притисни ентер »

ЗАЕВ НА ХАН: Датум од ЕУ е единствена гаранција дека С. Македонија ќе биде стабилна земја

ЗАЕВ НА ХАН: Датум од ЕУ е единствена гаранција дека С. Македонија ќе биде стабилна земја

Отпочнувањето на преговорите за влез во ЕУ е единствената гаранција дека земјата и натаму ќе биде стабилна, дека ќе води инклузивна политика и дека ќе продолжат реформските процеси во С. Македонија, нагласил премиерот Зоран Заев на состанокот со еврокомесарот Јоханес Хан. Премиерот Заев денеска на маргините на Виенскиот економски форум се сретна со

Хан најавува можност Македонија да стане членка на ЕУ пред Србија и Црна Гора

Хан најавува можност Македонија да стане членка на ЕУ пред Србија и Црна Гора

Датум за почеток на преговорите за земјава уште летово, а отворање на преговарачките поглавја до крајот на годинава, уведен е еврокомесарот Јоханес Хан во пресрет на клучните четири недели за евроинтеграциите на Македонија. Зборувајќи за нивото на подготвеност на земјите од Западен Балкан на економскиот форум во Виена, Хан е дециден. Македонија е политички

(Видео) Заев-Хан: Северна Македонија покажа дека е стабилна и сигурна и дека заслужува датум летово

(Видео) Заев-Хан: Северна Македонија покажа дека е стабилна и сигурна и дека заслужува датум летово

Премиерот Зоран Заев денеска на маргините на Виенскиот економски форум се сретна со еврокомесарот за поширување и добрососедска политика Јоханес Хан. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, Заев го информираше еврокомесарот Хан за последните политички случувања во земјата, односно за успешно спроведените претседателски избори, кои се уште

ХАН ДАДЕ ПОДДРШКА: Опозицијата во Северна Македонија се однесува како вистинска опозиција

ХАН ДАДЕ ПОДДРШКА: Опозицијата во Северна Македонија се однесува како вистинска опозиција

Во Македонија постои и политичка стабилност, зашто опозицијата е подготвена на дијалог во собранието, констатираше денеска на економскиот форум „Виенски економски разговори“ еврокомесарот за добрососедска политика, Јоханес Хан. Во споредба со другите, ситуацијата во Северна Македонија е подобра, зашто таму опозицијата се однесува како вистинска опозиција,

ХАН ДАДЕ ПОДДРШКА: Опозицијата во Северна Македонија се однесува како вистинска опозиција

ХАН ДАДЕ ПОДДРШКА: Опозицијата во Северна Македонија се однесува како вистинска опозиција

Во Македонија постои и политичка стабилност, зашто опозицијата е подготвена на дијалог во собранието, констатираше денеска на економскиот форум „Виенски економски разговори“ еврокомесарот за добрососедска политика, Јоханес Хан. Во споредба со другите, ситуацијата во Северна Македонија е подобра, зашто таму опозицијата се однесува како вистинска опозиција,

Заев-Хан: Неколкупати досега Северна Македонија покажа дека заслужува датум за почеток на преговори со ЕУ

Заев-Хан: Неколкупати досега Северна Македонија покажа дека заслужува датум за почеток на преговори со ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска на маргините на Виенскиот економски форум се сретна со еврокомесарот за поширување и добрососедска политика Јоханес Хан. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, Заев го информираше еврокомесарот Хан за последните политички случувања во земјата, односно за успешно спроведените претседателски избори, кои се уште

"Нема примање на проблематични во ЕУ, Македонија може да ја престигне Србија"

"Нема примање на проблематични во ЕУ, Македонија може да ја престигне Србија"

Европскиот комесар за проширување и политика во соседството, Јоханес Хан, денес во Виена повторил дека без решенија на билатерални проблеми, нема членство во ЕУ. Воедно нагласил и дека Македонија е позитивен пример во регионот дека проблемите може да се решат, а премиерот Зоран Заев истакнал дека решението кое го пронашле Скопје и Атина за долгогодишниот

Заев-Хан: Северна Македонија покажа дека заслужува датум за почеток на преговори со ЕУ

Заев-Хан: Северна Македонија покажа дека заслужува датум за почеток на преговори со ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска, на маргините на Виенскиот економски форум, се сретна со еврокомесарот за поширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. Како што соопштија од владината прес-служба, Заев го информирал еврокомесарот Хан за последните политички случувања во земјата, односно успешно спроведените претседателски избори, коишто, како што

Хан: за Северна Македонија датум за преговори пред летото

Хан: за Северна Македонија датум за преговори пред летото

Датум за почеток на преговорите за земјава уште летово, а отворање на преговарачките поглавја до крајот на годинава, уведен е еврокомесарот Јоханес Хан во пресрет на клучните четири недели за евроинтеграциите на Македонија. Зборувајќи за нивото на подготвеност на земјите од Западен Балкан на економскиот форум во Виена, Хан е дециден. Македонија е политички

Заев-Хан: Северна Македонија покажа дека заслужува датум за почеток на преговори со ЕУ

Заев-Хан: Северна Македонија покажа дека заслужува датум за почеток на преговори со ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска, на маргините на Виенскиот економски форум, се сретна со еврокомесарот за поширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. Како што соопштија од владината прес-служба, Заев го информирал еврокомесарот Хан за последните политички случувања во земјата, односно успешно спроведените претседателски избори, коишто, како што

