притисни ентер »

Телефонски разговор Трамп – Си за пандемијата

Телефонски разговор Трамп – Си за пандемијата

Американскито претседател Доналд Трамп изјави дека разговарал со својот кинески колега Си Џинпинг за пандемијата од новиот коронавирус, од кој во последните 24 часа в светот починаа над 24.000 луѓе. – Кина беше отворена и транспарентна кога станува збор за епидемијата со коронавирусот. изјави Си во телефонскито разговор со Трамп. Додека Трамп на Твитер

Tрамп разговарал со кинескиот претседател Си за пандемијата

Tрамп разговарал со кинескиот претседател Си за пандемијата

„Кина помина многу и разви силно познавање за вирусот“, објави Трамп на Твитер, додавајќи дека тие „тесно соработуваат заедно“. Кинеската државна телевизија, исто така, објави денеска дека двајцата државници разговарале по телефон, но веднаш не откриле детали за што зборувале. Тие подоцна известија дека во разговорот со Трамп, Џинпинг изјавил дека

Трамп: Кина помина многу и добро го разбира вирусот, блиско соработуваме за тоа прашање

Трамп: Кина помина многу и добро го разбира вирусот, блиско соработуваме за тоа прашање

Американскито претседател Доналд Трамп изјави дека разговарал со својот кинески колега Си Џинпинг за пандемијата од новиот коронавирус, од кој во последните 24 часа в светот починаа над 24.000 луѓе. – Кина беше отворена и транспарентна кога станува збор за епидемијата со коронавирусот, изјави Си во телефонскито разговор со Трамп. Додека Трамп на

Помпео ги нападна, Трамп ги смирува Кинезите

Помпео ги нападна, Трамп ги смирува Кинезите

Во САД се појави наслов „Чернобил на Трамп“, со кој се опишува справувањето на американскиот претседател со корона вирусот (Фото: ЕПА) Американскиот претседател Доналд Трамп  разговарал со својот кинески колега Си Џинпинг за пандемијата од новиот коронавирус, од кој во последните 24 часа во светот починаа над 24.000 луѓе. – Кина беше отворена и транспарентна

Трамп разговарал со кинескиот претседател Си за коронавирусот

Трамп разговарал со кинескиот претседател Си за коронавирусот

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека детално разговарал со неговиот кинески колега Си Џинпинг за пандемијата на коронавирус, во која досега на глобално ниво починаа повеќе од 24.000 луѓе „Кина разви силно разбирање за вирусот“, напиша Трамп на Твитер, додавајќи: „Тесно соработуваме“. Трамп: отворање на економијата во наредните

Трамп разговарал со Си Џинпинг за пандемијата на коронавирусот

Трамп разговарал со Си Џинпинг за пандемијата на коронавирусот

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека разговарал со својот кинески колега Си Џинпинг за пандемијата од новиот коронавирус, од кој во последните 24 часа в светот починаа над 24.000 луѓе. – Кина беше отворена и транспарентна кога станува збор за епидемијата со коронавирусот. изјави Си во телефонскиот разговор со Трамп. Додека Трамп на Твитер

Телефонски разговор Трамп – Си за пандемијата

Телефонски разговор Трамп – Си за пандемијата

– Американскито претседател Доналд Трамп изјави дека разговарал со својот кинески колега Си Џинпинг за пандемијата од новиот коронавирус, од кој во последните 24 часа в светот починаа над 24.000 луѓе. – Кина беше отворена и транспарентна кога станува збор за епидемијата со коронавирусот. изјави Си во телефонскито разговор со Трамп. Додека Трамп на

Си понуди помош против Ковид-19, Трамп порача: Кина помина многу и добро го разбира вирусот

Си понуди помош против Ковид-19, Трамп порача: Кина помина многу и добро го разбира вирусот

Американскито претседател Доналд Трамп изјави дека разговарал со својот кинески колега Си Џинпинг за пандемијата од новиот коронавирус, од кој во последните 24 часа в светот починаа над 24.000 луѓе. – Кина беше отворена и транспарентна кога станува збор за епидемијата со коронавирусот. изјави Си во телефонскито разговор со Трамп. Додека Трамп на Твитер

Телефонски разговор Трамп – Си за пандемијата

Телефонски разговор Трамп – Си за пандемијата

Американскито претседател Доналд Трамп изјави дека разговарал со својот кинески колега Си Џинпинг за пандемијата од новиот коронавирус, од кој во последните 24 часа в светот починаа над 24.000 луѓе. – Кина беше отворена и транспарентна кога станува збор за епидемијата со коронавирусот. изјави Си во телефонскито разговор со Трамп. Додека Трамп на Твитер

Пекинг: Помпео ја жигосува Кина со инсистирање на името “Вухан вирус”

Пекинг: Помпео ја жигосува Кина со инсистирање на името “Вухан вирус”

Кина е изложена на силен притисок поради инсистирањето на американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, новиот коронавирус кој предизвика глобална пандемија, да се нарече “Вухан вирус”, по кинескиот град каде што е откриен. Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Генг Шуанг, оцени дека станува збор за настојување Кина да се “жигоса”

Г-7: САД подготвени да соработуваат со Кина за сузбивање на коронавирусот

Г-7: САД подготвени да соработуваат со Кина за сузбивање на коронавирусот

Следно Освен Кина, Италија, САД и Германија се меѓу нациите од Г-7 коишто се најтешко погодени Улиците и популарните обележја и знаменитости ширум светот се празни поради ограничувањата поврзани со ширењето на коронавирусот. Освен Кина, Италија, САД и Германија се меѓу нациите од Г-7 коишто се најтешко погодени. Преку видео-конференција синоќа, министрите

Г-7 нема да објави заедничка изјава затоа што САД инстистираат на „Вухан вирус“

Г-7 нема да објави заедничка изјава затоа што САД инстистираат на „Вухан вирус“

Ниту корона, ниту коронавирус, ни пак (најточнот) ковид-19 не се називи што се по мерак на американската администрација, која инсистира актуелната пандемија да ја брендира како „кинески вирус“. И сето ова се одрази на покажување какво било заедништво на Г-7, по он-лајн самитот. Самитот кој требаше неделава да почне во Питсбург заради пандемијата се

Трамп повеќе не го нарекува коронавирусот „кинески“

Трамп повеќе не го нарекува коронавирусот „кинески“

Претседателот на САД, Доналд Трамп новиот коронавирус повеќе не го нарекува „кинески вирус“. Трамп во последните недели на своите митинзи инсистираше дека вирусот потекнува од Кина. Луѓето од азиско потекло, пак, осудуваа дека терминот е навредлив и оти може да ги доведе во опасност. Трамп не го употреби тој назив на денешното гостување на „Фокс Њуз“,

Пропагандна војна помеѓу Кина и САД: Чиј е коронавирусот?

Пропагандна војна помеѓу Кина и САД: Чиј е коронавирусот?

Додека Доналд Трамп и натаму зборува за „кинески вирус“, кинеската влада се држи до својата пропагандна приказна. Според неа, американската армија би можела да биде таа која во Вухан го донесла новиот коронавирус. Кога американскиот претседател Доналд Трамп на своите дневни прес-конференции зборува за коронавирусот, тој најчесто ја користи формулацијата