притисни ентер »

Новак Ѓоковиќ го израмни рекордот на Роџер Федерер, 310 недели на врвот на АТП листата

Новак Ѓоковиќ го израмни рекордот на Роџер Федерер, 310 недели на врвот на АТП листата

Ѓоковиќ стигна голем рекорд на Роџер Федерер откако по 310 пат се најде на врвот на АТП листата во еден понеделник, Србинот за седум дена ќе го престигне Швајцарецот. Новак Ѓоковиќ денеска го израмни рекордот на Роџерер Федерер по број на недели на врвот на АТП Листата, вкупно 310 направени во пет различни серии. Ѓоковиќ првпат се искачи на врвот на

Ѓоковиќ го стигна Федерер – 310 недели е на чело на АТП листата

Ѓоковиќ го стигна Федерер – 310 недели е на чело на АТП листата

Новак Ѓоковиќ ја започна 310 недела на челната позиција на АТП листата. Српскиот тенисер го израмни рекордот на Роџер Федерер, а од наредниот понеделник, тој ќе стане апсолутен рекордер. Новак Ѓоковиќ, прв пат во кариерата стана светски број 1 на 4.јули 2011 година. Потоа уште четири пати се враќаше на првото место. Шест пат во кариерата годината ја

Ѓоковиќ конечно го израмни рекордот на Роџер Федерер

Ѓоковиќ конечно го израмни рекордот на Роџер Федерер

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и на најновата ранг листа на АТП се наоѓа на лидерското место што за него е 310-та недела на врвот. Со ова тој го израмни рекордот на Роџер Федерер, а веќе од следната ќе постави и нов рекорд. Ѓоковиќ прв пат во својата кариера стигна до лидерското место на АТП на 4.јули 2011 година. Потоа 122 недели беше светски рекет

АТП: Ѓоковиќ се израмни со рекордот на Федерер

АТП: Ѓоковиќ се израмни со рекордот на Федерер

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ ја започна денеска 310 недела на првото место на АТП листата. Српскиот тенисер така се израмни со Швајцарецот Рожер Федерер и следниот понеделник (8 март 2021 година) ќе постави рекорд по бројот на седмици на првата позиција на АТП листата. Моментно на врвот Ѓоковиќ има 12.030 бодови, 2.180 повеќе од второпласираниот

Ѓоковиќ го стигна Федерер: 310 недели на врвот на АТП листата

Ѓоковиќ го стигна Федерер: 310 недели на врвот на АТП листата

Светскиот рекет бр. 1, Новак Ѓоковиќ денеска ја започна 310-тата недела на врвот на АТП листата. Со ова, Ноле го израмни рекордот на Рожер Федерер, кој досега беше неприкосновен со 310 недели поминати како лидер на АТП листата. За седум дена, поточно на 8 март, Ѓоковиќ официјално ќе го прескокне Федерер и ќе стане нов рекордер. Ѓоковиќ за првпат на