притисни ентер »

Како што рече Вучиќ, така бидна: МУСТАФА СЕ СПРОТИВСТАВИ НА „МАЛИОТ ШЕНГЕН“

Како што рече Вучиќ, така бидна: МУСТАФА СЕ СПРОТИВСТАВИ НА „МАЛИОТ ШЕНГЕН“

Иса Мустафа истакна дека ова биле „маневри на Србија за наметнување обврски на Европската унија за нормализирање на односите со Косово и признавање на независноста на Косово“. „Можеби премиерите на Албанија и Северна Македонија имаат јасна идеја каде се интересите на нивните земји, но за Косово такви нема“, се вели во изјавата на претседателот на ДСК,

Како што рече Вучиќ, така бидна: МУСТАФА СЕ СПРОТИВСТАВИ НА „МАЛИОТ ШЕНГЕН“

Како што рече Вучиќ, така бидна: МУСТАФА СЕ СПРОТИВСТАВИ НА „МАЛИОТ ШЕНГЕН“

Иса Мустафа истакна дека ова биле „маневри на Србија за наметнување обврски на Европската унија за нормализирање на односите со Косово и признавање на независноста на Косово“. „Можеби премиерите на Албанија и Северна Македонија имаат јасна идеја каде се интересите на нивните земји, но за Косово такви нема“, се вели во изјавата на претседателот на ДСК,

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лидерите од Охрид-Нема тука никаква Југославија, само подобар живот

ФОКУС НА ДЕНОТ: Лидерите од Охрид-Нема тука никаква Југославија, само подобар живот

Лидерите учесници на денешната втора средба во рамки на иницијативата за регионална соработка одржана во Охрид со оценка дека самата иницијатива не е и не треба да се восприема како алтернатива на членството на државите од регионот во ЕУ, туку како активност што е во согласност со европските критериуми, со евроинтегративните процеси, а во насока на

Рама со критика за неучеството на Косово на лидерската средба, во Драч ќе биде поинаку

Рама со критика за неучеството на Косово на лидерската средба, во Драч ќе биде поинаку

Албанскиот премиер Еди Рама денеска од лидерската средба на државите од Западен Балкан во Охрид упати критика до Приштина што не учествува во Иницијативата за регионална соработка, притоа изразувајќи уверување дека Косово како дел од регионот ќе учествува на наредната средба предвидена да се одржи идниот месец во Драч. Рама рече дека фактот што Србија

Балкански „мини Шенген“: Не сакаме нова Југославија, туку нов Балкан

Балкански „мини Шенген“: Не сакаме нова Југославија, туку нов Балкан

Северна Македонија, Србија и Албанија ќе работат поблиску заедно за отстранување на пречките за слободно движење на капитал и луѓе меѓу земјите. Но целта и натаму останува полноправно членство во ЕУ. Полесен и побрз премин на заедничките граници, дозволи за работа кои ќе важат за трите земји, патување со лични карти и заеднички контроли на границите

Заев, Вучиќ и Рама  уверуваат дека иницијативата од Охрид не е замена за членството во ЕУ

Заев, Вучиќ и Рама уверуваат дека иницијативата од Охрид не е замена за членството во ЕУ

Заев, Рама и Вучиќ уверуваат дека не се прави ниту нова Југославија, ниту голама Албанија, туку регион кој ќе биде подобро место за живеење. Самитот го следеше Михајло Видимлиски.

Заев: Акцискиот план од Охрид не е алтернатива за полноправно членство во ЕУ

Заев: Акцискиот план од Охрид не е алтернатива за полноправно членство во ЕУ

Унапредување на добрососедските односи и регионалната соработка преку отстранување на бариерите за слободно движење на луѓе, стоки, услуги и капитал, е заедничкиот договор на лидерите од Западен Балкан на средбата одржана во Охрид. Претседателот на Владата на РСМ, Зоран Заев, Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, премиерот на Албанија, Еди Рама,

Косово го бојкотираше самитот во Охрид, Рама ги искритикува

Косово го бојкотираше самитот во Охрид, Рама ги искритикува

Албанскиот премиер Еди Рама денеска од лидерската средба на државите од Западен Балкан во Охрид упати критика до Приштина поради неучеството во Иницијативата за регионална соработка, притоа изразувајќи уверување дека Косово како дел од регионот ќе учествува на следната средба предвидена да се одржи идниот месец во Драч. „Во Софија, Лондон, Познањ,

Мустафа се спротивстави на „Малиот Шенген“

Мустафа се спротивстави на „Малиот Шенген“

Лидерот на косовскиот демократски сојуз Иса Мустафа кој го бојкотираше самитот во Охрид изјави дека политиките на „Малиот шенген“ ги оддалечуваат земјите од Западен Балкан од патот на европските интеграции, ставајќи ги во Евроазија, каде доминира Русија. Иса Мустафа истакна дека ова биле „маневри на Србија за наметнување обврски на Европската унија

Рама од Охрид упати критика за неучеството на Косово на лидерската средба

Рама од Охрид упати критика за неучеството на Косово на лидерската средба

Албанскиот премиер Еди Рама денеска од лидерската средба на државите од Западен Балкан во Охрид упати критика до Приштина што не учествува во Иницијативата за регионална соработка, притоа изразувајќи уверување дека Косово како дел од регионот ќе учествува на наредната средба предвидена да се одржи идниот месец во Драч. Рама рече дека фактот што Србија

