притисни ентер »

Седумдесет отсто од Израелците ја примиле првата доза на вакцината

Седумдесет отсто од Израелците ја примиле првата доза на вакцината

Повеќе од 70 проценти од луѓето постари од 16 години во Израел ја примија својата прва доза вакцина против Ковид-19, изјави денеска министерот за здравство Јули Еделштајн. Еделштајн на Твитер напиша дека 4.456.000 луѓе ја примиле својата прва доза вакцина, од кои 3.076.000 примиле и втора вакцина. Во понеделникот беа пријавени 4.677 нови случаи на

Седумдесет отсто од Израелците ја примиле првата доза на вакцината

Седумдесет отсто од Израелците ја примиле првата доза на вакцината

Повеќе од 70 проценти од луѓето постари од 16 години во Израел ја примија својата прва доза вакцина против Ковид-19, изјави денеска министерот за здравство Јули Еделштајн. Еделштајн на Твитер напиша дека 4.456.000 луѓе ја примиле својата прва доза вакцина, од кои 3.076.000 примиле и втора вакцина. Во понеделникот беа пријавени 4.677 нови случаи на

Хасани ја прими првата доза од вакцината против Ковид-19

Хасани ја прими првата доза од вакцината против Ковид-19

Заменик-министерот за здравство, д-р Илир Хасани ја прими првата доза од фајзеровата вакцина против вирусот Ковид-19. Доби и термин за ревакцинација, 21 ден отсега. По вакцинацијата рече дека се чувствува добро и апелираше граѓаните да се пријават за имунизација за побрзо завршување на епимидемијата од коронавирусот. -Текот на вакцинацијата се одвива

Хасани ја прими првата доза од вакцината против Ковид-19

Хасани ја прими првата доза од вакцината против Ковид-19

Заменик-министерот за здравство, д-р Илир Хасани ја прими првата доза од фајзеровата вакцина против вирусот Ковид-19. Доби и термин за ревакцинација, 21 ден отсега. По вакцинацијата рече дека се чувствува добро и апелираше граѓаните да се пријават за имунизација за побрзо завршување на епимидемијата од коронавирусот. -Текот на вакцинацијата се одвива

Седумдесет проценти од Израелците постари од 16 години jа примиле првата доза вакцина

Седумдесет проценти од Израелците постари од 16 години jа примиле првата доза вакцина

Повеќе од 70 проценти од луѓето постари од 16 години во Израел ја примиле првата доза вакцина против Ковид-19, изјави министерот за здравство Јули Еделштајн. Еделштајн на „Твитер“ напиша дека 4.456.000 луѓе ја примиле својата прва доза на вакцина, од кои 3.076.000 примиле втора вакцина. Со доаѓањето на еврејскиот празник Пурим оваа недела, министерот

Седумдесет проценти од Израелците постари од 16 години jа примиле првата доза вакцина

Седумдесет проценти од Израелците постари од 16 години jа примиле првата доза вакцина

Повеќе од 70 проценти од луѓето постари од 16 години во Израел ја примиле првата доза вакцина против Ковид-19, изјави министерот за здравство Јули Еделштајн. Еделштајн на „Твитер“ напиша дека 4.456.000 луѓе ја примиле својата прва доза на вакцина, од кои 3.076.000 примиле втора вакцина. Со доаѓањето на еврејскиот празник Пурим оваа недела, министерот

Седумдесет отсто од Израелците ја примиле првата доза на вакцината

Седумдесет отсто од Израелците ја примиле првата доза на вакцината

Повеќе од 70 проценти од луѓето постари од 16 години во Израел ја примија својата прва доза вакцина против Ковид-19, изјави денеска министерот за здравство Јули Еделштајн. Еделштајн на Твитер напиша дека 4.456.000 луѓе ја примиле својата прва доза вакцина, од кои 3.076.000 примиле и втора вакцина. Во понеделникот беа пријавени 4.677 нови случаи на

Хасани ја прими првата доза од вакцината против Ковид 19

Хасани ја прими првата доза од вакцината против Ковид 19

Заменик-министерот за здравство, д-р Илир Хасани денеска ја прими првата доза од вакцината против вирусот Ковид-19 на компанијата Фајзер. Неговиот термин за ревакцинација, е по 21 ден од денеска. По вакцинацијата рече дека се чувствува добро и апелираше граѓаните да се пријават за имунизација за побрзо завршување на епимидемијата од коронавирусот.

