притисни ентер »

КФОР потврди дека на северот на Косово е зголемен бројот и траењето на рутинските патроли

КФОР потврди дека на северот на Косово е зголемен бројот и траењето на рутинските патроли

КФОР денес потврди дека „на северот на Косово, како и на цело Косово, е зголемен бројот и траењето на рутинските патроли“. „КФОР внимателно ја следи ситуацијата на цело Косово и останува фокусиран на секојдневното спроведување на својот мандат од Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН од 1999, за да се обезбеди сигурна и заштитена средина

Што се случува во Косово?: КФОР вечерва ги зајакна патролите, хелиkoптери надлетуваат над блokaдите

Што се случува во Косово?: КФОР вечерва ги зајакна патролите, хелиkoптери надлетуваат над блokaдите

Командантот на КФОР, генерал -мајор Франко Федеричи, вечерва објави во врска со ситуацијата на северот на Косово и Метохија, дека КФОР презела дополнителни чекори на терен, зајакнувајќи ги патролите долж главните патишта каде што се блокадите и распоредувајќи ги своите единици кај премините Јариње и Брњак, во согласност со неговиот мандат што произлегува

Воените аташеа на САД и Канада ги посетија премините Јариње и Брњак на северот на Косово

Воените аташеа на САД и Канада ги посетија премините Јариње и Брњак на северот на Косово

Воените аташеа на САД и Канада ги посетија премините Јариње и Брњак на северот на Косово А.Р. Пред 4 минути Косовски специјалци на граничниот премин Јариње / 20 септември 2021 / фото: ТВ Клан/Јутјуб/принтскрин Воените аташеа на САД и Канада ги посетија премините Јариње и Брњак на северот на Косово со цел подобро да се запознаат со ситуацијата на терен,

Не се знае чиј е дронот кој го надлетуваше Јариње

Не се знае чиј е дронот кој го надлетуваше Јариње

Дрон прелетал над делот на граничниот премин Јариње меѓу Косово и Србија. Тој направил круг и се оддалечил кон ридот од каде што дошол. Засега никој не знае за чиј дрон станува збор, и се шпекулира дека може да е на КФОР, но тој прелет и прелетување со беспилотни летала предизвика паника кај косовските полицајци, јавија  репортерите  на српската ТВ

Растат тензиите помеѓу Србија и Косово

Растат тензиите помеѓу Србија и Косово

Loading Video... Растат тензиите помеѓу Србија и Косово. Припадници на српската војска со четири оклопни возила се распоредни на два километри од административниот премин со Косово, Јариње.  Војската на Србија е во зголемена борбена   готовност  поради ситуацијата на северот на Косово . Сакаме да испратиме јасна порака дека повеке нема  да се случи

Растат тензиите помеѓу Србија и Косово

Растат тензиите помеѓу Србија и Косово

Растат тензиите помеѓу Србија и Косово Растат тензиите помеѓу Србија и Косово. Припадници на српската војска со четири оклопни возила се распоредни на два километри од административниот премин со Косово, Јариње. Војската на Србија е во зголемена борбена готовност поради ситуацијата на северот на Косово . Сакаме да испратиме јасна порака дека повеке

Криза во северно Косово, оклопни возила на Војската на Србија во близина на административната граница

Криза во северно Косово, оклопни возила на Војската на Србија во близина на административната граница

Криза во северно Косово, оклопни возила на Војската на Србија во близина на административната граница ДА Пред 3 минути Тензиите во северно Косово, предизвикани од спроведувањето на владиниот декрет на Приштина за реципрочна примена на привремени регистарски таблички, влезе во втората недела, а меѓународните сили (КФОР) во понеделникот ги зголемија

КФОР пристигна во Јариње: Бројот на рутински патроли е зголемен низ цело Косово

КФОР пристигна во Јариње: Бројот на рутински патроли е зголемен низ цело Косово

Војниците на КФОР се појавија пред околу еден час во близина на административниот премин Јариње, каде што веќе осум дена се стационирани припадници на специјалните единици на косовската полиција, соопшти порталот Косово онлајн. Според Косово онлајн, станува збор за американски, полски и канадски војници во рамките на мисијата на КФОР на Косово. -КФОР

Дрон прелетал  над делот на граничниот премин Јариње: Неговата мистериозност предизвика паника кај косовската полиција

Дрон прелетал над делот на граничниот премин Јариње: Неговата мистериозност предизвика паника кај косовската полиција

Дрон прелетал над делот на граничниот премин Јариње: Неговата мистериозност предизвика паника кај косовската полиција ДА Пред 4 секунди Беспилотното летало го прелетало делот преку ридот и додека специјалните сили на косовската полиција гледале, дронот направил круг и се оддалечил кон ридот од каде што дошол. Откако дронот се повлече, специјалците

КФОР пристигна во Јариње: Бројот на рутински патроли е зголемен низ цело Косово

КФОР пристигна во Јариње: Бројот на рутински патроли е зголемен низ цело Косово

КФОР пристигна во Јариње: Бројот на рутински патроли е зголемен низ цело Косово Војниците на КФОР се појавија пред околу еден час во близина на административниот премин Јариње, каде што веќе осум дена се стационирани припадници на специјалните единици на косовската полиција, соопшти порталот Косово онлајн. Според Косово онлајн, станува збор за американски,