Заев-Хан: Северна Македонија покажа дека заслужува датум за почеток на преговори со ЕУ

Заев-Хан: Северна Македонија покажа дека заслужува датум за почеток на преговори со ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска, на маргините на Виенскиот економски форум, се сретна со еврокомесарот за поширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. Како што соопштија од владината прес служба, Заев го информирал еврокомесарот Хан за последните политички случувања во земјата, односно успешно спроведените претседателски избори, коишто, како што

Заев-Хан: Преговорите за влез во ЕУ е единствената гаранција дека земајата и натаму ќе биде стабилна

Заев-Хан: Преговорите за влез во ЕУ е единствената гаранција дека земајата и натаму ќе биде стабилна

Премиерот Зоран Заев денеска на маргините на Виенскиот економски форум се сретна со еврокомесарот за поширување и добрососедска политика Јоханес Хан. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, Заев го информираше еврокомесарот Хан за последните политички случувања во земјата, односно за успешно спроведените претседателски избори, кои се уште

Еврокомесарот Хан убеден дека земјата ќе добие датум за преговори со ЕУ пред летото

Еврокомесарот Хан убеден дека земјата ќе добие датум за преговори со ЕУ пред летото

Датум за отпочнување на преговори со ЕУ пред летото и отворање на првите поглавја до крајот на годината. Ова го порача еврокомесарот Хан од Виена. Според него Северна Македонија е политички најстабилна земја во регионот и очекува и најскептичните членки на Унијата да го препознаат досегашниот успех и да дадат зелено светло за старт на преговорите.

Заев-Хан: Северна Македонија покажа дека заслужува датум за почеток на преговори со ЕУ

Заев-Хан: Северна Македонија покажа дека заслужува датум за почеток на преговори со ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска, на маргините на Виенскиот економски форум, се сретна со еврокомесарот за поширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. Како што соопштија од владината прес-служба, Заев го информирал еврокомесарот Хан за последните политички случувања во земјата, односно успешно спроведените претседателски избори, коишто, како што

Заев-Хан: Неколкупати досега Северна Македонија покажа дека заслужува датум за почеток на преговори со ЕУ

Заев-Хан: Неколкупати досега Северна Македонија покажа дека заслужува датум за почеток на преговори со ЕУ

На средбата, како што соопшти владината прес-служба, Заев го информираше еврокомесарот Хан за последните политички случувања во земјата, односно за успешно спроведените претседателски избори, кои се уште еден доказ дека земјата е стабилна и сигурна и оти со право заслужува да добие датум за преговори со ЕУ ова лето. Премиерот Заев, како што се наведува,

Заев му порача на Хан: Мора да ги почнеме преговорите за земјата да биде стабилна

Заев му порача на Хан: Мора да ги почнеме преговорите за земјата да биде стабилна

Премиерот Зоран Заев денеска на маргините на Виенскиот економски форум се сретна со еврокомесарот за поширување и добрососедска политика Јоханес Хан. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, Заев го информираше еврокомесарот Хан за последните политички случувања во земјата, односно за успешно спроведените претседателски избори, кои се уште

Хан: Наскоро датум за преговори со ЕУ, првите поглавја се отвораат во Декември

Хан: Наскоро датум за преговори со ЕУ, првите поглавја се отвораат во Декември

Хан: Наскоро датум за преговори со ЕУ, првите поглавја се отвораат во Декември Куртоазна прегратка или знак за позитивни сигнали од еврокомесарот за проширување Јоханес Хан пред почетокот на форумот посветен на економските перспективи на земјава. Но неговото официјално обраќање беше со полно со убави зборови. Освен што ја пофали бизнис климата и ги

Заев-Хан: Северна Македонија покажа дека е стабилна и сигурна и дека заслужува датум летово

Заев-Хан: Северна Македонија покажа дека е стабилна и сигурна и дека заслужува датум летово

Премиерот Зоран Заев денеска на маргините на Виенскиот економски форум се сретна со еврокомесарот за поширување и добрососедска политика Јоханес Хан. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, Заев го информираше еврокомесарот Хан за последните политички случувања во земјата, односно за успешно спроведените претседателски избори, кои се уште

Заев-Хан: Неколкупати досега покажавте дека заслужувате датум за преговори со ЕУ

Заев-Хан: Неколкупати досега покажавте дека заслужувате датум за преговори со ЕУ

Премиерот Зоран Заев денеска на маргините на Виенскиот економски форум се сретна со еврокомесарот за поширување и добрососедска политика Јоханес Хан. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, Заев го информираше еврокомесарот Хан за последните политички случувања во земјата, односно за успешно спроведените претседателски избори, кои се уште

Заев-Хан: Северна Македонија покажа дека е стабилна и сигурна и дека заслужува датум летово

Заев-Хан: Северна Македонија покажа дека е стабилна и сигурна и дека заслужува датум летово

Премиерот Зоран Заев денеска на маргините на Виенскиот економски форум се сретна со еврокомесарот за поширување и добрососедска политика Јоханес Хан. На средбата, како што соопшти владината прес-служба, Заев го информираше еврокомесарот Хан за последните политички случувања во земјата, односно за успешно спроведените претседателски избори, кои се уште