притисни ентер »

Моралес си поднесе оставка на претседателската функција во Боливија

Моралес си поднесе оставка на претседателската функција во Боливија

Боливискиот претседател Ево Моралес поднесе оставка, објави „Спутник“. Ова доаѓа откако армијата на Боливија порано денес го повика да се повлече. Главниот командант на Боливија ја даде следната изјавата: „Откако ја анализиравме конфликтната внатрешна ситуација, ние бараме од претседателот да си поднесе оставка на неговиот претседателски мандат за