притисни ентер »

Знаете ли дека од кората на јаболките можете да направите совршен природен јаболков оцет?

Знаете ли дека од кората на јаболките можете да направите совршен природен јаболков оцет?

Ако не јадете јаболки често, па нема многу остатоци, тогаш собирајте ги во замрзнувач додека не добиете доволна количина за правење оцет. Кората и сите останати остатоци ставете ги во кесички и замрзнете ги. Добар јаболков оцет можете да направите и од цели јаболка, само исецкајте ги и следете ги дадените упатства. Постапка: Во тегла ставете ги остатоците

Ако немате квасец - може сами да си направите од јаболко, брашно и вода

Ако немате квасец - може сами да си направите од јаболко, брашно и вода

Недостатокот на квасец низ продавниците очигледно ги прави луѓето многу нервозни. Но постои начин како самите да си направите квасец во домашни услови. Имајте предвид дека е потребно да поминат неколку денови со цел истиот да се активира. Но кога ќе се случи овој процес, понатаму го одржувате само со помош на брашно и вода и бидете сигурни дека секогаш

Како да направите совршен природен јаболков оцет од кора на јаболко

Како да направите совршен природен јаболков оцет од кора на јаболко

Ставете ги остатоците од јаболката во тегла и истурете вода во која пред тоа сте додале шеќер. На литар вода се става околу третина шолја шеќер. Теглата покријте ја со парче ткаенина, зацврстете со ластик и почекајте. По околу една недела, течноста станува потемна. Исцедете ја и вратете ја во теглата и повторно покријте ја со крпа. Повторно, оставете