притисни ентер »

Бледата сина точка наполни 30 години

Бледата сина точка наполни 30 години

По повод 30-годишнината од една од најпознатите фотографии од мисијата Војаџер, Лабораторијата за млазен погон на НАСА (Jet Propulsion Lab) објави нова, подмладена, верзија на сликата позната како “Бледата сина точка“. Рубрика: Астрономија и астронаутика Соработник: Невенка Стојановска Датум: Петок, 14 Февруари, 2020 - 14:00 Image: Бледата сина точка