Херојски кам-бек на ЦСКА, „кралевите“ го предадоа евролигашкиот престол

ЦСКА Москва е вториот финалист на завршниот турнир на Евролигата, откако во драматичен финиш во Виторија, го совлада тимот на Реал Мадрид со 95-90. Европскиот првак ја предаде круната, откако прокоцка предност од 14 поени во третиот период. „Кралевите“ подобро го отворија натпреварот и носени од високиот Таварез во двата рекета поведоа со +6 во петтата