притисни ентер »

СПЦ: Неприфатлива е каква било промена на статусот на Косово

СПЦ: Неприфатлива е каква било промена на статусот на Косово

Светиот архиерејски собор на Српската православна црква (СПЦ) денеска ја потврди позицијата на СПЦ дека Косово е „составен дел на суверената територија на Србија“ и ја отфрли како неприфатлива „каква било промена на статусот на Косово, која води или кон признавање на Косово како независна држава или на каква било варијанта на територијална поделба,

СПЦ: Неприфатлива е каква било промена на статусот на Косово

СПЦ: Неприфатлива е каква било промена на статусот на Косово

Светиот архиерејски собор на Српската православна црква (СПЦ) денеска ја потврди позицијата на СПЦ дека Косово е „составен дел на суверената територија на Србија“ и ја отфрли како неприфатлива „каква било промена на статусот на Косово, која води или кон признавање на Косово како независна држава или на каква било варијанта на територијална поделба,

ЕКСКЛУЗИВНО – СПЦ ги обнови преговорите: МПЦ-ОА и ПОА ќе се обединат за автокефалност!?

ЕКСКЛУЗИВНО – СПЦ ги обнови преговорите: МПЦ-ОА и ПОА ќе се обединат за автокефалност!?

Најпрво треба да се постигне договор помеѓу МПЦ-ОА и ПОА, односно МПЦ-ОА да пристапи кон соединување со автономната ПОА. Тогаш црквата од Македонија уште следниот ден ќе може да поднесе барање за автокефалност до СПЦ и тоа барање ќе биде веднаш разгледано, брифираат извори од српската патријаршија. Светиот архијерејски собор на Српската православна

СПЦ нуди стари услови за нов договор

СПЦ нуди стари услови за нов договор

Embedded video for СПЦ нуди стари услови за нов договор Српската православна црква повторно во игра го враќа пропаднатиот Нишки Договор како основа за идните разговори со МПЦ. Неофицијалните информации од Соборот на СПЦ, велат дека идејата за одлуката за возобновување на разговорите е МПЦ најпрво да се договори со ПОА, а потоа да побара од српската

СПЦ: Сите политички фактори да продолжат со дијалогот за Косово

СПЦ: Сите политички фактори да продолжат со дијалогот за Косово

Позицијата на Српската православна црква (СПЦ) е дека Косово е составен дел на суверената територија на Сирбија, соопшти денеска Светиот архиерејски сабор на СПЦ отфрлувајќи ја како неприфатлива „каква било промена на статусот на Косово“ која води кон признавање на Косово како независна држава или на која било варијанта на територијална поделба. Во

СПЦ: Неприфатлива е каква било промена на статусот на Косово

СПЦ: Неприфатлива е каква било промена на статусот на Косово

Светиот архиерејски собор на Српската православна црква (СПЦ) денеска ја потврди позицијата на СПЦ дека Косово е „составен дел на суверената територија на Србија“ и ја отфрли како неприфатлива „каква било промена на статусот на Косово, која води или кон признавање на Косово како независна држава или на каква било варијанта на територијална поделба,

Слободен печат: СПЦ ги обнови преговорите – МПЦ-ОА и ПОА ќе се обединат за автокефалност!?

Слободен печат: СПЦ ги обнови преговорите – МПЦ-ОА и ПОА ќе се обединат за автокефалност!?

Светиот архијерејски собор на Српската православна црква (СПЦ) одлучи да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), објави Слободен печат повикувајќи се на високи извори од патријаршијата во Белград. Оттаму објаснуваат дека СПЦ одлучила да ги продолжи преговорите, кои всушност

СПЦ: Неприфатлива е каква било промена на статусот на Косово

СПЦ: Неприфатлива е каква било промена на статусот на Косово

Светиот архиерејски собор на Српската православна црква (СПЦ) денеска ја потврди позицијата на СПЦ дека Косово е „составен дел на суверената територија на Србија“ и ја отфрли како неприфатлива „каква било промена на статусот на Косово, која води или кон признавање на Косово како независна држава или на каква било варијанта на територијална поделба,

СПЦ: Неприфатлива е каква било промена на статусот на Косово

СПЦ: Неприфатлива е каква било промена на статусот на Косово

Светиот архиерејски собор на Српската православна црква (СПЦ) денеска ја потврди позицијата на СПЦ дека Косово е „составен дел на суверената територија на Србија” и ја отфрли како неприфатлива „каква било промена на статусот на Косово, која води или кон признавање на Косово како независна држава или на каква било варијанта на територијална поделба,

СПЦ ретерира, сега сака разговори со МПЦ

СПЦ ретерира, сега сака разговори со МПЦ

Верските аналитичари сметаат дека МПЦ треба да чека изјаснување и став од Вселенската патријаршија за нејзиното прашање, зашто таа е последната инстанцата што може да го додели томосот за автокефалност. Велат дека сега состојбите и на политички план во Македонија изгледаат поинаку и постои поволна клима за решавање на долгогодишниот црковен проблем,

МПЦ ја чека Вселенската патријаршија - ќе има ли дијалог со СПЦ?

