притисни ентер »

Женското лоби, за победа на Тамара на Евросонг- пишува престижниот магазин „Билборд“

Женското лоби, за победа на Тамара на Евросонг- пишува престижниот магазин „Билборд“

Познатиот  магазин „Билборд“ (Billboard) прогнозираше дека претставничката на Северна Македонија, Тамара Тодевска, има реални шанси за победа на овогодинешното издание на „Евросонг“. Ова ова го обајавија завчера, ден пред втората полуфинална вечер на музичкиот натпревар за „Песна на Евровозија“ кој се одржува во Тел Авив. Музички магазин ,,Билборд”

Тамара: Најгорда сум на мојот тим, но и на сите Македонци

Тамара: Најгорда сум на мојот тим, но и на сите Македонци

Лавина од комплименти, убави зборови и поддршка предизвика синоќешниот настап на Тамара Тодевска на второто полуфинале на „Евросонг 2019“ во Тел Авив, Израел. Песната „ Proud “, осма по ред ќе ја слушнеме и на утрешната финална вечер во „Експо центарот“ во Тел Авив, заедно со уште 25 земји-учеснички на годинашниот избор. Малубројната македонска група

Женското лоби, за победа на Тамара на Евросонг- пишува престижниот магазин „Билборд“

Женското лоби, за победа на Тамара на Евросонг- пишува престижниот магазин „Билборд“

Познатиот  магазин „Билборд“ (Billboard) прогнозираше дека претставничката на Северна Македонија, Тамара Тодевска, има реални шанси за победа на овогодишното издание на „Евросонг“. Ова го објавија завчера, ден пред втората полуфинална вечер на музичкиот натпревар за „Песна на Евровизија“, кој се одржува во Тел Авив. Музички магазин ,,Билборд” направи

Тамара Тодевска за „Ексклузив“ неколку часа пред настапот: Веруваме многу во себе и во нашата песна!

Тамара Тодевска за „Ексклузив“ неколку часа пред настапот: Веруваме многу во себе и во нашата песна!

По долга пауза од 7 години, Македонија повторно ќе има финалист во големото финале на овогодинешната Евровизија, а секако главен виновник за тоа е Тамара Тодевска. Со емотивен, прекрасен и светски настап вчера во првата полуфинална вечер нашата најдобра пејачка блесна на сцената во Тел Авив и се пласираше како прва во финалето. Пофалбите не стивнуваат,

Дечки, супер сме, ќе ве направам горди и во сабота, Тамара спремна за финалето

Дечки, супер сме, ќе ве направам горди и во сабота, Тамара спремна за финалето

Македонија вчера влезе во финале на Евросонг. Тамара Тодевска со песната Proud ќе пее во финалето во сабота на 18 мај, на сцената во Тел Авив. Тамара по настапот рече дека е пресреќна и горда што конечно, по седум години повторно ќе може нашата земја да учествува во големото финале. „Дечки, супер сме сите, пресреќна сум. Ви благодарам што верувавте

Тамара Тодевска со „Proud“ влезе во финалето на Евросонг

Тамара Тодевска со „Proud“ влезе во финалето на Евросонг

Тамара Тодевска со „Proud“ влезе во финалето на Евросонг Тамара Тодевска со песната „Proud“ („Горда“)  обезбеди  место во финалето на 64. Евровизија, што се одржува во Тел Авив, Израел. Покрај Тамара во финалето влегоа и претставниците на Холандија, Албанија, Шведска, Русија, Азербејџан, Данска, Норвешка, Швајцарија и Малта. Тамара сношти во полуфиналето

Неверојатна приказна: Реакции по настапот на Тамара

Неверојатна приказна: Реакции по настапот на Тамара

Македонија прва влезе во финалистите од втората полуфинална eвровизиска вечер. Реакциите на Тамара и нејзиниот тим, но и на цела држава, по соопштувањето на името на нашата земја беа бурни. Граѓаните се возбудени и имаат уште многу очекувања од Тамара и нејзиниот тим во финалната вечер. Радоста е најголема, среќата заедничка, гордоста на најјако, поддршката

Тамара Тодевска влезе во финалето на Евросонг

Тамара Тодевска влезе во финалето на Евросонг

Тамара Тодевска со песната „Proud“ („Горда“)  обезбеди  место во финалето на 64. Евровизија, што се одржува во Тел Авив, Израел. Покрај Тамара во финалето влегоа и претставниците на Холандија, Албанија, Шведска, Русија, Азербејџан, Данска, Норвешка, Швајцарија и Малта. Тамара Тодевска вчера  во полуфиналето настапи под реден број 17. Финалето на годинашниот

Тамара Тодевска влезе во финалето на Евровизија

Тамара Тодевска влезе во финалето на Евровизија

Тамара Тодевска влезе во финалето на Евровизија. Таа вечерва настапи со песната Прауд во втората полуфинална вечер во Тел Авив, Израел. Македонски претставник по седум години се пласира во финалето на Евровизија. Финалната вечер ќе се одржи в сабота. Музиката е на Роберт Билбилов, Лазар Цветковски и Дарко Димитров. Текстот е на Коста Петров и неговата

Тамара се пласираше во финалето на Евровизија(видео)

Тамара се пласираше во финалето на Евровизија(видео)

