притисни ентер »

Отстранет кампот „Македонија блокира“, Демонстранти: Имавме дозвола да бидеме таму

Отстранет кампот „Македонија блокира“, Демонстранти: Имавме дозвола да бидеме таму

Град Скопје го отстрани кампот на граѓанската иницијава „Македонија блокира“ кој беше поставен кај паркот спроти Собранието. Од ова движење велат дека кампот бил легално поставен. Револтираните демонстранти велат дека со ова е прекршено нивното право за протест и дека поседувале дозвола за да „кампуваат“ во паркот. Тие исто така обвинија дека во кампот

ВИДЕО: Од „Македонија блокира“ успеале да спасат само едно тенџере од сарма и фотографија од Иванов од кампот пред Собрание

ВИДЕО: Од „Македонија блокира“ успеале да спасат само едно тенџере од сарма и фотографија од Иванов од кампот пред Собрание

Два леба, тенџере од сарма и фотографија од претседателот Ѓорге Иванов – толку успеале да спасат организаторите на „Македонија блокира“ кога утринава камион на комуналните служби ги собирал остатоците од кампот што до вчера беше поставен во паркот Жена борец. Граѓаните кои денеска ги затекнавме во паркот се жалат дека кампот бил отстранет без претходна

(Видео) Едно тенџере од сарма и фотографија од Иванов успеале да спасат од „Македонија блокира“

(Видео) Едно тенџере од сарма и фотографија од Иванов успеале да спасат од „Македонија блокира“

Два леба, тенџере од сарма и фотографија од претседателот Ѓорге Иванов – толку успеале да спасат организаторите на „Македонија блокира“ кога утринава камион на комуналните служби ги собирал остатоците од кампот што до вчера беше поставен во Паркот Жена-борец. Граѓаните кои денеска ги затекнавме во паркот се жалат дека кампот бил отсранет без претходна

ВИДЕО: Само тенџере за сарма и фотографија од Иванов останаа од „Македонија блокира“

ВИДЕО: Само тенџере за сарма и фотографија од Иванов останаа од „Македонија блокира“

Два леба, тенџере за сарма и фотографија од претседателот Ѓорге Иванов – толку успеале да спасат организаторите на „Македонија блокира“ кога утринава камион на комуналните служби ги собирал остатоците од кампот во Жена борец. - „Две такви фотографии од нашите обраќања до претседателот ги најдовме во камиончето на ‘Паркови и зеленило’ со останатото

Едно тенџере од сарма и фотографија од Иванов успеале да спасат од „Македонија блокира“

Едно тенџере од сарма и фотографија од Иванов успеале да спасат од „Македонија блокира“

Два леба, тенџере од сарма и фотографија од претседателот Ѓорге Иванов – толку успеале да спасат организаторите на „Македонија блокира“ кога утринава камион на комуналните служби ги собирал остатоците од кампот што до вчера беше поставен во паркот Жена борец. Граѓаните кои денеска ги затекнавме во паркот се жалат дека кампот бил отстранет без претходна

(ВИДЕО) Прорусите на Бачев: Поради тенџере за сарми, леб и шишиња кисела вода – ќе падне владата на Заев

(ВИДЕО) Прорусите на Бачев: Поради тенџере за сарми, леб и шишиња кисела вода – ќе падне владата на Заев

Урнебесно тврдење на демонстрантите на иницијативата „Македонија Блокира“, денеска пред собрание. Откако комуналното пртпријатие им го сруши празниот камп поставен пред собрание, луѓето на Бачев денеска излегоа со тврдење дека успеале да спасат слика од претседателот Иванов и тенџере за сарма која ја дегустирале за христијанскиот празник Свети Никола

Отстранети шаторите на „Македонија блокира“ од пред Собранието

Отстранети шаторите на „Македонија блокира“ од пред Собранието

Утринава беа отстранети шаторите и импровизираните домови од пред Собранието каде со месеци протестираа демонстранти од движењето „Македонија блокира“. Кога дошле виделе дека градските служби ги собираат нивните предмети. Демонстрантите се револтирани за овој, како што велат, недемократски чин. Тие протестираат против уставните измени и промената на

Отстранет кампот на „Македонија блокира“ од Жена парк

Отстранет кампот на „Македонија блокира“ од Жена парк

Отстранет кампот на „Македонија блокира“ од Жена парк Утрината комунални служби ги чистеа остатоците од кампот на групата која под покровителство на ,,Единствена Македонија“ на Јанко Бачев, неколку месеци кампираше во ,,Жена парк“, спроти Собранието на РМ. Импровизираните камп куќарки, шаторите и другите реквизити се отстранети во текот на ноќта. Демонстрантите

