притисни ентер »

Торонто и цела Канада  ја прослави историската победа во НБА (ВИДЕО)

Торонто и цела Канада ја прослави историската победа во НБА (ВИДЕО)

Кошаркарите на Торонто Рапторс ја освоија титулата , откако на гости го победија Голден Стејт со 114-110 во шестиот натпревар на финаклната серија и со тоа на Канада и ја донесоа првата кошаркарска победа во НБА во историјата. Не само во Торонто , низ цела канада се славеше со песната ,,Ние сме шампиони!”. ,,Тако правиме ние од северот.” ; напиша канадскиот

Торонто и цела Канада ја прослави историската победа во НБА (ВИДЕО)

Торонто и цела Канада ја прослави историската победа во НБА (ВИДЕО)

Кошаркарите на Торонто Рапторс ја освоија титулата , откако на гости го победија Голден Стејт со 114-110 во шестиот натпревар на финаклната серија и со тоа на Канада и ја донесоа првата кошаркарска победа во НБА во историјата. Не само во Торонто , низ цела канада се славеше со песната ,,Ние сме шампиони!”. ,,Тако правиме ние од северот.” ; напиша канадскиот

Канаѓаните за прв пат шампниони на НБА

Канаѓаните за прв пат шампниони на НБА

Торонто е шампионот на НБА во сезоната 2018/19! Историскиот триумф на „диносаурусите“ стана факт откако ноќеска тие се наметнаа при посетата на Голден Стејт со 114:110 (33:32; 27:25; 26:31; 28:22) во натпревар бр.6 и на овој начин ја освоија финалната серија со вкупен резултат од 4:2. Кајл Лари се истакна со „дабл-дабл“ за новите шампиони – 26 поени

Прв шампионски трофеј за Торонто во НБА лигата

Прв шампионски трофеј за Торонто во НБА лигата

Канадскиот тим  Торонто ја слави првата шампионска титула во НБА лигата. „Рапторси“ синоќа забележаа триумф над бранителот на трофејот Голден Стејт со 114-110 со што ја завршија финалната серија со 4:2 во победи. Каваи Ленард во оваа победа на Торонто постигна 22 поени, со што само потврди дека заслужено го освојува признание МВП на финалето што е

ВИДЕО: Прославата во Торонто излезе од контрола – „Навивачите“ искршија полициски автомобил

ВИДЕО: Прославата во Торонто излезе од контрола – „Навивачите“ искршија полициски автомобил

Торонто Рапторс ја освои првата титула на НБА по победа во „Оракле Арена“ во шестата финална серија над Голден Стејт. Рапторс славеа со 114: 110 и вкупно 4:2 и стигнаа до титулата. Тоа беше знак дека прославата во Торонто може да започне. Илјадници навивачи излегоа на улиците на овој канадски град и почнаа да слават. Во Торонто по натпреварот имаше

Историска победа на Торонто Рапторс

Историска победа на Торонто Рапторс

Следно Канадскиот кошаркарски тим Торонто Рапторс го прославува првиот шампионат во Националната кошаркарска асоцијација (НБА) со тесна победа на домашен терен над бранителите на титулата, Голден Стејт Вориорс. Навивачите синоќа во Торонто ја прославија историската победа од 114-110, а Рапторс стана првиот тим надвор од САД кој го освоил НБА шампионатот

Торонто Репторс со историска прва титула во НБА

Торонто Репторс со историска прва титула во НБА

Торонто е шампионот на НБА во сезоната 2018/19! Историскиот триумф на „диносаурусите“ стана факт откако ноќеска тие се наметнаа при посетата на Голден Стејт со 114:110 (33:32; 27:25; 26:31; 28:22) во натпревар бр.6 и на овој начин ја освоија финалната серија со вкупен резултат од 4:2. Кајл Лари се истакна со „дабл-дабл“ за новите шампиони – 26 поени

Торонто е шампион, Канада слави историски успех

Торонто е шампион, Канада слави историски успех

Кошаркарите на Торонто Репторс славеа над Голден Стејт во шестиот меч од финалето на НБА и заслужено се шампиони, првпат во историјата. ГОЛДЕН СТЕЈТ - ТОРОНТО 110:114 (32:33, 25:27, 31:26, 22:28) Жестокиот шести дуел каде Вориорси бркаа нов подвиг, се реши во последните моменти од четвртата четвртина. Голден Стејт влезе во финишот со водство. На 9,6

Голден Стејт го предаде тронот, Торонто со историска титула во НБА

Голден Стејт го предаде тронот, Торонто со историска титула во НБА

Голден Стејт го предаде тронот, Торонто со историска титула во НБА Кошаркарите на Торонто ја заокружија финалната серија во НБА финалето со гостинска победа кај Голден Стејт (110-114). Со истата стигнаа до прва титула во својата историја и станаа првата екипа надвор од границите на САД која станала шампион во најсилната лига во светот. Кајл Лаури со

Торонто Репторс со историска прва титула во НБА

Торонто Репторс со историска прва титула во НБА

Торонто е шампионот на НБА во сезоната 2018/19! Историскиот триумф на „диносаурусите“ стана факт откако ноќеска тие се наметнаа при посетата на Голден Стејт со 114:110 (33:32; 27:25; 26:31; 28:22) во натпревар бр.6 и на овој начин ја освоија финалната серија со вкупен резултат од 4:2. Кајл Лари се истакна со „дабл-дабл“ за новите шампиони – 26 поени