Македонската претставничка Тамара Тодевска се пласираше во финалето на годинешниот Евросонг којшто ќе се одржи во сабота. Таа вечерва на втората полуфинална вечер на 64-от Избор на песна на Евровизија го имаше својот настап со песната „Proud“ во Тел Авив, Израел. Aвтори на песната „Proud“ на англиски јазик се Роберт Билбилов, Дарко Димитров и Лазар

Се надевам дека сте горди На мене и На себе, рече Тамара по пласманот Во финалето На ЕВРОВИЗИЈА

Се надевам дека сте горди На мене и На себе, рече Тамара по пласманот Во финалето На ЕВРОВИЗИЈА

(Специјално од Тел Авив: Игор ТРАЈКОВСКИ) Во вчерашното второ евровизиско полуфинале во Тел Авив, македонската претставничка Тамара Тодевска успеа да се пласира за настап во саботното финале со композицијата „Горда“ (Proud), пласман што претходно го предвидуваа и обложувалниците, и новинарите. Со нас, за место во финалето се изборија и Холандија, Албанија,

„Пресреќна сум. Ви благодарам што верувавте во мене“ – Тамара се огласи на Фејсбук по влезот во финале на Евровизија

„Пресреќна сум. Ви благодарам што верувавте во мене“ – Тамара се огласи на Фејсбук по влезот во финале на Евровизија

Откако ја направи цела Македонија горда и ѝ донесе пласман во финалето на Евровизија, Тамара се огласи на својот Фејсбук профил. Таа вели дека овој огромен успех е резултат на тимска работа и им се заблагодари на сите за поддршката. Статусот на Тамара по пласманот:

Тамара ќе пее пред Мадона во финалето на Евровизија

Тамара ќе пее пред Мадона во финалето на Евровизија

По цели седум години пауза, Македонија ќе има претставник во финалето на Евровизија. Тоа ѝ успеа на Тамара Тодевска со беспрекорната изведба на песната „Горда“ во втората полуфинална вечер во Тел Авив. Тамара настапи претпоследна, но неизвесноста траеше кратко откако името на Северна Македонија беше прочитано прво при објавувањето на резултатите. Освен

Тамара со интересна прва изјава по пласманот во финале

Тамара со интересна прва изјава по пласманот во финале

Тамара, прва изјава по нејзиното пласирање во финалето ја даде за Фокус. По седум години безуспешни обиди, нашата претставничка на Евросонг, Тамара Тодевска ни обезбеди влез во големото финале кое ќе се одржи на 18-ти мај во Тел Авив. Со песната ,,Proud” таа се пласираше во финалето на музичката манифестација, а нејзината првична реакција за ,, Фокус

Дечки, супер сме, ќе ве направам горди и во сабота, Тамара спремна за финалето

Дечки, супер сме, ќе ве направам горди и во сабота, Тамара спремна за финалето

Македонија вчера влезе во финале на Евросонг. Тамара Тодевска со песната Proud ќе пее во финалето во сабота на 18 мај, на сцената во Тел Авив. Тамара по настапот рече дека е пресреќна и горда што конечно, по седум години повторно ќе може нашата земја да учествува во големото финале. „Дечки, супер сме сите, пресреќна сум. Ви благодарам што верувавте

Тамара се пласираше во финалето на Евросонг

Тамара се пласираше во финалето на Евросонг

Тамара Тодевска со песната „Proud“ („Горда“) обезбеди место во финалето на 64. Евровизија, што се одржува во Тел Авив, Израел. Покрај Тамара во финалето влегоа и претставниците на Холандија, Албанија, Шведска, Русија, Азербејџан, Данска, Норвешка, Швајцарија и Малта. Тамара Тодевска вчера во полуфиналето настапи под реден број 17. Финалето на годинашниот

Тамара Тодевска со песната „Proud“ ќе не претставува во финалето на Евровизија

Тамара Тодевска со песната „Proud“ ќе не претставува во финалето на Евровизија

Тамара Тодевска со песната „Proud“ („Горда“)  обезбеди  место во финалето на 64. Евровизија, што се одржува во Тел Авив, Израел. Покрај Тамара во финалето влегоа и претставниците на Холандија, Албанија, Шведска, Русија, Азербејџан, Данска, Норвешка, Швајцарија и Малта. Тамара Тодевска во полуфиналето настапи под реден број 17. Финалето на годинашниот

Се огласи Тамара во влезот во финале: „ Ќе ве направам горди и во сабота, ветувам!“

Се огласи Тамара во влезот во финале: „ Ќе ве направам горди и во сабота, ветувам!“

Доцна синоќа, по влегувањето во финале, Тамара Тодевска преку „Фејсбук“ се заблагодари за целата поддршка која публиката ѝ ја даде за настапот на овогодинешната „Евровизија“. Дечки, супер сме сите, пресреќна сум. Ви благодарам што верувавте во мене. „Proud“ е песна за сите нас. Ова е резултат на тимската работа. Да се гордееме со себе и со луѓето околу

Mакедонија во првата половина на eвровизиското финале

Mакедонија во првата половина на eвровизиското финале

Mакедонија ќе настапи во првата половина на eвровизиското финале, кое ќе се одржи в сабота во 21 часот. Тамара и Македонија настапуваат под реден број 8. Пред почетокот на полуфиналната вечер, организаторите потврдија дека свој настап во финалето ќе има и светската ѕвезда Мадона. На прес-конференцијата што се одржа синоќа веднаш по второто полуфинале