КФОР пристигна во Јариње: Бројот на рутински патроли е зголемен низ цело Косово

КФОР пристигна во Јариње: Бројот на рутински патроли е зголемен низ цело Косово

Војниците на КФОР се појавија пред околу еден час во близина на административниот премин Јариње, каде што веќе осум дена се стационирани припадници на специјалните единици на косовската полиција, соопшти порталот Косово онлајн. Според Косово онлајн, станува збор за американски, полски и канадски војници во рамките на мисијата на КФОР на Косово. -КФОР

Зголемен број патролите на КФОР на Косово,

Зголемен број патролите на КФОР на Косово,

Зголемен број патролите на КФОР на Косово, ДА Пред 5 минути На северот на Косово, како и на целото Косово, бројот на рутински патроли на КФОР е зголемен, „КФОР внимателно ја следи ситуацијата низ Косово и останува фокусирана на секојдневното спроведување на својот мандат, што произлегува од Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН од 1999 година,

КФОР пристигна во Јариње: Бројот на рутински патроли е зголемен низ цело Косово

КФОР пристигна во Јариње: Бројот на рутински патроли е зголемен низ цело Косово

Војниците на КФОР се појавија пред околу еден час во близина на административниот премин Јариње, каде што веќе осум дена се стационирани припадници на специјалните единици на косовската полиција, соопшти порталот Косово онлајн. Според Косово онлајн, станува збор за американски, полски и канадски војници во рамките на мисијата на КФОР на Косово. -КФОР

КФОР пристигна во Јариње: Бројот на рутински патроли е зголемен низ цело Косово

КФОР пристигна во Јариње: Бројот на рутински патроли е зголемен низ цело Косово

– Војниците на КФОР се појавија пред околу еден час во близина на административниот премин Јариње, каде што веќе осум дена се стационирани припадници на специјалните единици на косовската полиција, соопшти порталот Косово онлајн. Според Косово онлајн, станува збор за американски, полски и канадски војници во рамките на мисијата на КФОР на Косово. -КФОР

(Фото+Видео) Bpие на северот на Косово: Српски тенкови на самата граница, летаат мигови наopyжани со ракети, има и трупи и хеликоптери на КФОР

(Фото+Видео) Bpие на северот на Косово: Српски тенкови на самата граница, летаат мигови наopyжани со ракети, има и трупи и хеликоптери на КФОР

Војниците на КФОР се појавија во близина на административниот премин Јариње, каде што припадниците на специјалните единици на косовската полиција се стационирани веќе осум дена, пренесува Косово онлајн. Тоа се американски, полски и канадски војници во рамките на мисијата на КФОР на Косово и Метохија, според порталот. Хеликоптери на КФОР во два наврати

КФОР пристигна во Јариње: Бројот на рутински патроли е зголемен низ цело Косово

КФОР пристигна во Јариње: Бројот на рутински патроли е зголемен низ цело Косово

Војниците на КФОР се појавија пред околу три часа во близина на административниот премин Јариње, каде што веќе осум дена се стационирани припадници на специјалните единици на косовската полиција, соопшти порталот Косово онлајн. Според Косово онлајн, станува збор за американски, полски и канадски војници во рамките на мисијата на КФОР на Косово. -КФОР

НЕ СПЛАСНУВА ТЕНЗИЈАТА НА КОСОВО Војници на КФОР пристигнаа на граничниот премин Јариње (ФОТО)

НЕ СПЛАСНУВА ТЕНЗИЈАТА НА КОСОВО Војници на КФОР пристигнаа на граничниот премин Јариње (ФОТО)

Војниците на КФОР се појавија пред околу еден час во близина на административниот премин Јариње, каде што веќе осум дена се стационирани припадници на специјалните единици на косовската полиција, соопшти порталот Косово онлајн. Според Косово онлајн, станува збор за американски, полски и канадски војници во рамките на мисијата на КФОР на Косово. „КФОР

Американски, Полски и Канадски војници од КФОР се појавија во близина на административниот премин Јариње

Американски, Полски и Канадски војници од КФОР се појавија во близина на административниот премин Јариње

Војниците на КФОР се појавија пред околу еден час во близина на административниот премин Јариње, каде што веќе осум дена се стационирани припадници на специјалните единици на косовската полиција, соопшти порталот Косово онлајн. Според Косово онлајн, станува збор за американски, полски и канадски војници во рамките на мисијата на КФОР на Косово. -КФОР

Српската војска се стационираше на два километри од административниот премин Јариње

Српската војска се стационираше на два километри од административниот премин Јариње

Играта на „звецкање со оружје„ на административната граница на Србија со Косово, по доаѓањето на косовските безбедносни сили и прелетите на српските борбени авиони и хеликоптери продолжува и денес, со присуството на оклопни транспортери на Војската на Србија, јави дописникот на МИА од Белград. Како што соопшти РТС, од утринава на два километри од преминот