притисни ентер »

Крстевска и Петровска пливаа послабо од пријавеното на СП во Гвангжу

Крстевска и Петровска пливаа послабо од пријавеното на СП во Гвангжу

Двајца македонски пливачи утровото настапија во квалификациите на Светското првенство во Гванжу. Талентираната Миа Крстевска на 100 метри грбно пливаше послабо од пријавеното време. Таа низ целта мина за 1.06.00 минути, доволно за 49-то место од 63 пријавени натпреварувачки. Ова постигнување е за повеќе од седум секунди послабо од време на Кели Меси

Деркоски со личен рекорд, но само за претпоследно место

Деркоски со личен рекорд, но само за претпоследно место

Филип Деркоски е првиот македонски пливач кој настапи на натпреварувањата во базен на Светското првенство во Гванжу. Деркоски пливаше во квалификациите на 400 метри слободно, а резултатот од 4.минути 7 секунди и 99 стотинки е негов нов личен рекорд. Сепак. Тоа беше доволно само 45-тото место или претпоследно во квалификациите во кои настапија 46-мина

ВИДЕО: Ледецки без злато на 400 метри, четврта светска титула по ред за Сун Јанг

ВИДЕО: Ледецки без злато на 400 метри, четврта светска титула по ред за Сун Јанг

Ако по утрото денот се познава ова Светско пливачко првенство може да значи големо враќање на австрилиското пливање на големата сцена. Пред само неколку месеци беше незамисливо некоја пливачка да ја загрози Кејти Ледецки, а камо ли да ѝ го украде златото. Младата австралиска пливачка Ариарне Титмус со сензационален финиш и време 3.58:76 минути стигна

Деркоски постави личен рекорд, но заврши претпоследен на 400 метри слободно

Деркоски постави личен рекорд, но заврши претпоследен на 400 метри слободно

По една недела и распределба на медали во далечинско пливање, скокови во вода и синхронизирано пливање, дојде време за првите пливачки возбудувања на Светското првенство во водени спортови во Гванжу. Првиот македонски пливач кој се појави во базенот, Филип Деркоски, во квалификациите на 400 метри слободно исплива 4.07:99 минути, што е негов личен рекорд