МПЦ ја чека Вселенската патријаршија - ќе има ли дијалог со СПЦ?

Од МПЦ не сакаат да ги коментираат информациите во медиумите дека СПЦ бара возобновување на разговорите на ниво на комисии, сѐ додека не добијат официјално известување од српската црква. Упатените без големи очекувања од дијалогот, но велат дека треба да му се даде шанса Македонската православна црква сѐ уште нема добиено официјална писмена информација

СПЦ е подготвена на дијалог со македонската црква

СПЦ е подготвена на дијалог со македонската црква

Светиот архиеријски сабор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на „Македонскаѕа православна црква“ и да ги продолжи разговорите за тоа со нејзините претставници. Ова го пишува српска „Политика“ која како што пишува, повикувајќи се на извори од СПЦ, прашањето за МПЦ било една од темите на предпладневното заседание на

Лебедовата песна на српското црковно влијание во Македонија

Лебедовата песна на српското црковно влијание во Македонија

Неколку часа откако Вселенската патријаршија стави на дневен ред прашањето за статусот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија / МПЦ-ОА /, Српската православна црква / СПЦ / направи очајнички обид за блокирање на неизбежното добивање на автокефалност на МПЦ-ОА. Објавувањето на “веста” за желбата на СПЦ да ги  “обнови преговорите

Цариградската патријаршија ќе се осврне на проблемот со македонската црква

Цариградската патријаршија ќе се осврне на проблемот со македонската црква

Српската православна црква ќе го обнови дијалогот со Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), кој беше под мраз , откако Вселенската Патријаршија одлучи да се разгледа на дневен ред  да се стсави барањето на “црквата на Северна Македонија” за автокефалија, објави “Дневник”. Според сајтот на Вселенската патријаршија, во соопштението

СПЦ бара дијалог, МПЦ ќе размисли

СПЦ бара дијалог, МПЦ ќе размисли

Два дена откако Вселенската патријаршија и официјално го стави во процедура барањето на МПЦ-ОА за автокефалност, српските владици одлучија да ги возобноват разговорите со Македонската црква на ниво на комисии. Иако веста се уште не е офицјална, сепак според пишувањата на српска Политка, вчерашниот ден од работата на Саборот на СПЦ бил посветен токму

СПЦ бара обновување на дијалогот со МПЦ

СПЦ бара обновување на дијалогот со МПЦ

Embedded video for СПЦ бара обновување на дијалогот со МПЦ Два дена откако Вселенската патријаршија и официјално го стави во процедура барањето на МПЦ-ОА за автокефалност, српските владици одлучија да ги возобноват разговорите со Македонската црква на ниво на комисии. Иако веста се уште не е офицјална, сепак според пишувањата на српска Политка, вчерашниот

МПЦ не коментира додека не добие официјална информација дека СПЦ ќе ги обнови преговорите

МПЦ не коментира додека не добие официјална информација дека СПЦ ќе ги обнови преговорите

МПЦ не коментира додека не добие официјална информација дека СПЦ ќе ги обнови преговорите Македонската православна црква не сака да ги коментира информациите дека спрската православна црква ќе ги обнови преговорите за признавање на МПЦ. Владиката Тимотеј во разговор за Телма вели дека ќе чека официјалнапотврда на ова. До сега МПЦ не добила никакво

СПЦ одлучи да го обнови дијалогот со МПЦ-ОА

СПЦ одлучи да го обнови дијалогот со МПЦ-ОА

Српската црква планира да ја превенира одлуката на Вселенската патријаршија која деновиве почна да одлучува за статусот на Македонската православна црква и со најавата за преговори сакаат да ги одземат аргументите на Вселенската патријаршија за да може да се меша околу автокефалноста на нашата црква, вели за Канал 5 новинарот Бранко Ѓоргевски. Неделава

Вучиќ бара „благослов“ за политиката за разграничување

Вучиќ бара „благослов“ за политиката за разграничување

„Црковното собрание“ не се изјаснуваше за политиката на Вучиќ Патријархот на СПЦ, Иринеј, во изјавата за медиумите рече дека претседателот Вучиќ јуначки се бори за Србија, за Косово и Метохија и за сѐ што е поврзано со српското име Мнозинството владици на Српската православна црква се придружиле на пристапот за решавање на проблемот со Косово, за што

Нови преговори МПЦ-СПЦ – можност за конечен договор или тактизирање на српската црква? (Видео)

Нови преговори МПЦ-СПЦ – можност за конечен договор или тактизирање на српската црква? (Видео)

Се затоплуваат ли односите меѓу МПЦ и СПЦ? По подолго време, светиот архијерејски собор на СПЦ донел одлука да ги обнови преговорите за решавање на статусот на Македонската православна црква (МПЦ), пишува српска „Политика“. Прашањето за МПЦ  во средата било единствената тема на состанокот на највисокото црковно тело во Србија, пишува весникот повикувајќи