притисни ентер »

Пакета го посвети првиот гол на жртвите од пожарот во Фламенго

Пакета го посвети првиот гол на жртвите од пожарот во Фламенго

Новиот играч од средниот ред на Милан, Лукас Пакета, во натпреварот од 23 рунда од италијанскиот шампионат против Каљари (3:0) го постигна својот прв гол за „росо-нерите“ . Екс фудбалерот на Фламенго својот дебитантски погодок за Милан го посвети на жртвите од пожарот во базата на бразилскиот клуб, во кој загинаа 10 лица, меѓу кои имаше шест фудбалери

Пакета дебитантскиот гол го посвети на жртвите од пожарот во Фламнего

Пакета дебитантскиот гол го посвети на жртвите од пожарот во Фламнего

Новиот играч од средниот ред на Милан, Лукас Пакета во натпреварот од 23 рунда од италијанскиот шампионат против Каљари (3:0) го постигна својот прв гол за „росо-нерите“ . Екс фудбалерот на Фламенго својот дебитантски погодок за Милан го посвети на жртвите од пожарот во базата на бразилскиот клуб, во кој загинаа 10 лица, меѓу кои имаше шест фудбалери

Дали Милан ги има новите Кака и Шевченко?

Дали Милан ги има новите Кака и Шевченко?

Спортскиот директор на Милан, Леонардо направи одличен потег во зимскиот преоден рок со ангажманот на Лукас Пакета и Криштоф Пјонтек. Двајцата беа платени по 35 милиони евра, но веднаш се вклопија во тимот и почнаа да ги оправдуваат очекувањата. Пакета синоќа против Каљари го постигна својот прв гол во дресот на „росонерите“, додека Пјонтек веќе четвртиот

Пакета дебитантскиот гол го посвети на жртвите од пожарот во Фламнего

Пакета дебитантскиот гол го посвети на жртвите од пожарот во Фламнего

Новиот играч од средниот ред на Милан, Лукас Пакета во натпреварот од 23 рунда од италијанскиот шампионат против Каљари (3:0) го постигна својот прв гол за „росо-нерите“ . Екс фудбалерот на Фламенго својот дебитантски погодок за Милан го посвети на жртвите од пожарот во базата на бразилскиот клуб, во кој загинаа 10 лица, меѓу кои имаше шест фудбалери

Милан ги „клонираше“ Кака и Шевченко (ФОТО)

Милан ги „клонираше“ Кака и Шевченко (ФОТО)

Во летото 2017 година Милан потроши преку 220 милиони евра на нови засилувања, кога тимот беше во сопственишто на Ли Јонгхонг, но резултатите беа разочарувачки. Со преземање на тимот од „Елиот Фонд“ и назначувањето на Леонардо за спортски директор, работите комплетно се сменија за „росонерите“. Бразилецот дефинитивно знае да одбере вистинско засилување

Некој нов Милан! Пакуета и Пјонтек донесоа победа над Каљари (видео)

Некој нов Милан! Пакуета и Пјонтек донесоа победа над Каљари (видео)

Двете засилувања кои во текот на зимскиот преоден рок дојдоа на „Сан Сиро“, Лукас Пакуета и Кшиштоф Пјонтек му донесоа на Милан убедлива 3:0 победа над Каљари за враќање на четвртото место на табелата, последно кое носи во Лигата на шампионите. Ова беше совршен одговор на тимот на Џенаро Гатузо на шпекулациите во Италија дека тој ќе ја заддржи позицијата

Пакета стигна до деби голот во Серија А, Пјонтек не запира, Милан пресилен за Каљари (ВИДЕО)

Пакета стигна до деби голот во Серија А, Пјонтек не запира, Милан пресилен за Каљари (ВИДЕО)

„Росонерите" лесно се справија со Каљари и се вратија во топ четири, Пакета го постигна својот прв гол во Серија А, а Пјонтек продолжи да ги тресе противничките мрежи. Милан не можеше да си дозволи кикс откако ривалите за топ четири пласман (Лацио, Рома, Интер и Аталанта) стигнаа до триумфи, па избраниците на Гатузо силно го започнаа мечот против Каљари

Пјонтек продолжи да „решета“, првенец и за Пакета – Милан пресилен за Каљари (ВИДЕО)

Пјонтек продолжи да „решета“, првенец и за Пакета – Милан пресилен за Каљари (ВИДЕО)

Фудбалерите на Милан вечерва убедливо славеа против Каљари со 3:0 во рамките од 23-тото коло во Серија А. Избраниците на Џенаро Гатузо одиграа одличен натпревар и на крајот го разбија противникот предводени од новајлиите Пакета и Пјонтек . До водство „росонерите“ стигнаа во 13-тата минута. Топката кратко ја одби голманот Крагно , но на негова жалост

Пјонтек не запира, Милан лесно се справи со Каљари (ВИДЕО)

Пјонтек не запира, Милан лесно се справи со Каљари (ВИДЕО)

Милан се врати во топ четири откако вечерва со 3-0 славеше против Каљари, Пјонтек ја продолжи одличната гол серија и ја потврди победата. Милан не можеше да си дозволи кикс откако ривалите за топ четири пласман (Лацио, Рома, Интер и Аталанта) стигнаа до триумфи, па избраниците на Гатузо силно го започнаа мечот против Каљари. „Росонерите“ рано стигнаа

Милан лесно со Калјари: Пјонтек продолжува да „решета“ (ВИДЕО)

Милан лесно со Калјари: Пјонтек продолжува да „решета“ (ВИДЕО)

Доведувањето на Кжиштоф Пјонтек очигледно се покажува како фантастичен потег на управата на Милан, бидејќи Полјакот вечерва постигна гол и на третиот натпревар по ред. Откако два пати стрелеше против Наполи во Купот, а погоди и минатото коло против Рома, тој вечерва повторно ги израдува навивачите на „росонерите“ со уште еден погодок со кој ги постави

Милан пресилен за Калјари, „росонерите“ не го даваат четвртото место (Видео)

Милан пресилен за Калјари, „росонерите“ не го даваат четвртото место (Видео)

Со победата од 3:0 против Калјари, Милан предводен од Џенаро Гатузо ја продолжи позитивната серија и останува на четвртото место во италијанската Серија А. „Росонерите“ поведоа уште во 13. минута кога по ударот на Сусо, Чепители постигна автогол, а до крајот на првиот дел Пакета со својот прв погодок во Серија А успеа да го зголеми водството на посигурни

ВИДЕО: Деби гол на Пакета, Милан лесно го надигра Каљари

ВИДЕО: Деби гол на Пакета, Милан лесно го надигра Каљари

Милан продолжува со позитивната серија без пораз во Серија А во 2019 година и во последниот неделен натпревар од 23. коло на шампионатот на Италија , вечерва на „Сан Сиро“ го совлада Каљари со 3-0 (2-0). Полесно од предвиденото, екипата на Гатусо ги отвори гостите од Сардинија и запиша лесни три бода. Несреќниот Лука Чепители по акцијата на Сусо во

По две ремија, Милан победи (ВИДЕО)

По две ремија, Милан победи (ВИДЕО)

„Росонерите“ дојдоа до сигурна и убедлива победа над Каљари пред своја публика. Фудбалерите на Милан обезбедија победа од 3:0 на дуелот со Каљари во рамките на 23. коло од Серија А лигата. Пред своја публика, момците на Гатузо уште во првиот дел од мечот го скршија отпорот на противникот и најавија дек апо двете реми пресметки во последните две кола,