притисни ентер »

Белград: Соништата на Тачи нема да се остварат

Белград: Соништата на Тачи нема да се остварат

„Административната покраина Косово и Метохија и општините Бујановац, Прешево и Медвеѓа се и ќе бидат дел од истата држава – Република Србија, а соништата на Хашим Тачи за припојување на територии нема да се остварат“, порача директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија на српската влада Марко Ѓуриќ. „Хашим Тачи може да сонува за тоа како на самопрогласеното

ВУЧИЌ: Никој не ми спомнал размена на Бујановац, Медвеѓа и Прешево за српски села од Косово

ВУЧИЌ: Никој не ми спомнал размена на Бујановац, Медвеѓа и Прешево за српски села од Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот“ никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и Медвеѓа и дека таквите работи никогаш не ги коментирал, затоа што за нив слушал само во медиумите, јави дописникот на МИА од Белград

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот“ никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и Медвеѓа и дека таквите работи никогаш не ги коментирал, затоа што за нив слушал само во медиумите, јави дописникот на МИА од Белград

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот“ никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и Медвеѓа и дека таквите работи никогаш не ги коментирал, затоа што за нив слушал само во медиумите, јави дописникот на МИА од Белград

Тачи: Сонувам Прешево, Медвеѓа и Бујановац да станат дел од Косово

Тачи: Сонувам Прешево, Медвеѓа и Бујановац да станат дел од Косово

- Сонувам за тоа Прешево, Медвеѓа и Бујановац да бидат вклучени, без загрозување на територијалниот интегритет на Косово, рече Тачи во интервју за косовската телевизија Клан. Тој во исто време ги демантираше информациите дека постои нацрт договор помеѓу Белград и Приштина за размена на територии. Кој и да зборува за размена на територии, тоа го прави

Сервер се плаши дека Вучиќ и Тачи би можеле да постигнат договор што подразбира размена на територии

Сервер се плаши дека Вучиќ и Тачи би можеле да постигнат договор што подразбира размена на територии

Американскиот стручњак за Балканот, Даниел Сервер изрази страв дека српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот Хашим Тачи би можеле да постигнат договор што ќе вклучува размена на територии и народи и дека таквиот договор нема да има јавна поддршка и би ги дестабилизирал државите во регионот и на други места. Во интервјуто објавено денес за

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот“ никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и Медвеѓа и дека таквите работи никогаш не ги коментирал, затоа што за нив слушал само во медиумите, јави дописникот на МИА од Белград

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот“ никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и Медвеѓа и дека таквите работи никогаш не ги коментирал, затоа што за нив слушал само во медиумите, јави дописникот на МИА од Белград

Вучиќ: Никој ми нема кажано дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово

Вучиќ: Никој ми нема кажано дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово

Тој оцени дека нема проблем со тезата дека косовското прашање не може да се реши со промена на границите. Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот” никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и Медвеѓа и дека таквите

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

Белград, 22 мај 2020 () – Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот“ никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и Медвеѓа и дека таквите работи никогаш не ги коментирал, затоа што за нив слушал само во медиумите, јави

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот“ никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и Медвеѓа и дека таквите работи никогаш не ги коментирал, затоа што за нив слушал само во медиумите, јави дописникот на МИА од Белград

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

Вучиќ: Никогаш никој не ми споменувал размена на територии

Српскиот претседател Александар Вучиќ, на прес-конференција во Палатата на Србија, изјави дека „никогаш во неговиот живот” никој не му кажал дека постои идеја за размена на 17 српски села во Косово за Прешево, Бујановац и Медвеѓа и дека таквите работи никогаш не ги коментирал, затоа што за нив слушал само во медиумите, јави дописникот на МИА од Белград

Тачи: Сонувам Прешево, Медвеѓа и Бујановац да се припојат кон Косово

Тачи: Сонувам Прешево, Медвеѓа и Бујановац да се припојат кон Косово

Претседателот на Косово Хашим Тачи ги демантираше обвинувањата на косовскиот премиер во оставка Аљбин Курти, но и на меѓународните аналитичари, за тоа дека постои договор, односно нацрт договор со Белград за размена на територии. Од друга страна, уверен е дека САД ќе поттикнат постигнување „конечен договор“ со Белград, додека истовремено сонува Прешево,

Тачи: Мојот сон е делови од Србија да влезат во Косово

Тачи: Мојот сон е делови од Србија да влезат во Косово

Сонувам за тоа Прешево, Медвеѓа и Бујановац бескомпромисно да се вклучат во територијалниот интегритет на Република Косово“, истакна Хашим Тачи во емисијата Рубикон на ТВ Кљан Косова. Од друга страна, како што пренесува Н1, тврди дека не постојат ни разговори, ни договор за размена на територии. „Кој и да зборува за размена, тоа е за внатрешна употреба,

Вучиќ: Мислам дека Трамп не е на страната на Србија за косовското прашање

Вучиќ: Мислам дека Трамп не е на страната на Србија за косовското прашање

Претседателот на Србија, Александар Вушиќ изјави дека европските земји се повеќе се занимаваат со дискусијата за Белград и Приштина, и додаде дека „големите“ си даваат за себе право дека сè е во нивни интерес и дека „тие имаат право да прават што можат“. На прес-конференцијата, Вучиќ рече дека на големите земји не им е важно што мислат Србите и Албанците

Тачи сонува Прешево, Медвеѓа и Бујановац да се припојат кон Косово

Тачи сонува Прешево, Медвеѓа и Бујановац да се припојат кон Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи изјавил дека не постои нацрт-споразум мешу Белград и Приштина и оти верува во американското посредување во дијалогот за изнаоѓање решение меѓу двете страни. Тачи потврдил дека ќе го почитува уставот и дека секој постигнат договор ќе мора да биде верификуван од Собранието на Косово. Но, Тачи не ги сокрил своите соништа