притисни ентер »

Социјалистите победија на четвртите избори во Шпанија од 2015 додека десничарите бележат подем

Социјалистите победија на четвртите избори во Шпанија од 2015 додека десничарите бележат подем

Владејачката Социјалистичка партија ќе има најмногу места во новиот состав на шпанскиот парламент по четвртите избори за исто толку години, но нема да има мнозинство. По 85% преброени гласови, конзервативната Народна партија се наоѓа на второто место, додека крајнодесничарската партија Вокс освои значително поголем број гласови во однос на последните

Социјалистите водат, но екстремната десница си ги удвои пратеничките места

Социјалистите водат, но екстремната десница си ги удвои пратеничките места

Прелиминарните резултати со преброени 91% од гласовите покажуваат дека шпанскиот социјалистички лидер Педро Санчез победи на денешните избори, но гласачкото ливче нема веднаш да го реши политичкиот ќор-сокак. Социјалистите веројатно ќе освојат 121 место, две помалку отколку на изборите во април. Обединети можеме, партијата против штедењето, чиј лидер

На шпанските избори повторно недоволна победа на социјалистите, десниот Вокс стана трета партија

На шпанските избори повторно недоволна победа на социјалистите, десниот Вокс стана трета партија

На шпанските избори повторно недоволна победа на социјалистите, десниот Вокс стана трета партија На повторените парламентарн изибори во Шпанија во неделата, трети за помалку од една година, поворни победи владејачката Шпанска социјалистичка работничка партија (PSOE), но со помалку мандати од минатите избори и повторни нема да изма мнозинство, покажуваат

Социјалистот Санчез победи на изборите во Шпанија, но дали ќе формира влада?

Социјалистот Санчез победи на изборите во Шпанија, но дали ќе формира влада?

Шпанската социјалистичка работничка партија на премиерот Педро Санчез доби најмногу гласови на вонредните парламентарни избори одржани денеска, но, според излезните анкети, тоа е недоволно за составување на Влада, што значи вовед во тешки преговори за формирање на мнозинство. Имено, се очекува бројот на мандати на партијата на Санчез ќе биде меѓу 114

Педро Санчез повторно победи на изборите во Шпанија, скок на екстремната десница (ВИДЕО)

Педро Санчез повторно победи на изборите во Шпанија, скок на екстремната десница (ВИДЕО)

ПСОЕ би требало да добие меѓу 114 и 119 места, додека на изборите во април  добија 123, што е далеку помалку од парламентарното мнозинство од 176 места во Парламентот. На второ место е Народната партија со веројатно 85 до 90 места, а на третото место дојде Партијата Вокс, која треба да добие 56-59 места. Вокс, екстремно десничарската партија, на денешните

Десничарските партии ќе освојат повеќе места на изборите во Шпанија

Десничарските партии ќе освојат повеќе места на изборите во Шпанија

Околу 37 милиони граѓани имаа право на глас за 350 членови на Конгрес и 208 сенатори на избори, што според анкетите, најверојатно, ќе се создаде поделен парламент, тврди шпанскиот весник „Ел Паис“. Според макро-анкетата на државниот телевизиски радиодифузер РТВЕ, десничарските партии ќе ја поразат левицата на денешните генерални избори во Шпанија.

По денешните избори во Шпанија уште поголема неизвесност за членството на С. Македонија во НАТО

По денешните избори во Шпанија уште поголема неизвесност за членството на С. Македонија во НАТО

Формирањето нова влада во Шпанија, а со тоа и ратификувањето на протоколот за зачленување на Северна Македонија во НАТО, се чинат уште понеизвесни од досега по денешните парламентарни избори на кои, како што покажуваат излезните анкети, Социјалистичката партија на привремениот премиер Педро Санчез ќе освои најмногу пратенички места, но сепак помалку

Неизвесност: Санчез води на изборите во Шпанија, но недоволно за составување Влада

Неизвесност: Санчез води на изборите во Шпанија, но недоволно за составување Влада

Шпанската социјалистичка работничка партија на премиерот Педро Санчез, доби најмногу гласови на вонредните парламентарни избори одржани денеска, но сепак недоволно за составување на Влада, покажаа првичните излезни анкети по затворање на избирачките места. Се очекува бројот на мандати на партијата на Санчез ќе биде меѓу 114 и 119 пратенички во кој

Социјалистите водат на парламентарните избори во Шпанија

Социјалистите водат на парламентарните избори во Шпанија

Социјалистите имаат предност на парламентарните избори во Шпанија, покажуваат најновите податоци од броењето на гласовите, но немаат неопходно мнозинство за формирање влада. Според агенциските педвидувања, на второ место се конзервативците и Народната партија, а на трето десничарската Вокс. Според неофицијални и нецелосни резултати, социјалистите ќе

