притисни ентер »

Дончиќ со новиот супер-богат договор ќе биде меѓу најплатените во НБА!

Дончиќ со новиот супер-богат договор ќе биде меѓу најплатените во НБА!

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ по крајот на ЛОИ ќе добие нов договор од Далас Маверикс според кој ќе стане еден од најплатените играчи во најквалитетната светска кошаркарска лига НБА . Петгодишниот договор со тимот од Тексас на Словенецот ќе му донесе неверојатни 202 милиони долари и доколку дојде до потврда на овие финансиски податоци, тогаш Лука

Ќе биде меѓу најплатените во НБА лигата: Дончиќ добива мега договор од Далас

Ќе биде меѓу најплатените во НБА лигата: Дончиќ добива мега договор од Далас

Најдобриот словенечки кошаркар, Лука Дончиќ е на добар пат да ја обнови соработката со Далас Маверикс и со тоа воедно да стане еден од најплатените играчи во НБА лигата. Според новинарот Марк Стејн кој долги години ги прати возбудувањата во најсилниот кошаркарски шампионат на светот Дончиќ има на маса нов петгодишен договор вреден 202 милиони американски

Лука Дончиќ по Олимпијадата ќе потпише договор во НБА од 202 милиони долари

Лука Дончиќ по Олимпијадата ќе потпише договор во НБА од 202 милиони долари

Тој беше член на најдобрите пет дебитанти и беше прогласен за најдобар дебитант во сезоната 2019 година, а во следните две години со своите настапи освои место во првата петорка на лигата и веќе двапати играше на Ол-стар натпреварите . Во првите три сезони, тој имаше просек од 25,7 поени, 8,4 скокови и 7,7 асистенции по натпревар, а неговите настапи

Дончиќ по ОИ потпишува нов петгодишен договор со Далас

Дончиќ по ОИ потпишува нов петгодишен договор со Далас

Словенецот Лука Дончиќ по завршување на Олимписките игри (ОИ) во Токио се очекува да потпише со НБА екипата на Далас продолжување на договорот за уште пет години за што ќе добие 202 милиони долари, јавија вечерва американските медиуми. Дончиќ (22) има договор со Далас до крајот на следната сезона, а на Олимпијадата во Токио со словенечката репрезентација

Платата на Дончиќ ќе скокне четирикратно!

Платата на Дончиќ ќе скокне четирикратно!

Далас маверикс му подготвуваат на словенечкиот ас Лука Дончиќ нов договор вреден 202 милиони долари, тврдат американските медиуми. Дончиќ во моментов дебитира на Олимпијада, каде што успеа да ја однесе Словенија до четврт-финалето, а по крајот на Игрите, Марк Кјубан ќе се обиде да го продолжи договорот на уште пет сезони. Дончиќ во моментов добива

Платата на Дончиќ ќе скокне четирикратно!

Платата на Дончиќ ќе скокне четирикратно!

Далас маверикс му подготвуваат на словенечкиот ас Лука Дончиќ нов договор вреден 202 милиони долари, тврдат американските медиуми. Дончиќ во моментов дебитира на Олимпијада, каде што успеа да ја однесе Словенија до четврт-финалето, а по крајот на Игрите, Марк Кјубан ќе се обиде да го продолжи договорот на уште пет сезони. Дончиќ во моментов добива

Дончиќ по ОИ потпишува нов петгодишен договор со Далас

Дончиќ по ОИ потпишува нов петгодишен договор со Далас

Словенецот Лука Дончиќ по завршување на Олимписките игри (ОИ) во Токио се очекува да потпише со НБА екипата на Далас продолжување на договорот за уште пет години за што ќе добие 202 милиони долари, јавија вечерва американските медиуми. Дончиќ (22) има договор со Далас до крајот на следната сезона, а на Олимпијадата во Токио со словенечката репрезентација

Далас на Дончиќ му спрема нов договор вреден 202 милиони долари!

