притисни ентер »

Голден стејт чекори кон драфт лотаријата во НБА

Голден стејт чекори кон драфт лотаријата во НБА

После поразот од Оклахома сити тандер, екипата на Голден стејт вориорс падна на последното место на табелата во кошаркарската НБА лига, со биланс од две победи и осум порази. Заминувањето на Дурант и повредите на Кари и Томпсон, се покажаа како кобни за овој тим, па како што тргнале, шампионите на Западот од минатата сезона најверојатно нема да стигнат

Харден броеше до 42, Дончиќ на чеор до трипл-дабл (Видео)

Харден броеше до 42, Дончиќ на чеор до трипл-дабл (Видео)

Изминатата ноќ во НБА лигата се одиграа пет натпревари. Индивидуално доминираа Џејмс Харден, Лука Дончиќ. Хјустон во Чикаго славеа со 117:94. Импресивна статистика имаше Џејмс Харден 42 поени, 10 скока, девет асистенции и две украдени топки. Далас ја оправдаа фаворитската улога кај Мемфис. Маверикс славеа со 138:122. Лука Дончиќ последниот период го

Голден стејт: Чекори кон драфт лотаријата во НБА

Голден стејт: Чекори кон драфт лотаријата во НБА

После поразот од Оклахома сити тандер, екипата на Голден стејт вориорс падна на последното место на табелата во кошаркарската НБА лига, со биланс од две победи и осум порази. Заминувањето на Дурант и повредите на Кари и Томпсон, се покажаа како кобни за овој тим, па како што тргнале, шампионите на Западот од минатата сезона најверојатно нема да стигнат

Голден стејт чекори кон драфт лотаријата во НБА

Голден стејт чекори кон драфт лотаријата во НБА

После поразот од Оклахома сити тандер, екипата на Голден стејт вориорс падна на последното место на табелата во кошаркарската НБА лига, со биланс од две победи и осум порази. Заминувањето на Дурант и повредите на Кари и Томпсон, се покажаа како кобни за овој тим, па како што тргнале, шампионите на Западот од минатата сезона најверојатно нема да стигнат

ВИДЕО: Далас ја продолжи кризата на Мемфис, Дончиќ со ново шоу

ВИДЕО: Далас ја продолжи кризата на Мемфис, Дончиќ со ново шоу

ВИДЕО: Далас ја продолжи кризата на Мемфис, Дончиќ со ново шоу Лука Дончиќ со 24 поени, 14 скокови и 8 асистенции го предводеше Далас до победата над Мемфис од 138:122 и со ова Маверикс се искачија на третото место на табелата во Западната конференција. Хјустон го имаше расположениот Харден и неговите 42 поени и 10 скокови во победата над Чикаго од

Лука Дончиќ со уште една блескава партија го предводеше Далас до победа (ВИДЕО)

Лука Дончиќ со уште една блескава партија го предводеше Далас до победа (ВИДЕО)

Далас со 138:122 славеше на гостувањето кај Мемфис, а главна ѕвезда и на овој меч беше Лука Дончиќ. Лука Дончиќ има одличен старт на својата втора сезона во НБА лигата, Словенецот е во константна форма и речиси на секој меч е главниот играч на Далас. Ноќеска тие победија со 138:122 на гостувањето кај Мемфис и ја забележаа шестата победа во деветиот

Видео: Нова блескава ноќ на Дончиќ и Харден

Видео: Нова блескава ноќ на Дончиќ и Харден

Далас со 138:122 славеше на гостувањето кај Мемфис, а своја вецер повторно имаше Лука Дончиќ. Лука Дончиќ продолжува со фантастичните игри и само две асистенции му недостасуваа за нов трипл-дабл во победата на неговиот Далас од 138:122 на гостувањето кај Мемфис. Дончиќ натпреварот го заврши со 24 поени, 14 скокови и осум асистенции. Џејмс Харден одигра

Голден стејт чекори кон драфт лотаријата во НБА

Голден стејт чекори кон драфт лотаријата во НБА

После поразот од Оклахома сити тандер, екипата на Голден стејт вориорс падна на последното место на табелата во кошаркарската НБА лига, со биланс од две победи и осум порази. Заминувањето на Дурант и повредите на Кари и Томпсон, се покажаа како кобни за овој тим, па како што тргнале, шампионите на Западот од минатата сезона најверојатно нема да стигнат

Дончиќ не запира,  го реши и Мемфис (ВИДЕО)

Дончиќ не запира,  го реши и Мемфис (ВИДЕО)

Словенечкиот кошаркар беше најзаслужен за шестата победа на Далас маверикс сезонава. Лука Дончиќ продолжува со фантастичните игри и само две асистенции му недостасуваа за нов трипл-дабл во победата на неговиот Далас од 138:122 на гостувањето кај Мемфис. Дончиќ натпреварот го заврши со 24 поени, 14 скокови и осум асистенции. Одлична вечер имаше и Џејмс

Дончиќ е кандидат за МВП: Уште една маестрална игра на Словенецот (ВИДЕО)

Дончиќ е кандидат за МВП: Уште една маестрална игра на Словенецот (ВИДЕО)

Лука Дончиќ уште еднаш покажа дека моментално е меѓу најдобрите кошаркари на денешницата, откако одигра уште еден фантастичен натпревар за Далас. Тој му помогна на својот тим да дојде до триумф од 138-122 на гостувањето кај Мемфис и тоа со 24 поени, 14 скока и осум асистенции. Словенецот многу лесно можеше да стигне до својот петти сезонски трипл-дабл,

