Карено Буста и Ожер Алијасим закажаа полуфинале на АТП Ротердам

Карено Буста го исфрли Јаник Синер во четвртфиналето на АТП турнирот во Ротердам, со триумфот од 2-1 во сетови. Младиот тенисер пружи силен отпот, но немаше сили за нова елиминација на фаворит. Првиот сет Шпанецот го доби по 12 одиграни гемови со 7-5, а Италијанецот беше поубедлив во вториот кој го освои со 3-6. Решавачкиот беше неизвесен до самиот