Далас на Дончиќ му спрема нов договор вреден 202 милиони долари!

Откако ги магепса сите на ИО во Токио, откако просто “растура“ во дресот на „Маверикси“, Далас му спрема договор на Лука Дончиќ вреден дури 202 милиони евра. Истиот ќе биде со важност од пет години, значи Словенецот би земал нешто повеќе од 40 милиони долари по сезона и со тоа ќе биде еден од најплатените играчи во НБА. Е, сега, дали ова е премногу,

Далас на Дончиќ му спрема нов договор вреден 202 милиони долари!

Далас на Дончиќ му спрема нов договор вреден 202 милиони долари!

Откако ги магепса сите на ИО во Токио, откако просто “растура“ во дресот на „Маверикси“, Далас му спрема договор на Лука Дончиќ вреден дури 202 милиони евра. Истиот ќе биде со важност од пет години, значи Словенецот би земал нешто повеќе од 40 милиони долари по сезона и со тоа ќе биде еден од најплатените играчи во НБА. Е, сега, дали ова е премногу,

Платата на Дончиќ ќе скокне четирикратно!

Платата на Дончиќ ќе скокне четирикратно!

Далас маверикс му подготвуваат на словенечкиот ас Лука Дончиќ нов договор вреден 202 милиони долари, тврдат американските медиуми. Дончиќ во моментов дебитира на Олимпијада, каде што успеа да ја однесе Словенија до четврт-финалето, а по крајот на Игрите, Марк Кјубан ќе се обиде да го продолжи договорот на уште пет сезони. Дончиќ во моментов добива

Далас на Дончиќ му спрема нов договор вреден 202 милиони долари!

Далас на Дончиќ му спрема нов договор вреден 202 милиони долари!

0 Откако ги магепса сите на ИО во Токио, откако просто “растура“ во дресот на „Маверикси“, Далас му спрема договор на Лука Дончиќ вреден дури 202 милиони евра. Истиот ќе биде со важност од пет години, значи Словенецот би земал нешто повеќе од 40 милиони долари по сезона и со тоа ќе биде еден од најплатените играчи во НБА. Е, сега, дали ова е премногу,

Дончиќ по ЛОИ во Токио ќе потпише договор вреден 202 милиони долари.

Дончиќ по ЛОИ во Токио ќе потпише договор вреден 202 милиони долари.

Словенечкиот кошаркар Лука Дончиќ во 2018 година стигна во Далас маверикс во НБА-лигата и веднаш го покажа својот квалитет. Дончиќ беше прогласен за најдобар дебитант во 2019 година, а во следните две години со своите настапи избори место меѓу најдобрите пет кошаркари, а двапати настапи во Олстар натпреварите. Во своите три први сезони во просек постигнуваше

Скариоло: Дончиќ е класа, ама Словенија има и други добри играчи

Скариоло: Дончиќ е класа, ама Словенија има и други добри играчи

Селекцијата на Шпанија не успеа да ја победи Словенија во последниот меч од групната фаза и со тоа го избра потешкиот пат во борбата за медал на ЛОИ во Токио. Словенците победија со 95-87 и тоа благодарение на одличната тимска игра во која прв стрелец беше Влатко Чанчар со 22 поени, но фантастичен беше и Лука Дончиќ на кого му недостасуваше само една

Скариоло: Дочниќ е класа, ама Словенија има и други добри играчи

Скариоло: Дочниќ е класа, ама Словенија има и други добри играчи

Селекцијата на Шпанија не успеа да ја победи Словенија во последниот меч од групната фаза и со тоа го избра потешкиот пат во борбата за медал на ЛОИ во Токио. Словенците победија со 95-87 и тоа благодарение на одличната тимска игра во која прв стрелец беше Влатко Чанчар со 22 поени, но фантастичен беше и Лука Дончиќ на кого му недостасуваше само една