притисни ентер »

Започнува У18 ФИБА турнирот во Скопје – гостиварецот Тома Стојаноски помеѓу 12-те репрезентативци

Започнува У18 ФИБА турнирот во Скопје – гостиварецот Тома Стојаноски помеѓу 12-те репрезентативци

Дефиниран е изборот на играчи со кои македонската кошаркарска репрезентација У18 вечерва ќе настапи на претстојниот ФИБА турнир, во кој се најде и големиот талент на КК Гостивар, Тома Стојаноски. Стојаноски ги има поминато сите младински репрезентатвни категории, а веќе и две години е во сениорскиот тим на КК Гостивар, тој е најмладиот кошаркар кој

Борба до последен здив: Македонија ја совлада Швајцарија

Борба до последен здив: Македонија ја совлада Швајцарија

Македонските кошаркарки до 18 години запишаа уште една победа на ФИБА-Челенџер турнирот, и тоа овој пат против Швајцарија во драматичен финиш со 68-67. Македонската репрезентација на одличен начин го отвори мечот со 20-5 во првата четвртина, по што Швајцарија на полувреме намали на 23-35. Во вториот дел кошаркарките на Швајцарија ја стопија предноста