притисни ентер »

Маас смета дека Хафтар ќе го почитува примирјето во Либија

Маас смета дека Хафтар ќе го почитува примирјето во Либија

Вети дека ќе се придржува до примирјето, без оглед што претходно неделава во Москва не го потпиша договорот за прекин на огнот. Тоа е исклучително важно, рече Маас по средбата со Хафтар во Бенгази. Шефот на германската дипломатија Хајко Маас изјави дека командантот на Либиската национална армија Калифа Хафтар е согласен за примирје во таа североафриканска

Маас: Хафтар ќе го почитува примирјето во Либија

Маас: Хафтар ќе го почитува примирјето во Либија

Шефот на германската дипломатија Хајко Маас изјави дека командантот на Либиската национална армија Калифа Хафтар е согласен за примирје во таа североафриканска земја. – Вети дека ќе се придржува до примирјето, без оглед што претходно неделава во Москва не го потпиша договорот за прекин на огнот. Тоа е исклучително важно, рече Маас по средбата со Хафтар

Турција испраќа војска во Либија

Турција испраќа војска во Либија

Реџеп Таип Ердоган пред да замине на самитот во Берлин потврди дека Турција започна со испраќање војска во Либија. Тој рече дека Турција испраќа трупи за поддршка на меѓународно признатата влада во Триполи. Говорејќи во Анкара, Ердоган додаде дека Турција ќе продолжи да ги користи сите дипломатски и воени можности да обезбеди стабилност јужно од Турција,

Завојуваните либиски лидери ќе се сретнат во Берлин

Завојуваните либиски лидери ќе се сретнат во Берлин

По соборувањето на долгогодишниот либиски лидер Моамер ел Гадафи во 2011 година, Либија е нестабилна поради големиот број на вооружени групи кои се борат за власт и контрола над нафтените полиња. Лидерот на либанската меѓународно признаена Влада на Народно единство, Фајез ал Сараџ и командантот на Либиската народна армија, генералот Калифа Хафтар,

Сараџ и Хафтар го потврдија присуството на Конференцијата во Берлин

Сараџ и Хафтар го потврдија присуството на Конференцијата во Берлин

Лидерот на либанската меѓународно признаена Влада на Народно единство, Фајез ал Сараџ и командантот на Либиската народна армија, генералот Калифа Хафтар, потврдија дека ќе учествуваат на меѓународната конференција за решавање на конфликтите во земјата, што ќе се одржи во Берлин на 19 јануари. – Потпишавме договор за примирје, што го договорија Русија

Ердоган објави дека Турција ќе испраќа трупи во Либија

Ердоган објави дека Турција ќе испраќа трупи во Либија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, најави дека Турција ќе испрати трупи во Либија, пренесува „Спутник“. Анкара и либиската Влада на национален договор, поддржана од ОН, претходно потпишаа договор за распоредување на турските трупи во завојуваната земја. Турција истакна дека распоредувањето ќе се случи само ако армијата на генералот Хафтар ја

Ердоган објави дека Турција ќе испраќа трупи во Либија

Ердоган објави дека Турција ќе испраќа трупи во Либија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, најави дека Турција ќе испрати трупи во Либија, пренесува „Спутник“. Анкара и либиската Влада на национален договор, поддржана од ОН, претходно потпишаа договор за распоредување на турските трупи во завојуваната земја. Турција истакна дека распоредувањето ќе се случи само ако армијата на генералот Хафтар ја

Ердоган објави дека Турција ќе испраќа трупи во Либија

Ердоган објави дека Турција ќе испраќа трупи во Либија

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, најави дека Турција ќе испрати трупи во Либија, пренесува „Спутник“. Анкара и либиската Влада на национален договор, поддржана од ОН, претходно потпишаа договор за распоредување на турските трупи во завојуваната земја. Турција истакна дека распоредувањето ќе се случи само ако армијата на генералот Хафтар ја

