притисни ентер »

Документарецот „Медена земја“ во трка за два „оскара“

Документарецот „Медена земја“ во трка за два „оскара“

Mакедонскиот документарец „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов влезе во изборот за номинација за „оскар“ во две категории – за најдобар документарец и за најдобар странски филм. Во категоријата најдобар документарец, покрај „Медена земја“, избрани се уште четири филма: „Американска фабрика“, „Пештерата“, „Работ на демократијата“ и „За

Видео: Возбуда, радост и солзи: Еве како екипата на „Медена земја“ ја дочека веста за номинациите

Видео: Возбуда, радост и солзи: Еве како екипата на „Медена земја“ ја дочека веста за номинациите

Македонија вчера беше среќна, весела, возбудена бидејќи забележа огромен успех на Оскарите… Имено, филмот „Медена земја“ е во две конкуренции – најдобар документарен филм и долгометражен филм од друго говорно подрачје што се случува по првпат во историјата на доделувањето на Оскар. Тимот кој го направи македонскиот документарен филм „Медена земја“,

„Медена земја“: Шансите за „златна статуетка“ се реални

„Медена земја“: Шансите за „златна статуетка“ се реални

Двете номинации за документарното ремек- дело „Медена земја“, на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, предизвикаа реакции на восхит и гордост. Македонската јавност верува дека приказната за Атиџе, последната жена- одгледувач на диви пчели во Европа, на земјава ќе ѝ ја донесе престижната статуетка. И светот не престана да зборува за остварувањето

Реакцијата на режисерскиот пар на „Медена земја“ по објавувањето на номинациите (ВИДЕО)

Реакцијата на режисерскиот пар на „Медена земја“ по објавувањето на номинациите (ВИДЕО)

Љубомир Стефанов и Тамара Котевска деновиве се во Еквадор, каде што ги дочекаа среќните вести за номинациите. Вчера беа објавени номинациите за наградата Оскар, а македонскиот документарец „Медена земја“ е номиниран во две категории. Режисерскиот пар Љубомир Стефанов и Тамара Котевска деновиве се во Еквадор, а токму таму ги дочекаа среќните вести дека

Ќе продолжиме да испишуваме историја, велат Котевска и Стефанов, режисерите на „Медена земја“ по двете номинации за Оскар

Ќе продолжиме да испишуваме историја, велат Котевска и Стефанов, режисерите на „Медена земја“ по двете номинации за Оскар

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, режисерите на „Медена земја“ кој вчера освои историски две номинации за Оскар, за најдобар документарец и најдобар странски филм, велат дека за нив е најважно оти со ова официјално ги избришале границите меѓу документарниот и играниот филм. „Пред повеќе од четири години ја почнавме авантурата наречена ‘Медена земја’,

Може ли „Медена земја“ да биде почеток на суштинска промена во доделувањето на Оскар?

Може ли „Медена земја“ да биде почеток на суштинска промена во доделувањето на Оскар?

63 Споделувања Share Tweet „Медена земја“ (Honeyland) на Тамара Котевска и Љубо Стефанов e пресвртница во Оскарите за 2020-та, пишува угледниот „IndieWire“ , кој уште пред номинациите го прогласи македонскиот документарец за документарно ремек-дело на оскаровската сезона. Со двете номинации, пак, за Најдобар документарец и Најдобар странски филм, Honeyland

Историските номинации на „Медена земја“ ги уриваат оскаровските бариери

Историските номинации на „Медена земја“ ги уриваат оскаровските бариери

Двете номинации на „Медена земја“ за најдобар документарен филм и најдобар странски филм се доказ дека документарците не треба да бидат номинирани само во нивната категорија и се достојни да застанат рамо до рамо со наративните остварувања кои се номинирани за најдобар филм, пренесува „Индивајр“. Номинациите на „Медена земја“ се интересен подвиг кој

МАКЕДОНСКИ ФИЛМ ВО ХОЛИВУД: Медена земја, Атиџе и пчелите во трка за Оскар

МАКЕДОНСКИ ФИЛМ ВО ХОЛИВУД: Медена земја, Атиџе и пчелите во трка за Оскар

Неверојатна наративност и кинематографија со која се прикажува една заедница што живее на маргините на општеството и прераснува во фасцинантен портрет на една извонредна жена… Тоа е само еден од впечатоците во мноштвото светски рецензии што „Медена земја“ ги доби минатата 2019-та. Оваа година влезе во историјата на нашата кинематографија како прв

Возбуда, радост и солзи: Еве како екипата на „Медена земја“ ја дочека веста за номинациите

Возбуда, радост и солзи: Еве како екипата на „Медена земја“ ја дочека веста за номинациите

Македонија вчера беше среќна, весела, возбудена бидејќи забележа огромен успех на Оскарите… Имено, филмот „Медена земја“ е во две конкуренции – најдобар документарен филм и долгометражен филм од друго говорно подрачје што се случува по првпат во историјата на доделувањето на Оскар. Тимот кој го направи македонскиот документарен филм „Медена земја“,

Возбуда, радост и солзи: Еве како екипата на „Медена земја“ ја дочека веста за номинациите

Возбуда, радост и солзи: Еве како екипата на „Медена земја“ ја дочека веста за номинациите

Македонија вчера беше среќна, весела, возбудена бидејќи забележа огромен успех на Оскарите… Имено, филмот „Медена земја“ е во две конкуренции – најдобар документарен филм и долгометражен филм од друго говорно подрачје што се случува по првпат во историјата на доделувањето на Оскар. Тимот кој го направи македонскиот документарен филм „Медена земја“,

