притисни ентер »

Велосипедската индустрија се развива со исто темпо како и таа за Ф1?

Велосипедската индустрија се развива со исто темпо како и таа за Ф1?

Произведени се тркачки велосипеди за рамни, ридски и етапи на хронометар, сѐ повеќе се употребуваат диск-сопирачки, а полека се пробиваат и тркалата без внатрешна гума Иновациите во дизајнот и во материјалите врз научна основа при изработката на велосипедите се на исто ниво како во Формула 1 (Ф1), велат познавачите на оваа проблематика. Постојат три

Втора етапна победа за Јејтс

Втора етапна победа за Јејтс

Велосипедистот на Мичелтон-Скот, Британецот Сајмон Јејтс ја освои 15 етапа на Тур д’Франс која во должина од 185 се возеше од Лиму до Фо Прат д’Алби. Јејтс до втората етапна победа на годинешното издание на трката околу Франција стигна со време од четири часа, 47 минути и четири секунди. Зад победникот 33 секунди задоцни Тибо Пиноа, а тре низ целта

Втора етапна победа за Јејтс

Втора етапна победа за Јејтс

Велосипедистот на Мичелтон-Скот, Британецот Сајмон Јејтс ја освои 15 етапа на Тур д’Франс која во должина од 185 се возеше од Лиму до Фо Прат д’Алби. Јејтс до втората етапна победа на годинешното издание на трката околу Франција стигна со време од четири часа, 47 минути и четири секунди. Зад победникот 33 секунди задоцни Тибо Пиноа, а тре низ целта

Етапна победа за Пино по пауза од четири години

Етапна победа за Пино по пауза од четири години

Францускиот велосипедист, возач на тимот Групам, ја освои 14 етапа на Тур д’Франс. Најкратката етапа на трката (117,5 километри) ги однесе возачите од Тарб до врвот на Пиринеите на надморска височина од 2.115 метри. Пино во драматична завршница се одвои од водечката група, во која имаше пет возачи и успеа да влезе со предност од пет секунди. Ова е

Тур де Франс: 14. етапа за Пино

Тур де Франс: 14. етапа за Пино

Францускиот велосипедист Тибо Пино е победник на денешната 14. Етапа на велосипедската трка Тур де Франс.  Пино триумфираше на етапата долга 117,5 км од Тарба до Турмале Береже една од потешките ридски делници. Фановите следеа возбудлива трка со драматичен финиш кога Пино успеа да им побегне на конкурентите и да триумфира пред носителот на жолтата

Етапна победа за Пино по пауза од четири години

Етапна победа за Пино по пауза од четири години

Францускиот велосипедист, возач на тимот Групам, ја освои 14 етапа на Тур д’Франс. Најкратката етапа на трката (117,5 километри) ги однесе возачите од Тарб до врвот на Пиринеите на надморска височина од 2.115 метри. Пино во драматична завршница се одвои од водечката група, во која имаше пет возачи и успеа да влезе со предност од пет секунди. Ова е

Алафилип најбрз на хронометарот во По

Алафилип најбрз на хронометарот во По

Велосипедистот на Квик-Степ Жилијан Алафилип победи во возењето на хронометар во рамките на 13 етапа на Тур д’Франс. Францускиот велосипедист, патеката долга 27,2 километри која се возеше во По, ја доби со предност од 14 секунди во однос на големиот ривал Герјент Томас, кој како беше најголем фаворит за освојување на етапата. Третото најдобро време

Алафилип најбрз на хронометарот во По

Алафилип најбрз на хронометарот во По

Велосипедистот на Квик-Степ Жилијан Алафилип победи во возењето на хронометар во рамките на 13 етапа на Тур д’Франс. Францускиот велосипедист, патеката долга 27,2 километри која се возеше во По, ја доби со предност од 14 секунди во однос на големиот ривал Герјент Томас, кој како беше најголем фаворит за освојување на етапата. Третото најдобро време