притисни ентер »

ВИДЕО: Падна првиот снег во Далмација

ВИДЕО: Падна првиот снег во Далмација

Во највисоките предели на Далмација падна снег, а во многу други делови наврна дожд во големи количини. Во Конавли наврнаа 70 литри дожд на квадратен метар, додека во околината на Сплит, наврнаа 40 литри дожд на квадратен метар. За време на викендот беше претежно студено на планините, каде падна снег на надморска височина над 1.500 метри. Снег ноќеска

СНЕГ ВО ХРВАТСКА: Побелеа планините во Далмација

СНЕГ ВО ХРВАТСКА: Побелеа планините во Далмација

Снег и мраз имаше на највисоките врвови во Далмација, на Динара и Велебит. Во последните 24 часа во многу делови на Далмација паднаа големи количини на дожд, а на планините повисоки од 1.500 метри паѓаше и снег, пренесе српски „Блиц“. Снег и мраз имаше на највисоките врвови во Далмација, на Динара и Велебит. Вечерва и утрово снег повремено паѓаше и

ПРИСТИГНУВА ЛАДЕН БРАН – ЕВЕ КАКВА ЗИМА НЕ ОЧЕКУВА: Најлошо ќе минат источна Европа и Скандинавија – Снег паѓа во Австрија а еве што не очекува на Балканот!

ПРИСТИГНУВА ЛАДЕН БРАН – ЕВЕ КАКВА ЗИМА НЕ ОЧЕКУВА: Најлошо ќе минат источна Европа и Скандинавија – Снег паѓа во Австрија а еве што не очекува на Балканот!

Додека на подрачјето на Велика Британија, Скандинавија и остатокот од северна Европа се очекуваат големи невремиња на почетокот на зимата, зимата на Балканот се чини дека е блага – без силни температурни осцилации а ќе изостанат и обилни врнежи од дожд. Иако во поголемиот дел од Европа често ќе има олујно невреме, снег и студени бранови, на Балканскиот