Израел вакцинираше над 70 проценти од населението со прва доза

Израел вакцинираше над 70 проценти од населението со прва доза

Повеќе од 70 проценти од луѓето постари од 16 години во Израел ја примија својата прва доза вакцина против ковид-19, изјави денеска министерот за здравство Јули Еделштајн. Еделштајн на Твитер напиша дека 4.456.000 луѓе ја примиле својата прва доза вакцина, од кои 3.076.000 примиле и втора вакцина. Во понеделникот беа пријавени 4.677 нови случаи на

Седумдесет проценти од Израелците постари од 16 години jа примиле првата доза вакцина

Седумдесет проценти од Израелците постари од 16 години jа примиле првата доза вакцина

Повеќе од 70 проценти од луѓето постари од 16 години во Израел ја примиле првата доза вакцина против Ковид-19, изјави министерот за здравство Јули Еделштајн. Еделштајн на „Твитер“ напиша дека 4.456.000 луѓе ја примиле својата прва доза на вакцина, од кои 3.076.000 примиле втора вакцина. Со доаѓањето на еврејскиот празник Пурим оваа недела, министерот

Имунолог тврди: Вакцините не се многу ефикасни, многумина се заразија по првата примена доза

Имунолог тврди: Вакцините не се многу ефикасни, многумина се заразија по првата примена доза

„Не е многу јасно што се случува, зошто толку многу луѓе кои ја примија првата доза на вакцина се заразија“, забележува и прашува имунологот Емина Милошевиќ. Таа апелира до властите во Србија да спроведат потемелно и пообемно истражување што ќе покаже дали проблемот е во ефикасноста на вакцините или во однесувањето на луѓето. „Знаеме дека повеќето

НАЈНОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Вакцината на АстраЗенека многу поефикасна ако втората доза се прими по три месеци

НАЈНОВО ИСТРАЖУВАЊЕ: Вакцината на АстраЗенека многу поефикасна ако втората доза се прими по три месеци

Вакцината КОВИД-19 на универзитетот „АстраЗенека“ и Оксфорд е поефикасна кога нејзината втора доза се дава три месеци по првата, наместо шест недели, покажа во петокот рецензирана студија објавена во медицинското списание „Лансет“, пренесува Ројтерс. Студијата ги потврди наодите на англо-шведскиот производител на лекови од почетокот на овој месец кои

Heвepojaтнo: Во Израел пaд нa зapaзaтa oд 95.8 oтcтo пo пpимeни двe дoзи oд вakцинaтa нa “Фајзер”

Heвepojaтнo: Во Израел пaд нa зapaзaтa oд 95.8 oтcтo пo пpимeни двe дoзи oд вakцинaтa нa “Фајзер”

Стапката на зараза со ковид-19 паднала за 95,8 отсто меѓу луѓето кои ги примиле двете дози на вакцината на Фајзер, соопштило израелското Министерство за здравје. Вакцината била 98 отсто ефикасна во спречување на инфекцијата со покачена температура или проблеми со дишењето и 98,9 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација и смртни случаи, велат

Во Израел пад на заразата од 95,8 отсто по примени две дози од вакцинта на Фајзер

Во Израел пад на заразата од 95,8 отсто по примени две дози од вакцинта на Фајзер

Стапката на зараза со ковид-19 паднала за 95,8 отсто меѓу луѓето кои ги примиле двете дози на вакцината на Фајзер, соопштило израелското Министерство за здравје. Вакцината била 98 отсто ефикасна во спречување на инфекцијата со покачена температура или проблеми со дишењето и 98,9 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација и смртни случаи, велат