ВИДЕО: Далас ја продолжи кризата на Мемфис, Дончиќ со ново шоу

ВИДЕО: Далас ја продолжи кризата на Мемфис, Дончиќ со ново шоу

Лука Дончиќ со 24 поени, 14 скокови и 8 асистенции го предводеше Далас до победата над Мемфис од 138:122 и со ова Маверикс се искачија на третото место на табелата во Западната конференција. Хјустон го имаше расположениот Харден и неговите 42 поени и 10 скокови во победата над Чикаго од 117:94. Оклахома го совлада Голден Стејт со 114:108 а Њу Орленас

Голден стејт падна на последното место на табелата во НБА лигата

Голден стејт падна на последното место на табелата во НБА лигата

После поразот од Оклахома сити тандер, екипата на Голден стејт вориорс падна на последното место на табелата во кошаркарската НБА лига, со биланс од две победи и осум порази. Заминувањето на Дурант и повредите на Кари и Томпсон, се покажаа како кобни за овој тим, па како што тргнале, шампионите на Западот од минатата сезона најверојатно нема да стигнат

Дончиќ незапирлив, нов пораз на Вориорси

Дончиќ незапирлив, нов пораз на Вориорси

После поразот од Оклахома сити тандер, екипата на Голден Стејт Вориорс падна на последното место на табелата во кошаркарската НБА лига, со биланс од две победи и осум порази. Заминувањето на Дурант и повредите на Кари и Томпсон, се покажаа како кобни за овој тим, па како што тргнале, шампионите на Западот од минатата сезона најверојатно нема да стигнат

ВИДЕО: Дончиќ и Харден пак одиграа „ѕверски“, Вориорси си редат порази!

ВИДЕО: Дончиќ и Харден пак одиграа „ѕверски“, Вориорси си редат порази!

Екипата на Далас Маверикс постигна 138 поени и на убедлив начин со 16 разлика славеше победа на гостувањето кај Мемфис Гризлис. Оваа одлична партија на тимот од Тексас значеше и враќање на успесите во кошаркарската елита, по незгодниот пораз од Њујорк во претходното коло. И против Мемфис на паркетот блескаше словенечката ѕвезда Лука Дончиќ. Фантастичниот

Леброн рамо до рамо со легендарните Мелоун и Абдул Џабар, Јокиќ и Богдановиќ донесоа драматични победи за Денвер и Јута (Видео)

Леброн рамо до рамо со легендарните Мелоун и Абдул Џабар, Јокиќ и Богдановиќ донесоа драматични победи за Денвер и Јута (Видео)

Многу возбудувања, интересни дуели, рекорди, фантастични индивидуални учиноци донесоа петочните натпревари во НБА лигата. Лос Анџелес Лејкерс ја продолжи победничката серија и славеше над Мајами Хит со 95-80. Ова за „езерџиите“ беше седма сезонска победа со што е на првото место во западната конференција. Дејвис со 26 поени, 8 скокови, 7 асистенции

Ни 60 поени на Лилард не беа доволни за победа

Ни 60 поени на Лилард не беа доволни за победа

Во кошаркарската НБА лига се случи еден куриозитет, двајца играчи во иста вечер постигнаа повеќе од 50 поени, но ниту еден од нив не се радуваше на победа. Цели 14 години се немаше случено двајца кошаркари во ист ден да дадат повеќе од 50 поени, но за несреќа на разиграните бекови, тимовите им загубија. Демијан Лилард од Портланд уфрли 60 поени, што

НБА: Лилард со 60 поени, Расел со 52, а нивните тимови загубија

НБА: Лилард со 60 поени, Расел со 52, а нивните тимови загубија

Во кошаркарската НБА лига се случи еден куриозитет, двајца играчи во иста вечер постигнаа повеќе од 50 поени, но ниту еден од нив не се радуваше на победа. Цели 14 години се немаше случено двајца кошаркари во ист ден да дадат повеќе од 50 поени, а за нивна несреќа на разиграните бекови, тимовите им загубија. Демиен Лилард од Портланд уфрли 60 поени,

Јокиќ и Богдановиќ со звукот на сирената, трипл-дабл за Дончиќ (Видео)

Јокиќ и Богдановиќ со звукот на сирената, трипл-дабл за Дончиќ (Видео)

Брилијантна ноќ имаа кошаркарите од Балканот во НБА лигата. Никола Јокич и Бојан Богдановиќ постигнаа победнички поени во последните секунди, Лука Дончиќ постигна рекорден број на поени во кариерата и забележа нов трипл-дабл, Богдан Богдановиќ постигна пет тројки, Никола Вучевиќ респектабилен дабл-дабл. Во драматичен меч, во кој имаа негатива и од

Луда ноќ во НБА која покажа дека кошарката не е индивидуален спорт

Луда ноќ во НБА која покажа дека кошарката не е индивидуален спорт

Неколку кошаркари ноќеска имаа фантастични учиноци но нивните екипи ги губеа натпреварите. Лилард од Портланд постигна дури 60 поени на мечот против Бруклин Нетс, но неговиот тим на свој терен го загуби натпреварот со 119:115. Ди Анџело Расел од Голден стејт го имаше својот најдобар натпревар во кариерата, постигна 52 поени, но неговиот тим поразен

Денвер со историски пресврт до победа против Филаделфија, Јокиќ е херојот на Нагетс (ВИДЕО)

Денвер со историски пресврт до победа против Филаделфија, Јокиќ е херојот на Нагетс (ВИДЕО)

Денвер го направи најлудиот пресврт во последната четвртина, анулираше 19 поени разлика и дојде до триумф, Никола Јокиќ беше најдобриот во својот тим, во последните секунди тој го реши победникот. Се случувале и поголеми пресврти, но за една четвртина никој досега не надополнил негатива од 19 поени разлика, тоа е историскиот момент од мечот меѓу Филаделфија