Ердоган: Турција ќе почне да испраќа трупи во Либија

Ердоган: Турција ќе почне да испраќа трупи во Либија

Турција ќе почне да испраќа трупи во Либија како поддршка на меѓународно признаената Влада во Триполи, изјави денеска претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Тој в недела ќе се сретне со лидерите на Германија, Русија, Велика Британија и Италија со кои ќе разговара за Либија. Ердоган наведе дека Турција ќе почне да издава дозволи за истражување

Ердоган: Турција ќе почне да испраќа трупи во Либија

Ердоган: Турција ќе почне да испраќа трупи во Либија

– Турција ќе почне да испраќа трупи во Либија како поддршка на меѓународно признаената Влада во Триполи, изјави денеска претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Тој в недела ќе се сретне со лидерите на Германија, Русија, Велика Британија и Италија со кои ќе разговара за Либија. Ердоган наведе дека Турција ќе почне да издава дозволи за истражување

Ердоган: Турција ќе почне да испраќа трупи во Либија

Ердоган: Турција ќе почне да испраќа трупи во Либија

Турција ќе почне да испраќа трупи во Либија како поддршка на меѓународно признаената Влада во Триполи, изјави денеска претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Тој в недела ќе се сретне со лидерите на Германија, Русија, Велика Британија и Италија со кои ќе разговара за Либија. Ердоган наведе дека Турција ќе почне да издава дозволи за истражување

Ердоган: Турција ќе почне да испраќа трупи во Либија

Ердоган: Турција ќе почне да испраќа трупи во Либија

Турција ќе почне да испраќа трупи во Либија како поддршка на меѓународно признаената Влада во Триполи, изјави денеска претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Тој в недела ќе се сретне со лидерите на Германија, Русија, Велика Британија и Италија со кои ќе разговара за Либија. Ердоган наведе дека Турција ќе почне да издава дозволи за истражување

Турската војска влегува во Либија!

Турската војска влегува во Либија!

Турција почнува да испраќа трупи во Либија како поддршка на меѓународно признатата влада во Триполи, изјави денеска турскиот претседател, Реџеп Тајип Ердоган. Говорејќи во Анкара, Ердоган додал дека Турција ќе продолжи да ги користи сите дипломатски и воени средства за да обезбеди стабилност на југот на земјата, вклучувајќи ја и Либија, пренесе Ројтерс

Ердоган одлучи – Испраќа војска во Либија

Ердоган одлучи – Испраќа војска во Либија

Законот за испраќање на воена помош во Либија го усвои и Парламентот на Турција, а како што беше најавено од порано, станува збор за воздушна, копнена и поморска помош. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган потврди дека неговата земја ќе испрати војска во Либија за да ја поддржи тамошната Влада во борбата против силите на Халиф Хафтар, кој спроведува

Ердоган: Турција ќе почне да испраќа трупи во Либија

Ердоган: Турција ќе почне да испраќа трупи во Либија

Турција ќе почне да испраќа трупи во Либија како поддршка на меѓународно признаената Влада во Триполи, изјави денеска претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Тој в недела ќе се сретне со лидерите на Германија, Русија, Велика Британија и Италија со кои ќе разговара за Либија. Ердоган наведе дека Турција ќе почне да издава дозволи за истражување

Путин нема да ја заборави дрскоста на разгневениот либиски генерал

Путин нема да ја заборави дрскоста на разгневениот либиски генерал

Халифа Хафтар очекуваше црвен тепих во Кремљ. Наместо тоа чекаше во руското министерство за надворешни работи, надевајќи се на прием кај рускиот претседател Владимир Путин. На крајот, либискиот воен командир го загуби трпението и си замина во лутина. Неколку часа подоцна ја напушти Москва во неговиот авион, заминувајќи за главниот град на Јордан, Аман,

Меркел ги повика светски сили во Берлин на Самит за Либија

Меркел ги повика светски сили во Берлин на Самит за Либија

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги покани светските сили во недела на Самит во Берлин каде ќе се разговара за напорите за постигнување мир во Либија. Меркел одлучи да биде домаќин на средбата по консултациите со генералниот секретар на Обедините нации, Антонио Гутереш. Германија упати апел до премиерот на либиската Влада на национално