притисни ентер »

„Крадци на гулаби“ и „8 минути и 19 секунди“ добитници на „Златен був“ на 9 ФФФ

„Крадци на гулаби“ и „8 минути и 19 секунди“ добитници на „Златен був“ на 9 ФФФ

Вчера вечерта, во Кинотеката на С. Македонија на свечен начин со прогласување на добитниците на „Златен був“ заврши 9. Филозофски Филмски Фестивал. Во конкуренција на селекција на долгометражни филмови жирито што го сочинуваа познатиот македонски режисер – Милчо Манчевски, професорот по филмски студии од Универзитетот во Единбург и стручњак во областа

„Крадци на гулаби“ и „8 минути и 19 секунди“ добитници на „Златен був“ на Филозофскиот филмски фестивал

„Крадци на гулаби“ и „8 минути и 19 секунди“ добитници на „Златен був“ на Филозофскиот филмски фестивал

Синоќа во Кинотеката на свечен начин со прогласување на добитниците на „Златен був“ заврши 9. Филозофски Филмски Фестивал. Во конкуренција на селекција на долгометражни филмови жирито што го сочинуваа познатиот македонски режисер – Милчо Манчевски, професорот по филмски студии од Универзитетот во Единбург и стручњак во областа на филм-философијата

„Крадци на гулаби“ и „8 минути и 19 секунди“ добитници на „Златен був“ на Филозофскиот филмски фестивал

„Крадци на гулаби“ и „8 минути и 19 секунди“ добитници на „Златен був“ на Филозофскиот филмски фестивал

Синоќа во Кинотеката на свечен начин со прогласување на добитниците на „Златен був“ заврши 9. Филозофски Филмски Фестивал. Во конкуренција на селекција на долгометражни филмови жирито што го сочинуваа познатиот македонски режисер – Милчо Манчевски, професорот по филмски студии од Универзитетот во Единбург и стручњак во областа на филм-философијата

„Крадци на гулаби“ и „8 минути и 19 секунди“ добитници на „Златен був“ на Филозофскиот филмски фестивал

„Крадци на гулаби“ и „8 минути и 19 секунди“ добитници на „Златен був“ на Филозофскиот филмски фестивал

Синоќа во Кинотеката на свечен начин со прогласување на добитниците на „Златен був“ заврши 9. Филозофски Филмски Фестивал. Во конкуренција на селекција на долгометражни филмови жирито што го сочинуваа познатиот македонски режисер – Милчо Манчевски, професорот по филмски студии од Универзитетот во Единбург и стручњак во областа на филм-философијата

„Крадци на гулаби“ и „8 минути и 19 секунди“ добитници на „Златен був“

„Крадци на гулаби“ и „8 минути и 19 секунди“ добитници на „Златен був“

Во Кинотеката на Македонија, синоќа, на свечен начин со прогласување на добитниците на „Златен був“ заврши 9. Филозофски Филмски Фестивал. Со наградата „Златен був“ се здобија „Крадци на гулаби“ која му припадна на младиот турски режисер Осман Наил Доган, како и бугарскиот омнибус филм од 6 режисери „8 минути и 19 секунди“, работен по расказите и во

„Крадци на гулаби“ и „8 минути и 19 секунди“ добитници на „Златен був“ на Филозофскиот филмски фестивал

„Крадци на гулаби“ и „8 минути и 19 секунди“ добитници на „Златен був“ на Филозофскиот филмски фестивал

Синоќа во Кинотеката на свечен начин со прогласување на добитниците на „Златен був“ заврши 9. Филозофски Филмски Фестивал. Во конкуренција на селекција на долгометражни филмови жирито што го сочинуваа познатиот македонски режисер – Милчо Манчевски, професорот по филмски студии од Универзитетот во Единбург и стручњак во областа на филм-философијата

По Холивуд, и Боливуд се пресели во Кан

По Холивуд, и Боливуд се пресели во Кан

Франција – По Холивуд, и Боливуд се пресели на престижниот црвен килим на Канскиот филмски фестивал. По Кроазета, со драматични тоалети, прошетаа актерките и мис Аишварија Раи, Депика Падуконе, Хина Кан, Пријанка Чопра, Кангана… Мексиканскиот режисер Алехандро Гонзалез Ињариту годинава претседава со жирито, кое на 25 мај ќе го прогласи добитникот на

„Крадци на гулаби“ и „8 минути и 19 секунди“ добитници на „Златен був“ на Филозофскиот филмски фестивал

„Крадци на гулаби“ и „8 минути и 19 секунди“ добитници на „Златен був“ на Филозофскиот филмски фестивал

Синоќа во Кинотеката на свечен начин со прогласување на добитниците на „Златен був“ заврши 9. Филозофски филмски фестивал. Во конкуренција на селекција на долгометражни филмови жирито што го сочинуваа познатиот македонски режисер Милчо Манчевски, професорот по филмски студии од Универзитетот во Единбург и стручњак во областа на филм-философијата –

Прогласување на добитниците на „Златен був“ и „Заливот Слек“ за крај на 9. Филозофски Филмски Фестивал

Прогласување на добитниците на „Златен був“ и „Заливот Слек“ за крај на 9. Филозофски Филмски Фестивал

Денес, со прогласувањето на добитниците на наградите „Златен був“ свечено ќе биде спуштена завесата на 9. Филозофски Филмски Фестивал. Фестивалот доделува „Златен був“ од публиката и стручните жирија во конкуренција на долгометражни и краткометражни филмови. Во селекцијата за долгометражни филмови жирито во состав: Милчо Манчевски, Дејвид Сорфа и Бошко

„Деца на човештвото“ и „Стикс“ на седмиот ден на 9. ФФФ

„Деца на човештвото“ и „Стикс“ на седмиот ден на 9. ФФФ

Вчера вечерта со прикажување на 10 филмови од различни земји од светот заврши компетитивната програма на краткометражните филмови на 9. Филозофски Филмски Фестивал. Меѓу нив присутната публика можеше да види и два македонски филма – КОГА НÈ НЕМА, на Стефан Палитов и ПОЧЕТОКОТ, на Агим Абдула. Во Официјалната селекција за наградите „Златен був“ од публиката

Каде е црвениот тепих, таму се и најубавите тоалети: Почна 72. Кански фестивал!

Каде е црвениот тепих, таму се и најубавите тоалети: Почна 72. Кански фестивал!

Актерите Шарлот Гензбур и Хавиер Бардем го отвориле 72. Меѓународен фестивал во Кан, на кој до 25 мај се очекуваат голем број ѕвезди, меѓу кои и Квентин Тарантино, Педро Алмодовар и Теренс Малик. Актерското дуо на француски и шпански рекло: „Почна!“ Фестивалот ќе го отвори филмот „Мртвите не умираат“ од американскиот независен режисер Џим Џармуш, кој