притисни ентер »

Нов убедлив пораз на Баскет Кам во ВАБА лигата

Нов убедлив пораз на Баскет Кам во ВАБА лигата

Нов убедлив пораз за екипата на Баскет Кам 2011 во ВАБА лигата. Во вториот одигран натпревар, прв на гостински терен, скратениот состав од Македонска Каменица загуби од Триглав со 82:54. Многу работи станаа јасни уште по 20. минути од играта на овој наттпревар. Ако во првата четвртина екипата од Македонска Каменица одржуваше каква-таква рамноправна

Втор пораз на Баскет КАМ во WABA: Триглав „превисок“ за македонскит првак

Втор пораз на Баскет КАМ во WABA: Триглав „превисок“ за македонскит првак

Втор убедлив пораз за екипата на Баскет Кам 2011 во нивното прво излегување надвор од границите на нашата земја. Во вториот одигран натпревар, прв на гостински терен, во Крањ, скратениот состав од Македонска Каменица загуби од Триглав со 82-54. Многу работи станаа јасни уште по дваесет минути од играта на овој наттпревар. Ако во првата четвртина екипата

Баделки дојдоа до првиот триумф во регионалната ВАБА лига

Баделки дојдоа до првиот триумф во регионалната ВАБА лига

Баделки дојдоа до првиот триумф во регионалната ВАБА лига Кошаркарките на Бадел испишаа историја за македонската женска кошарка во регионалната ВАБА лига, откако вечерва успеаја да стигнат до прва победа во ова натпреварување.

Нов убедлив пораз на Баскет Кам во ВАБА лигата

Нов убедлив пораз на Баскет Кам во ВАБА лигата

Нов убедлив пораз за екипата на Баскет Кам 2011 во ВАБА лигата. Во вториот одигран натпревар, прв на гостински терен, скратениот состав од Македонска Каменица загуби од Триглав со 82:54. Многу работи станаа јасни уште по 20. минути од играта на овој наттпревар. Ако во првата четвртина екипата од Македонска Каменица одржуваше каква-таква рамноправна

Историски момент за женката македонска кошарка, Бадел запиша прва победа во Јадранската лига

Историски момент за женката македонска кошарка, Бадел запиша прва победа во Јадранската лига

„Баделки“ се прва екипа во македонската женска кошарка кои запишаа триумф во оваа сениорска конкуренција од Јадранската лига. Бадел победи на гостински терен, против екипата на Бановичи 70:57. Во воведниот период веќе имаа двоцифрена предност (18:6), која до полувремето ја зголемија, водеа со (38:20). Тоа беше најава дека кошаркарките во „сино-жолта“

„Баделки“ остварија историска победа во Јадранската лига

„Баделки“ остварија историска победа во Јадранската лига

Кошаркарките на Бадел испишаа историја за македонската женска кошарка во регионалната ВАБА лига, откако вечерва успеаја да стигнат до прва победа во ова натпреварување. „Баделки“ ја дочекаа својата „трета среќа“ и по двата стартни порази славеа голем триумф на гостувањето во Босна и Херцеговина, со што ја остварија првата победа за еден македонски

Историја: Бадел 1862 со прва победа во јадранското друштво

Историја: Бадел 1862 со прва победа во јадранското друштво

Екипата на Бадел 1862 ќе го памети денешниот ден. Македонскиот вицепрвак ја запиша првата историска поебда во јадранското друштво. Избраничките на Перо Стамески ја оправдаа улогата на фаворит против Бановиќи, на гостински терен славеа со 57-70 во рамките на третото коло. Дека ова ќе биде ден на кошаркарките на Бадел 1862, најава стигна во првата четвртина

Историска победа на Бадел 1862 во регионалната ВАБА лига

Историска победа на Бадел 1862 во регионалната ВАБА лига

Историска победа на Бадел 1862 во регионалната ВАБА лига Ф.К. Пред 18 секунди „Баделки“ се првата македонска екипа со триумф во сениорската Јадранска лига/Фото: kfsm.mk По двата порази на домашен терен, македонскиот женски кошаркарски клуб Бадел 1862 во својот трет настап сезонава во регионалната ВАБА лига триумфираше на гостувањето во Босна и Херцеговина

Историја: Бадел 1862 со прва победа во јадранското друштво

Историја: Бадел 1862 со прва победа во јадранското друштво

Екипата на Бадел 1862 ќе го памети денешниот ден. Македонскиот вицепрвак ја запиша првата историска поебда во јадранското друштво. Избраничките на Перо Стамески ја оправдаа улогата на фаворит против Бановиќи, на гостински терен славеа со 57-70 во рамките на третото коло. Дека ова ќе биде ден на кошаркарките на Бадел 1862, најава стигна во првата четвртина

Бадел 1862 запиша историска победа во ВАБА-лигата

Бадел 1862 запиша историска победа во ВАБА-лигата

Кошаркарките на Бадел 1862 во рамки на третото коло успеаја да дојдат до историски резултат и забележаа победа на гостувањето кај Бановичи (57-70) во рамки на регионалната ВАБА-лига. „Баделки“ се прва екипа во македонската женска кошарка кои запишаа триумф во оваа сениорска конкуренција од Јадранската лига. Тоа им појде од рака на гости во БиХ. Уште

Бановиќи е шансата за Бадел 1862!

Бановиќи е шансата за Бадел 1862!

Бадел 1861 и Кам Баскет денеска продолжуваат со мечевите од 3. коло во ВАБА-лигата. Македонскиот вицепрвак му гостува на Бановиќи, меч кој е закажан со почеток во 18 часот. По двете тешки средби на домашен терен, тренерот Перо Стамески очекуватежок меч, во кој ќе мора да искористат искуството. „Во првите две кола од WABA лигата забележивме два загубени

Бановиќи е шансата за Бадел 1862!

Бановиќи е шансата за Бадел 1862!

Бадел 1861 и Кам Баскет денеска продолжуваат со мечевите од 3. коло во ВАБА-лигата. Македонскиот вицепрвак му гостува на Бановиќи, меч кој е закажан со почеток во 18 часот. По двете тешки средби на домашен терен, тренерот Перо Стамески очекуватежок меч, во кој ќе мора да искористат искуството. „Во првите две кола од WABA лигата забележивме два загубени

Лесни победи за Бадел 1862, Вардар и Баскет КАМ во првото коло

Лесни победи за Бадел 1862, Вардар и Баскет КАМ во првото коло

Викендов стартуваше и новата сезона во Првата лига во женска конкуренција, поквалитетната група А, во која во оваа сезона се наттпреваруваат осум екипи. Натпреварите од премиерното коло не донесоа некои сериозни изненадувања. Фаворитите, екипите на Бадел 1862, Баскет КАМ 2011 и Вардар стартуваа со убедливи победи. Во најинтересниот натпревар од првото