Црногорците одлични против „триколорите“, но сепак поразени

Во рамки на подготовките за Светското кошаркарко првенство што за две недели започнува во Кина, селекциите на Црна Гора и на Франција ги одмерија силите во Лион. Французите излегоа како победници, со резултат 80-72 иако Црногорците водеа во поголемиот дел од мечот. На почетокот на последната четвртина, резултатот на семафорот беше 59-51 за Црна Гора