Заминува во пензија најдобриот стрелец во историјата на АСОБАЛ лигата

Еден од најкултните и најтрофејни светски ракометари, Хуанин Гарсија, официјално заминува во пензија со завршувањето на сезоната во АСОБАЛ лигата. На 25 мај кога ќе го одигра својот последен натпревар за Адемар Леон, брзото крило заминува во пензија во 41-та година од животот. Кариерата ја започна и ја заврши во Адемар Леон, а помеѓу овие две епизоди