Хамилтон израмни стар рекорд на легендата Аиртон Сена

Доминацијата на Мерцедес во Ф1 беше потврдена и на последната трка во Абу Даби. Луис Хамилтон ја оствари шестата победа во низа за својата екипа, по еден фантастичен викенд на патеката „Јас Марина“. Британецот ја освои пол-позицијата и ниту еднаш во текот на трката не го загуби водството. Тоа го прави по 19-ти пат во кариерата, што е израмнување на