот ривал Фенербахче со убедливи 92-73. Изненадување во првиот меч од Ф4, Анадлу Ефес се прикажа во одлично светло, го „растури“ Фенербахче и за прв пат ќе игра финале во Евролигата. На крилјата на извонредниот Ларкин, кој прикажа партија каква што се нема видено до сега

Ефес го победи Фенербахче и се пласираше во финалето на Евролигата

Ефес го победи Фенербахче и се пласираше во финалето на Евролигата

Фенербахче ќе мора да чека уште една година за нова титула во Евролигата, а Жељко Обрадовиќ за неговиот 10-ти триумф на турнирот. „Фенерите“ загубија шокантно од својот конкурент од Истанбул – Анадолу Ефес со 73:92 во полуфиналето во Виторија и не успеаја да стигнат до финалето. Сепак, победата на „сините“ беше заслужена, и во недела ќе спорат за трофејот

Ефес го „прегази“ Фенербахче и се пласираше во финале

Ефес го „прегази“ Фенербахче и се пласираше во финале

Анадолу Ефес е прв финалист на Фајналфор турнирот во кошаркарската Евролига, откако во полуфиналето го декласираше градскиот ривал од Истанбул, Фенербахче со 92:73. Двата тима беа израмнети од стартот на мечот. Ефес направи мала 11:5 предност, но Фенербахче се врати за да има минимални 20:19 по првата четвртина. Во втората четвртина повторно подобар

Ларкин го уништи Фенербахче за прво финале на Ефес

Ларкин го уништи Фенербахче за прво финале на Ефес

Кошаркарите на Ефес се пласираа во финалето на Евролигата, откако во градската пресметка во Виторија со 92:73 го совладаа Фенербахче. Анадолу Ефес за прв во клупската историја ќе игра во финалето на Евролигата откако со убедливи 92:73 го декласира Фенербахче. Противник на Ефес во финалето на фајнал фор турнирот кој се одржува во Виторија ќе биде подобриот

Ефес со лекција за Фенербахче до финале во Евролигата

Ефес со лекција за Фенербахче до финале во Евролигата

Анадолу Ефес доминираше против фаворизираниот Фенербахче во турското полуфинале на фајнл-фор турнирот во кошаркарската Евролига (92:73) и заслужено се пласираше во неделното финале. Завршниот турнир во шпанска Виторија го отворија турските ривали, а ослабениот тим на Жељко Обрадовиќ немаше решение за расположените Ларкин и Мициќ кои остварија убедлива