Неизвесност во Шпанија: Санчез победник на изборите, но не може да состави Влада

Неизвесност во Шпанија: Санчез победник на изборите, но не може да состави Влада

Шпанската социјалистичка работничка партија на премиерот Педро Санчез, доби најмногу гласови на вонредните парламентарни избори одржани денеска, но сепак недоволно за составување на Влада, покажаа првичните излезни анкети по затворање на избирачките места. Се очекува бројот на мандати на партијата на Санчез ќе биде меѓу 114 и 119 пратенички во кој

Избори во Шпанија, ниска излезност

Избори во Шпанија, ниска излезност

Излезноста на денешните парламентарни избори во Шпанија, според досегашните податоци, е помала во споредба со претходно одржаните избори во април. Шпанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во 14 часот излезноста била 37,9 отсто, а на гласањето на 28 април во истото време изнесувала 41,5 отсто. Лидерите на главните политички партии во

Четврти парламентарни избори во Шпанија во последните 4 години

Четврти парламентарни избори во Шпанија во последните 4 години

Четврти парламентарни избори во Шпанија во последните 4 години Гласачите во Шпанија се враќаат денеска на гласачките места, по четврти пат во последните 4 години и втор пат оваа година. По претходни избори, кои се одржаа во Април, Социјалистичката партија освои најголем број места во Парламентот, но без мнозинство и не успеа да формира коалиција за

Слаб одзив на изборите во Шпанија: Излезете од дома

Слаб одзив на изборите во Шпанија: Излезете од дома

Излезноста на денешните парламентарни избори во Шпанија, според досегашните податоци, е помала во споредба со претходно одржаните избори во април, пренесе Ројтерс. Шпанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во 14 часот излезноста била 37,9 отсто, а на гласањето на 28 април во истото време изнесувала 41,5 отсто. Лидерите на главните политички

ИЗБОРИ ВО ШПАНИЈА: Се очекува победа на социјалистите, но нема да имаат мнозинство

ИЗБОРИ ВО ШПАНИЈА: Се очекува победа на социјалистите, но нема да имаат мнозинство

Излезноста на денешните парламентарни избори во Шпанија, според досегашните податоци, е помала во споредба со претходно одржаните избори во април. Шпанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во 14 часот излезноста била 37,9 отсто, а на гласањето на 28 април во истото време изнесувала 41,5 отсто. Лидерите на главните политички партии во

НИСКА ИЗЛЕЗНОСТ: Шпанија гласа на парламентарни избори

НИСКА ИЗЛЕЗНОСТ: Шпанија гласа на парламентарни избори

Излезноста на денешните парламентарни избори во Шпанија, според досегашните податоци, е помала во споредба со претходно одржаните избори во април. Шпанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во 14 часот излезноста била 37,9 отсто, а на гласањето на 28 април во истото време изнесувала 41,5 отсто. Лидерите на главните политички партии во

На изборите во Шпанија помалку гласачи отколку во април

На изборите во Шпанија помалку гласачи отколку во април

Шпанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во 14 часот излезноста била 37,9 отсто, а на гласањето на 28 април во истото време изнесувала 41,5 отсто. Излезноста на денешните парламентарни избори во Шпанија, според досегашните податоци, е помала во споредба со претходно одржаните избори во април. Шпанското Министерство за внатрешни работи

Избори во Шпанија, ниска излезност

Избори во Шпанија, ниска излезност

Излезноста на денешните парламентарни избори во Шпанија, според досегашните податоци, е помала во споредба со претходно одржаните избори во април. Шпанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во 14 часот излезноста била 37,9 отсто, а на гласањето на 28 април во истото време изнесувала 41,5 отсто. Лидерите на главните политички партии во

Ниска излезност на изборите во Шпанија

Ниска излезност на изборите во Шпанија

Шпанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека во 14 часот излезноста била 37,9 отсто, а на гласањето на 28 април во истото време изнесувала 41,5 отсто. Излезноста на денешните парламентарни избори во Шпанија, според досегашните податоци, е помала во споредба со претходно одржаните избори во април. Шпанското Министерство за внатрешни работи

Избори во Шпанија: Ниска излезност до 14 часот

Избори во Шпанија: Ниска излезност до 14 часот

Фото: france24.com Излезноста на денешните парламентарни избори во Шпанија, според досегашните податоци, е помала во споредба со изборите во април. Шпанското Министерство за внатрешни работи соопшти дека излезноста до 14 часот била 37,9 отсто, а на гласањето на 28 април во истото време изнесувала 41,5 отсто. Лидерите на главните политички партии во