притисни ентер »

Листата на трети земји за кои Грција ќе дозволи влез, ќе биде финализирана утре

Листата на трети земји за кои Грција ќе дозволи влез, ќе биде финализирана утре

Листата на трети земји за кои Грција ќе дозволи влез, ќе биде финализирана утре, откако за конкретното прашање ќе завршат консултациите на ниво на Европската унија, брифираат грчки владини извори, во однос на тоа што ќе важи од 1 јули за авионското, морското и копненото поврзување од и кон јужниот сосед со земјите што не се во ЕУ, јави дописничката

Грција утре ќе ја финализира листата со трети земји за кои ќе дозволи влез

Грција утре ќе ја финализира листата со трети земји за кои ќе дозволи влез

Листата на трети земји за кои Грција ќе дозволи влез, ќе биде финализирана утре, откако за конкретното прашање ќе завршат консултациите на ниво на Европската унија, брифираат грчки владини извори, во однос на тоа што ќе важи од 1 јули за авионското, морското и копненото поврзување од и кон јужниот сосед со земјите што не се во ЕУ, јави дописничката

Грција утре ќе ја финализира листата со трети земји за кои ќе дозволи влез

Грција утре ќе ја финализира листата со трети земји за кои ќе дозволи влез

Атина, 29 јуни 2020 () – Листата на трети земји за кои Грција ќе дозволи влез, ќе биде финализирана утре, откако за конкретното прашање ќе завршат консултациите на ниво на Европската унија, брифираат грчки владини извори, во однос на тоа што ќе важи од 1 јули за авионското, морското и копненото поврзување од и кон јужниот сосед со земјите што не се

Одлуката на ЕУ за отварање на границите за трети земји ќе се знае утре

Одлуката на ЕУ за отварање на границите за трети земји ќе се знае утре

Иако требаше денеска, сепак Европската Унија својата одлука за отворање на границите за трети земји ќе ја соопшти утре, дознава Бриф.мк. ЕУ уште во почетокот на месецов ги објави критериумите според кои ќе биде креирана оваа листа на граѓани кои од 1 јули ќе можат да влезат во земјите на ЕУ. Списокот на трети земји чии жители ќе можат да ги минуваат

Грција најави отворање на ,,Евзони‘‘ од среда

Грција најави отворање на ,,Евзони‘‘ од среда

Embedded video for Грција најави отворање на ,,Евзони‘‘ од среда Грција  од среда отвора вкупо седум гранични премини меѓу кои и преминот Евзони со Македонија. Копнените граници се отвораат и со Албанија, Турција и Бугарија, соопшти портпаролот на грчката Влада. -Задутре ќе се отворат пристаништата, но и копнените граници Евзони, Какавија, Кристалиопиги,

Грција утре ќе ја финализира листата со трети земји за кои ќе дозволи влез

Грција утре ќе ја финализира листата со трети земји за кои ќе дозволи влез

- Промо - Листата на трети земји за кои Грција ќе дозволи влез, ќе биде финализирана утре, откако за конкретното прашање ќе завршат консултациите на ниво на Европската унија, брифираат грчки владини извори, во однос на тоа што ќе важи од 1 јули за авионското, морското и копненото поврзување од и кон јужниот сосед со земјите што не се во ЕУ, јави дописничката

Грција ќе ја следи одлуката на ЕУ околу отворањето на границите за македонските граѓани

Грција ќе ја следи одлуката на ЕУ околу отворањето на границите за македонските граѓани

Грција планира да се води од каталогот составен од ЕУ во однос на тоа дали ќе допушта влез на своја територија на лица од земји кои не се членки на Унијата, соопшти денес кабинетот на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис. До 15 јули нема да бидат дозволени директни летови од Велика Британија и Шведска, велат од грчката влада, по состанокот што Мицотакис

Дали ќе биде дозволен влез за Македонците: Грција утре ќе ја финализира листата со трети земји

Дали ќе биде дозволен влез за Македонците: Грција утре ќе ја финализира листата со трети земји

Листата на трети земји за кои Грција ќе дозволи влез, ќе биде финализирана утре, откако за конкретното прашање ќе завршат консултациите на ниво на Европската унија, брифираат грчки владини извори, во однос на тоа што ќе важи од 1 јули за авионското, морското и копненото поврзување од и кон јужниот сосед со земјите што не се во ЕУ, јави дописничката

За влез на државјани од трети земји, Грција ќе се води според листата на ЕУ

За влез на државјани од трети земји, Грција ќе се води според листата на ЕУ

Во однос на трети земји, вон Европската унија, Грција има цел да се движи врз основа на листата составена од ЕУ, додека до пак 15 јули нема да бидат дозволени директни летови од Велика Британија и Шведска, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер, по состанокот што Кирјакос Мицотакис го одржа со надлежните министри од неговата Влада во пресрет на

Грција задутре го отвора преминот Евзони на границата со Македонија

Грција задутре го отвора преминот Евзони на границата со Македонија

Грција од среда отвора седум гранични премини на копнените граници со Северна Македонија, Албанија, Бугарија, Турција, соопшти портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите. Во однос на нашата земја, ќе биде отворен само граничниот премин Евзони (Богородица), додека пак кон останатите три земји отворени ќе бидат

За влез на државјани од трети земји,Грција ќе се води според каталогот на ЕУ

За влез на државјани од трети земји,Грција ќе се води според каталогот на ЕУ

Ова е решено по состанокот што Кирјакос Мицотакис го одржа со надлежните министри од неговата Влада во пресрет на отворањето на туризмот на 1 јули, јави дописничката на МИА од Атина. Мицотакис посочил дека „целиот процес на отворање е динамичен и континуирано ќе се оценуваат податоците". Станало збор за начините на кои ќе се спроведува тестирањето

Грција утре ќе ја финализира листата со трети земји за кои ќе дозволи влез

Грција утре ќе ја финализира листата со трети земји за кои ќе дозволи влез

Листата на трети земји за кои Грција ќе дозволи влез, ќе биде финализирана утре, откако за конкретното прашање ќе завршат консултациите на ниво на Европската унија, брифираат грчки владини извори, во однос на тоа што ќе важи од 1 јули за авионското, морското и копненото поврзување од и кон јужниот сосед со земјите што не се во ЕУ, јави дописничката

ЗАДУТРЕ СЕ ОТВОРА ЕВЗОНИ: За патување во Грција мора да се почитуваат протоколите

ЗАДУТРЕ СЕ ОТВОРА ЕВЗОНИ: За патување во Грција мора да се почитуваат протоколите

Јужниот сосед задутре го отвора граничниот премин Евзони. Грција в среда отвора седум гранични премини на копнените граници со Македонија, Албанија, Бугарија, Турција. Веста ја соопшти портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите, јави дописничката на МИА од Атина. За нашата земја, ќе биде отворен само граничниот

Грција потврди: Забранет влез за Македoнците

Грција потврди: Забранет влез за Македoнците

Грција  од среда отвора вкупо седум гранични премини меѓу кои и преминот Евзони со Македонија. Копнените граници се отвораат и со Албанија, Турција и Бугарија, соопшти портпаролот на грчката Влада. -Задутре ќе се отворат пристаништата, но и копнените граници Евзони, Какавија, Кристалиопиги, Промахонас, Нимфаиа, Кастанија и Кипи. Владата прави се максимално