Loading..
„Медена земја“: Препознат крикот на планетата, разнишани убедувањата дека радоста се крие во поседувањето

„Медена земја“: Препознат крикот на планетата, разнишани убедувањата дека радоста се крие во поседувањето

Неверојатна наративност и кинематографија со која се прикажува една заедница што живее на маргините на општеството и прераснува во фасцинантен портрет на една извонредна жена… Тоа е само еден од впечатоците во мноштвото светски рецензии што „Медена земја“ ги доби минатата 2019-та. Оваа година влезе во историјата на нашата кинематографија како прв македонски

„Медена земја“ испиша историја како прв документарец со две номинации за Оскар

„Медена земја“ испиша историја како прв документарец со две номинации за Оскар

„ Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов испиша историја на македонската и на светската кинематографија, станувајќи прв документарец кој бил номиниран за Оскар во две категории. Неполна година откако ја израдува Македонија со триумфот на најголемиот американски фестивал на независен филм Санденс, „Медена земја“ го заокружи својот

Оскари 2020: историја за „Медена земја“ и „Паразит“, номинирани Рекордни 62 жени

Оскари 2020: историја за „Медена земја“ и „Паразит“, номинирани Рекордни 62 жени

Во 92-годишната историја на Оскарите не се случило документарец да биде номиниран за најдобар филм и „Медена земја“ вчера најмногу се доближи тоа. „Медена земја“, кој моментално е во понуда на стриминг гигантот „Хулу“, се запиша во филмската историја откако влезе меѓу петте номинирани и за најдобар документарен и за најдобар странски филм. „Ако Академијата

(Видео) Екипата на „Медена земја“ ги славеше двете номинации за „Оскар“ во Еквадор

(Видео) Екипата на „Медена земја“ ги славеше двете номинации за „Оскар“ во Еквадор

Веста дека доби две номинации за „Оскар“ , екипата на македонскиот документарец „Медена земја“ ја дочека во далечниот Еквадор. Режисерот Љубомир Стефанов на својот Фејсбук профил објави видео запис со кинематографот Самир Љума и режисерката Тамара Котевска со нивните реакции по селекцијата на Американската Академија за вклучување на македонското остварување

МЕДЕНА ЗЕМЈА: Снимањето на филмот ги промени нашите животи

МЕДЕНА ЗЕМЈА: Снимањето на филмот ги промени нашите животи

Документарниот филм „Медена земја“ со добивањето на две номинации за Оскар – за најдобар документарец и за најдобар странски филм, направи историски исчекор на македонската кинематографија. Тука објавуваме претходно направен разговор со Љубомир Стефанов и Тамара Котевска, режисери, и Атиџе Муратова, главна протагонистка во „Медена земја“. Светската

Ќе продолжиме да испишуваме историја, велат Котевска и Стефанов, режисерите на „Медена земја“ по двете номинации за Оскар

Ќе продолжиме да испишуваме историја, велат Котевска и Стефанов, режисерите на „Медена земја“ по двете номинации за Оскар

Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, режисерите на „Медена земја“ кој вчера освои историски две номинации за Оскар, за најдобар документарец и најдобар странски филм, велат дека за нив е најважно оти со ова официјално ги избришале границите меѓу документарниот и играниот филм. „Пред повеќе од четири години ја почнавме авантурата наречена ‘Медена земја’,

Атиџе и пчелите ќе победат во битката на природата со деструктивното, вели тимот на „Медена земја“ ПО историските две номинации за Оскар

Атиџе и пчелите ќе победат во битката на природата со деструктивното, вели тимот на „Медена земја“ ПО историските две номинации за Оскар

Екипата на македонскиот документарец филм „Медена земја“ кој денес доби историски две номинации за Оскар, за најдобар документарец и за најдобар странски филм, вели дека „Атиџе и пчелите се прототип за новиот генетски материјал, кој треба да победи во битката на титаните, каде природата се бори со деструктивното“. Режисерите Тамара Котевска и Љубомир

„Медена земја“: Препознат крикот на планетата, разнишани убедувањата дека радоста се крие во поседувањето

„Медена земја“: Препознат крикот на планетата, разнишани убедувањата дека радоста се крие во поседувањето

– Неверојатна наративност и кинематографија со која се прикажува една заедница што живее на маргините на општеството и прераснува во фасцинантен портрет на една извонредна жена… Тоа е само еден од впечатоците во мноштвото светски рецензии што „Медена земја“ ги доби минатата 2019-та. Оваа година влезе во историјата на нашата кинематографија како прв

„Медена земја“: Препознат крикот на планетата

„Медена земја“: Препознат крикот на планетата

Неверојатна наративност и кинематографија со која се прикажува една заедница што живее на маргините на општеството и прераснува во фасцинантен портрет на една извонредна жена… Тоа е само еден од впечатоците во мноштвото светски рецензии што „Медена земја“ ги доби минатата 2019-та. Оваа година влезе во историјата на нашата кинематографија како прв македонски

„Медена земја“: Препознат крикот на планетата, разнишани убедувањата дека радоста се крие во поседувањето

„Медена земја“: Препознат крикот на планетата, разнишани убедувањата дека радоста се крие во поседувањето

Неверојатна наративност и кинематографија со која се прикажува една заедница што живее на маргините на општеството и прераснува во фасцинантен портрет на една извонредна жена… Тоа е само еден од впечатоците во мноштвото светски рецензии што „Медена земја“ ги доби минатата 2019-та. Оваа година влезе во историјата на нашата кинематографија како прв македонски