притисни ентер »

Која ќе ја наследи Кербер на Вимблдон: С. Вилијамс во 11 финале, прво за Халеп

Која ќе ја наследи Кербер на Вимблдон: С. Вилијамс во 11 финале, прво за Халеп

Фото: cbc.ca Серена Вилијамс и Симона Халеп се кандидатките за наследнички на Анџелик Кербер на тронот на Вимблдон. Американката и Романката во сабота од 15 часот ќе играат во женското финале на 133 издание на лондонскиот гренслем. Обете тенисерки се пробија до завршниот меч по убедливите настапи и победи во полуфиналните дуели и заслужено ќе Серена

Лесните победи на Вилијамс и Халеп навестуваат неизвесна борба за титулата на Вимблдон

Лесните победи на Вилијамс и Халеп навестуваат неизвесна борба за титулата на Вимблдон

Серена Вилијамс во сабота ќе се обиде да стигне до рекордна 24-та гранслем титула и осма од тревните терени на Вимблдон, откако во дуелот на две ветеранки не и даде вистинска шанса на чешката тенисерка Барбора Стрицова. Стрицова, која го играше своето прво гранслем полуфинале на 33 години, во текот на целиот меч беше во подредена положба и успеа да

Серена не ѝ даде шанса на Стрицова, супер-финале со Халеп

Серена не ѝ даде шанса на Стрицова, супер-финале со Халеп

Серена Вилијамс во сабота ќе се обиде да стигне до рекордна 24. гренд слем титула и осма од тревнатите терени на Вимблдон, откако во дуелот на две ветеранки не и даде вистинска шанса на Чехинката Барбора Стрицова. Стрицова, која го играше своето прво гренд слем полуфинале на 33 години, во текот на целиот меч беше во подредена положба и успеа да освои

Вимблдон (ж): Финале Халеп-Серена Вилијамс

Вимблдон (ж): Финале Халеп-Серена Вилијамс

Серена Вилијамс во сабота ќе се обиде да стигне до рекордна 24. гренд слем титула и осма од тревнатите терени на Вимблдон, откако во дуелот на две ветеранки не и даде вистинска шанса на Чехинката Барбора Стрицова. Стрицова, која го играше своето прво гренд слем полуфинале на 33 години, во текот на целиот меч беше во подредена положба и успеа да освои

Серена не ѝ даде шанса на Стрицова, супер-финале со Халеп

Серена не ѝ даде шанса на Стрицова, супер-финале со Халеп

Серена Вилијамс во сабота ќе се обиде да стигне до рекордна 24. гренд слем титула и осма од тревнатите терени на Вимблдон, откако во дуелот на две ветеранки не и даде вистинска шанса на Чехинката Барбора Стрицова. Стрицова, која го играше своето прво гренд слем полуфинале на 33 години, во текот на целиот меч беше во подредена положба и успеа да освои

Халеп ја декласираше Свитолина за прво финале на Вимблдон

Халеп ја декласираше Свитолина за прво финале на Вимблдон

Симона Халеп покажа дека ја врати најдобрата форма во својата кариера откако со 6:1/6:3 ја „уништи“ Елина Свитолина за пласман во своето прво финале на Вимблдон, каде што ќе игра со подобриот од дуелот помеѓу Серена Вилијамс и Барбора Стрицова. 27-годишната Свитолина го помина својот прв посериозен тест на турнирот без мака, доминирајќи против осмата

Прво финале на Вимблдон за Симона Халеп

Прво финале на Вимблдон за Симона Халеп

Романката Симона Халеп прв пат во кариерата ќе се бори за титулата на најпрестижниот тениски турнир во светот, Вимблдон. Халеп, во првото полу-финале во женска конкуренција, спротивно на прогнозите лесно се справи со Елина Свитолина. Почетокот на мечот најави голема борба, бидејќи првите два гема се играа полни 20 минути, но кога Романката ја проби

Халеп ја декласираше Свитолина за прво финале на Вимблдон

Халеп ја декласираше Свитолина за прво финале на Вимблдон

Симона Халеп покажа дека ја врати најдобрата форма во својата кариера откако со 6:1/6:3 ја „уништи“ Елина Свитолина за пласман во своето прво финале на Вимблдон, каде што ќе игра со подобриот од дуелот помеѓу Серена Вилијамс и Барбора Стрицова. 27-годишната Свитолина го помина својот прв посериозен тест на турнирот без мака, доминирајќи против осмата