Иницијативата за регионалната соработка e конкретен проект што ќе донесе подобар живот за граѓаните од регионот

Иницијативата за регионалната соработка e конкретен проект што ќе донесе подобар живот за граѓаните од регионот

Лидерите учесници на денешната втора средба во рамки на иницијативата за регионална соработка одржана во Охрид со оценка дека самата иницијатива не е и не треба да се восприема како алтернатива на членството на државите од регионот во ЕУ, туку како активност што е во согласност со европските критериуми, со евроинтегративните процеси, а во насока на

Рама од Охрид со критика до Косово што не учествуваше на лидерската средба

Рама од Охрид со критика до Косово што не учествуваше на лидерската средба

Албанскиот премиер Еди Рама денеска од лидерската средба на државите од Западен Балкан во Охрид упати критика до Приштина што не учествува во Иницијативата за регионална соработка, притоа изразувајќи уверување дека Косово како дел од регионот ќе учествува на наредната средба предвидена да се одржи идниот месец во Драч. Рама рече дека фактот што Србија

Заев, Вучиќ и Рама од Охрид: Ова не е нова Југославија или Голема Албанија, носиме подобар живот на Балканот

Заев, Вучиќ и Рама од Охрид: Ова не е нова Југославија или Голема Албанија, носиме подобар живот на Балканот

Поминување на границите само со лична карта, брзи ленти за камионите и меѓусебно признавање на дипломите се само дел од мерките превидени во декларацијата што во Охрид ја договорија Заев, Вучиќ и Рама. Тие ги повикаат и останатите држави од Западен Балкан да се приклучат кон оваа иницијатива и заеднички да изградат еден поинаков регион кој ќе биде

Како беше пречекан Вучиќ во Охрид (ФОТО)

Како беше пречекан Вучиќ во Охрид (ФОТО)

Со транспарент на влезот на Охрид, на кој на српски и македонски беше испишано: Добредојдовте претседателе Вучиќ, беше пречекан српскиот претседател на Самитот кој вчера и денеска се одржуваже во македонскиот бисер. На заедничката прес-конференција на претседателот на премиерот Зоран Заев, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, премиерот на Албанија,

Како беше пречекан Вучиќ во Охрид (ФОТО)

Како беше пречекан Вучиќ во Охрид (ФОТО)

Со транспарент на влезот на Охрид, на кој на српски и македонски беше испишано: Добредојдовте претседателе Вучиќ, беше пречекан српскиот претседател на Самитот кој вчера и денеска се одржуваже во македонскиот бисер. На заедничката прес-конференција на претседателот на премиерот Зоран Заев, претседателот на Србија, Александар Вучиќ, премиерот на Албанија,

Лидерите со порака од Охрид – „Малиот Шенген“ не е „Нова Југославија“

Лидерите со порака од Охрид – „Малиот Шенген“ не е „Нова Југославија“

Иницијативата позната како Мал Шенген, не е идеја за создавање на нова Југославија, туку идеја за создавање на поразличен Балкан од тој кој го познаваме, беше порачано од Охрид, каде лидерите на земјите од Западен Балакан во Охрид ги договорија приоритетите за реализацијата на оваа иницијатива.Македонскиот премиер, кој беше домаќин на Самитот истакна

Косово го бојкотираше Охридскиот самит

Косово го бојкотираше Охридскиот самит

Косово не учествуваше на Самитот во Охрид. Премиерот на Албанија, Рама отсуството на Косово го оцени како погрешно. Тој ги потсети тамошните власти дека многу пати седеле на иста маса со Србија и Босна, и покрај непризнавањето и дека тоа не би било прв пат. „Во Софија, Лондон, Познањ, Трст, Париз, Брисел, Берлин, Виена, Драч, Скопје, Сараево, Улцињ

Рама од Охрид упати критика за неучеството на Косово на лидерската средба

Рама од Охрид упати критика за неучеството на Косово на лидерската средба

Албанскиот премиер изрази уверување дека Косово како дел од регионот ќе учествува на наредната средба предвидена да се одржи идниот месец во Драч. Рама рече дека фактот што Србија и Босна и Херцеговина се уште не ја признаваат независноста на Косово не треба да биде пречка претседателот односно премиерот на Косово рамноправно да учествува на ваквите

Западен Балкан ќе биде подобро место за живеење, порачаа лидерите од регионот од Охрид

Западен Балкан ќе биде подобро место за живеење, порачаа лидерите од регионот од Охрид

Западен Балкан ќе биде подобро место за живеење, порачаа лидерите од регионот од Охрид Поминување на границите само со лична карта, брзи ленти за камионите и меѓусебно признавање на дипломите се само дел од придобивките на декларацијата што во Охрид ја договорија премиерите на Северна Македонија и Албанија Зоран Заев и Еди Рама и српскиот претседател

Заев,Вучиќ и Рама: Не правиме нова Југославија или Голема Албанија, туку подобар живот

Заев,Вучиќ и Рама: Не правиме нова Југославија или Голема Албанија, туку подобар живот

59 Споделувања Share Tweet Состанокот во Охрид следува по оној во Нови Сад на 10 октомври, кога беше потпишана Декларацијата со која се предвидува граѓаните на трите земји да патуваат само со лични карти, побрз проток на стоката на границите, признавање на документите и подобра туристичка соработка. На денешниор состанок Заев, Вучиќ и Рама рекоа дека