Шаторите на „Македонија блокира“ тргнати од пред Собранието

Шаторите на „Македонија блокира“ тргнати од пред Собранието

Шаторите на „Македонија блокира“ тргнати од пред Собранието Шаторите, во кои протестираа припадниците на движењето „Mакедонија блокира“ се отстранети од паркот пред Собранието. Движењето „Македонија блокира“ затвораше улици во централното градско подрачје во најфреквентите делови од денот со цел да се спротивстават на уставните измени, кои како дел

Отстранет кампот од паркот спроти Собрание

Отстранет кампот од паркот спроти Собрание

Импровизираните камп куќарки, шаторите и другите реквизити се отстранети во текот на ноќта, а демонстрантите кои престојуваа тука повеќе месеци ги нема. Тие во текот на изминатиот период, секој ден попладне ја блокираа сообраќајницата пред македонскиот парламент, поради промената на името и уставните измени. Но, тоа предизвикуваше голем револт кај

Отстранет кампот на „Македонија блокира“ од Жена парк

Отстранет кампот на „Македонија блокира“ од Жена парк

Утрината комунални служби ги чистеа остатоците од кампот на групата која под покровителство на ,,Единствена Македонија“ на Јанко Бачев, неколку месеци кампираше во ,,Жена парк“, спроти Собранието на РМ. Импровизираните камп куќарки, шаторите и другите реквизити се отстранети во текот на ноќта. Демонстрантите што престојуваа тука повеќе месеци ги нема

Камперите пред Собрание се спакуваа ФОТО

Камперите пред Собрание се спакуваа ФОТО

Утрово, камперите во Жена парк спроти Собранието се пакуваат. Импровизираните куќарки и шаторите кои таму беа поставени со месеци во текот на ноќта се отстранети, а дел од камперите утрово ги собираат работите кои останале во паркот. На терен има и полицајци, а демонстрантите велат дека полицијата во текот на ноќта им ги отстранила камповите. Пред

Шаторите на „Македонија блокира“ тргнати од пред Собранието

Шаторите на „Македонија блокира“ тргнати од пред Собранието

Шаторите, во кои протестираа припадниците на движењето „Mакедонија блокира“ се отстранети од паркот пред Собранието. Движењето „Македонија блокира“ затвораше улици во централното градско подрачје во најфреквентите делови од денот со цел да се спротивстават на уставните измени, кои како дел од Преспанскиот договор, треба да ги донесе Собранието. Сообраќајниот

Отстранети шаторите на „Македонија блокира“ во Жена парк

Отстранети шаторите на „Македонија блокира“ во Жена парк

Фото: Цивил медиа Отстранети се шаторите кои беа поставени пред Собранието на Република Македонија во кои беа приврзаници на движењето „Македонија блокира“. Eкипа на градското комунално претпријатие утрово го исчисти шутот и остатоците од неколкумината кои повеќе од една година престојуваа во ова импровизирано живеалиште. Последниве неколку месеци

ВИДЕО: Се растури кампот на „Македонија-Блокира“ од паркот спроти Собрание

ВИДЕО: Се растури кампот на „Македонија-Блокира“ од паркот спроти Собрание

Утрово службите го чистеа ѓубрето кое остана откако се растури кампот на „Македонија-Блокира“ кој беше лоциран наспротив Собранието на Република Македонија. ТВ21 веќе пишуваше дека пред Собранието секојдневно се помалку има луѓе во кампот пред Собранието. Дали „Македонија-Блокира“ се предава?, пред Собрание само два демонстранти Изминативе денови се

Кампот на ,,Единствена Македонија“ отстранет од паркот спроти Собрание

Кампот на ,,Единствена Македонија“ отстранет од паркот спроти Собрание

Комунални служби утрово ги чистеа остатоците од кампот на групата која под покровителство на ,,Единствена Македонија“ на Јанко Бачев, неколку месеци кампираше во ,,Жена парк“, спроти Собранието на РМ. Демонстрантите што престојуваа тука повеќе месеци ги нема, а импровизираните камп куќарки, шаторите и другите реквизити се отстранети во текот на ноќта

Шаторите на „Македонија блокира“ тргнати од Жена парк

Шаторите на „Македонија блокира“ тргнати од Жена парк

Шаторите на „Македонија блокира“ тргнати од Жена парк Шаторите, во кои протестираа припадниците на движењето „Mакедонија блокира“ се отстранети од паркот Жена Борец. Движењето „Македонија блокира“ затвораше улици во централното градско подрачје во најфреквентите делови од денот со цел да се спротивстават на уставните измени, кои како дел од Преспанскиот