Прво финале на Вимблдон за Симона Халеп

Прво финале на Вимблдон за Симона Халеп

Романката Симона Халеп прв пат во кариерата ќе се бори за титулата на најпрестижниот тениски турнир во светот, Вимблдон. Халеп, во првото полу-финале во женска конкуренција, спротивно на прогнозите лесно се справи со Елина Свитолина. Почетокот на мечот најави голема борба, бидејќи првите два гема се играа полни 20 минути, но кога Романката ја проби

ВИДЕО: Серена и Халеп ќе се борат за титулата на Вимблдон

ВИДЕО: Серена и Халеп ќе се борат за титулата на Вимблдон

Симона Халеп и Серена Вилијамс ќе водат битка за титулата на третиот грен слем во оваа календарска година-Вимблдон. Ова е епилогот од денешните полуфинални пресметки во кои Романката и Американката го оправдаа статусот на фаворити и со идентични победи од под 2-0 обезбеди билет за саботното финале на турнирот во Лондон. Халеп дојде до првото финале

Серена експресно обезбеди финале со Халеп

Серена експресно обезбеди финале со Халеп

Aмериканската тенисерка Серена Вилијамс полесно од очекуваното стигна до пласманот во финалето на Вимблдон. Серена денес во полуфиналето играше против тенисерката, Барбора Страјкова која за еден час игра ја победи со 2:0 во сетови. Искусната Американка првиот сет го доби за само 28 минути и и препушти на противничката само еден гем. На Серена се и

Серена и Халеп ќе се борат за титулата на Вимблдон (Видео)

Серена и Халеп ќе се борат за титулата на Вимблдон (Видео)

Симона Халеп и Серена Вилијамс ќе водат битка за титулата на третиот грен слем во оваа календарска година-Вимблдон. Ова е епилогот од денешните полуфинални пресметки во кои Романката и Американката го оправдаа статусот на фаворити и со идентични победи од под 2-0 обезбеди билет за саботното финале на турнирот во Лондон. Халеп дојде до првото финале

Серена доминантно во 11. Финале на Вимблдон

Серена доминантно во 11. Финале на Вимблдон

Американската тенисерка ќе се бори за осмиот трофеј на престижниот гран слем турнир. Американката Серена Вилијамс обезбеди пласман во финалето на Вимблдон откако во полуфиналето со убедливи 6:1,6:2 ја победи Барбора Стрицова. Вилијамс со пласманот во 11. финале на Вимблдон дојде за само 61 минута игра, а во борбата за трофејот ја очекува Симона Халеп

Серена за само еден час ја „збриша“ Стрицова за 11. финале на Вимблдон!

Серена за само еден час ја „збриша“ Стрицова за 11. финале на Вимблдон!

Американката Серена Вилијамс, задутре, против Симона Халеп (Романија) ќе го одигра своето 11. финале на Вимблдон, откако попладнево за само еден час ја „збриша“ Барбара Стрицова (Чешка) со 6-1, 6-2 во второто полуфинале на третиот годинешен гренслем-турнир. Ветеранката немаше апсолутно никакви проблеми, доминирајќи од првиот до последниот момент од

Романката Халеп прва финалистка на Вимблдон

Романката Халеп прва финалистка на Вимблдон

Романската тенисерка Симона Халеп е прва финалистка на Вимблдон, откако денеска во два сета ја победи Елена Свитолина во првото полуфинале на неофицијалното светско тениско првенство. На Халеп и требаа 74 минути за да ја победи Свитолина, па во двата сета и препушти само четири гема на противничката за да стигне до финалето, триумфирајќи со 6-1, 6-3

Симона Халеп издоминира и се пласира во финалето на Вимблдон

Симона Халеп издоминира и се пласира во финалето на Вимблдон

Симона Халеп се пласираше во финалето на Вимблдон откако денес ја победи Елина Свитолина со 2:0 во сетови. Халеп која во последно време не беше баш во најдобра форма, одигра одличен турнир и без проблеми ја совлада последната препрека до патот на финалето. Поранешната прва тенисерка во светот славеше со 6:1 и 6:3 после само еден час и 14 минути игра