Историска титула за Торонто Репторс

Историска титула за Торонто Репторс

Кошаркарите на Торонто Репторс прв пат во својата историја ја освоија титулата во НБА лигата. Репторс во шестиот меч од големото финале победија на теренот на актуелните шампиони Голден стејт Вориорс 114-110 и со вкупен резултат 4-2 дојдоа до првиот трофеј во својата 24 годишна историја. Торонто стана првиот тим од Канада со титула во НАБ лигата и

Видео - фото: Торонто е новиот НБА шампион

Видео - фото: Торонто е новиот НБА шампион

Драма во „Оркал арената“ и голем пресврт на Репторси за првиот шампионски пехар на оваа франшиза од Канада. Торонто утринава ја извојува четвртата победа на Голден Стејт во големото финале и заслужено стигна до шампионскиот трон. Репторси со 114 -100 ја добија драмата во вредна титула за триумф во финалето од 4-2 во победи. На 9,6 секунди до крајот

Торонто испиша историја, Канада за прв пат има НБА шампион! (ВИДЕО)

Торонто испиша историја, Канада за прв пат има НБА шампион! (ВИДЕО)

Торонто репторс со 114:110 победи на гостувањето кај Голден стејт, со 4-2 ја доби финалната серија и за прв пат во својата историја стана шампион во НБА лигата. Канада го доби првиот НБА шампион, Торонто слави историска титула. Голден стејт по трет пат беше поразен на свој терен во финалната серија и мораше да ја предаде шампионската круна на својот

Историска титула за Торонто Репторс

Историска титула за Торонто Репторс

Кошаркарите на Торонто Репторс прв пат во својата историја ја освоија титулата во НБА лигата. Репторс во шестиот меч од големото финале победија на теренот на актуелните шампиони Голден стејт Вориорс 114-110 и со вкупен резултат 4-2 дојдоа до првиот трофеј во својата 24 годишна историја. Торонто стана првиот тим од Канада со титула во НАБ лигата и

Торонто Репторс со историска прва титула во НБА

Торонто Репторс со историска прва титула во НБА

Торонто е шампионот на НБА во сезоната 2018/19! Историскиот триумф на „диносаурусите“ стана факт откако ноќеска тие се наметнаа при посетата на Голден Стејт со 114:110 (33:32; 27:25; 26:31; 28:22) во натпревар бр.6 и на овој начин ја освоија финалната серија со вкупен резултат од 4:2. Кајл Лари се истакна со „дабл-дабл“ за новите шампиони – 26 поени

Торонто Репторс со историска прва титула во НБА

Торонто Репторс со историска прва титула во НБА

Торонто е шампионот на НБА во сезоната 2018/19! Историскиот триумф на „диносаурусите“ стана факт откако ноќеска тие се наметнаа при посетата на Голден Стејт со 114:110 (33:32; 27:25; 26:31; 28:22) во натпревар бр.6 и на овој начин ја освоија финалната серија со вкупен резултат од 4:2. Кајл Лари се истакна со „дабл-дабл“ за новите шампиони – 26 поени

Торонто Репторс со историска прва титула во НБА

Торонто Репторс со историска прва титула во НБА

Торонто е шампионот на НБА во сезоната 2018/19! Историскиот триумф на „диносаурусите“ стана факт откако ноќеска тие се наметнаа при посетата на Голден Стејт со 114:110 (33:32; 27:25; 26:31; 28:22) во натпревар бр.6 и на овој начин ја освоија финалната серија со вкупен резултат од 4:2. Кајл Лари се истакна со „дабл-дабл“ за новите шампиони – 26 поени

Северот владее: „Воините“ потклекнаа, Канада го доби првиот шампион во НБА! (ВИДЕО)

Северот владее: „Воините“ потклекнаа, Канада го доби првиот шампион во НБА! (ВИДЕО)

Екипата на Торонто репторс е нов шампион во НБА-лигата, откако кошаркарите на овој тим, како гости, го совладаа досегашниот владетел Голден стејт вориорс (114-110) за вкупни 4-2 во финалната плејоф-серија. Ова воедно е и прв трофеј за еден тим од Канада и првпат најдобри во најсилната лига на светот да не бидат Американците, што дефинитивно е голем

Канада гори: Торонто за прв пат шампион во НБА Лигата (Видео)

Канада гори: Торонто за прв пат шампион во НБА Лигата (Видео)

Кошаркарите на Торонто Рептрос стигнаа до историски успех победувајќи во шестиот натпревар на гостувањето кај Голден Стејт Вориорс (114:110) со што стигнаа до својата прва титула во НБА Лигата. Кошаркарите од Канада одиграа одлична финална серија и сосема заслужено го однесоа големиот пехар во Џурасик Парк. Во текот на целиот натпревар резултатот беше

Торонто Репторс е новиот НБА шампион, Ленард МВП! (ВИДЕО)

Торонто Репторс е новиот НБА шампион, Ленард МВП! (ВИДЕО)

Канадскиот тим Торонто во шестиот меч од финалето го совлада Голден Стејт на гостувањето со 110:114 и вкупни 4:2 во серијата за прва НБА титула. Една од причините за титулата на Репторси беше повредата на Дурант во минатата и веројатно потешката повреда на Томпсон во синоќешната средба. Во „Оракл“ арената Репторси подобро го отворија мечот со 2:11