притисни ентер »

Џафери: Партиите да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство

Џафери: Партиите да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска им порача на партиите што побргу да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство. – Мој повик, апел е да си ги приближат ставовите. Пораката од еврокомесарот Оливер Вархеји и изјавата на францускиот амбасадор Кристијан Тимоние беше повеќе од јасна – рече Џафери денеска во изјава за медиумите

Ќе успеат ли власта и опозицијата да постигнат договор за законот за Јавно обвинителство?

Ќе успеат ли власта и опозицијата да постигнат договор за законот за Јавно обвинителство?

Embedded video for Ќе успеат ли власта и опозицијата да постигнат договор за законот за Јавно обвинителство? Вчерашните пораки на еврокомесарот Вархеји повторно го актуелизираа прашањето: може ли овој собраниски состав да го донесе Законот за јавно обнинителство. Преговорите помеѓу работните групи на власта и опозицијата мируваат повеќе од 4 месеци,

Џафери: Партиите да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство

Џафери: Партиите да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство

Џафери: Партиите да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска им порача на партиите што побргу да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство. -Мој повик, апел е да си ги приближат ставовите. Пораката од еврокомесарот Оливер Вархеји и изјавата на францускиот амбасадор Кристијан

Џафери со апел партиите да ги доближат ставовите за Законот за ЈО

Џафери со апел партиите да ги доближат ставовите за Законот за ЈО

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска им порача на партиите што побргу да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство. „Мој повик, апел е да си ги приближат ставовите. Пораката од еврокомесарот Оливер Вархеји и изјавата на францускиот амбасадор Кристијан Тимоние беше повеќе од јасна“, рече претседателот на Собранието Талат Џафери

Џафери: Партиите што побргу да ги приближат ставовите за Законот за ЈО

Џафери: Партиите што побргу да ги приближат ставовите за Законот за ЈО

„Мој повик, апел е да си ги приближат ставовите. Пораката од еврокомесарот Оливер Вархељ и изјавата на францускиот амбасадор Кристијан Тимоние беше повеќе од јасна“, рече претседателот на Собранието. Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска им порача на партиите што побргу да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство. – Мој повик,

Џафери: Партиите да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство

Џафери: Партиите да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска им порача на партиите што побргу да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство. – Мој повик, апел е да си ги приближат ставовите. Пораката од еврокомесарот Оливер Вархеји и изјавата на францускиот амбасадор Кристијан Тимоние беше повеќе од јасна, рече Џафери денеска во изјава за медиумите

Милошоски: Стоиме на располагање за конструктивни разговори со ДУИ и СДСМ за Законот за ЈО

Милошоски: Стоиме на располагање за конструктивни разговори со ДУИ и СДСМ за Законот за ЈО

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска им порача на партиите што побргу да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство. – Мој повик, апел е да си ги приближат ставовите. Пораката од еврокомесарот Оливер Вархеји и изјавата на францускиот амбасадор Кристијан Тимоние беше повеќе од јасна, рече Џафери денеска во изјава за медиумите

Нови обиди за Законот за обвинителство

Нови обиди за Законот за обвинителство

Нови обиди за Законот за обвинителство Вчерашната посета на еврокомесарот Вархеи отвори уште една шанса за Законот за обвинителство, со оглед на очекувањето да биде изгласан од овој парламентарен состав. СДСМ и Владата најавуваат  ангажирање за изнаоѓање заеднички јазик со другите партии, ВМРО ДПМНЕ е  расположена за разговор, а спикерот Талат Џафери

Експерти: Јасна порака од еврокомесарот Вархеји

Експерти: Јасна порака од еврокомесарот Вархеји

Без оглед на реформите, усвојувањето на Законот за јавното обвинителство ќе биде клучно за земјите-членки на ЕУ да немаат сомнежи во врска со давањето на датум за преговори. Експерти оценуваат дека вчерашната порака на еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји, била јасна и оти до распуштањето на Собранието, мнозинството и опозицијата мора да најдат

Нема датум без закон за обвинителство пред распуштањето на Собранието

Нема датум без закон за обвинителство пред распуштањето на Собранието

По пораката на еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји актуелниот парламентарен состав да го донесе законот пред изборите во април, Министерството за правда кое го предложи законското решение за кое е потребно двотретинско мнозинство  со апел до пратениците да се надминат себе си. -Законот е пуштен во Собрание и ние би биле многу среќни доколку

ЕУ ни постави сериозен услов, а СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ тераат инает

ЕУ ни постави сериозен услов, а СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ тераат инает

Пораката што ја испрати еврокомесарот Оливер Вархеји во врска со итната потребаа за изгласувањето на Законот за јавно обвинителство, очигледно воопшто не ги вознемири двете најголеми политички партии во земјава. Законот за јавно обвинителство може да се донесе уште утре ако СДСМ го прифати предлог-законот на ВМРО-ДПМНЕ, изјави портпаролот на опозициската

Џафери: Партиите да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство

Џафери: Партиите да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска им порача на партиите што побргу да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство. – Мој повик, апел е да си ги приближат ставовите. Пораката од еврокомесарот Оливер Вархеји и изјавата на францускиот амбасадор Кристијан Тимоние беше повеќе од јасна, рече Џафери денеска во изјава за медиумите

Џафери: Партиите да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство

Џафери: Партиите да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска им порача на партиите што побргу да ги приближат ставовите за Законот за Јавно обвинителство. – Мој повик, апел е да си ги приближат ставовите. Пораката од еврокомесарот Оливер Вархеји и изјавата на францускиот амбасадор Кристијан Тимоние беше повеќе од јасна, рече Џафери денеска во изјава за медиумите

ВМРО-ДПМНЕ уште утре би гласале за Законот за јавното обвинителство, ама за нивниот предлог

ВМРО-ДПМНЕ уште утре би гласале за Законот за јавното обвинителство, ама за нивниот предлог

Постојат реални шанси на мајскиот Самит на ЕУ во Загреб да ѝ биде доделен датум за преговори на Македонија, но тоа ќе се случи само доколку сегашниот состав на македонското Собрание го изгласа Законот за јавно обвинителство најдоцна во февруари. Ова вчера го порача еврокомесарот Оливер Вархеји. -Приоритет треба да му се даде на новиот Закон за јавно

ВМРО-ДПМНЕ уште утре ќе гласале за Законот за јавното обвинителство, ама за нивниот предлог

ВМРО-ДПМНЕ уште утре ќе гласале за Законот за јавното обвинителство, ама за нивниот предлог

Постојат реални шанси на мајскиот Самит на ЕУ во Загреб да ѝ биде доделен датум за преговори на Македонија, но тоа ќе се случи само доколку сегашниот состав на македонското Собрание го изгласа Законот за јавно обвинителство најдоцна во февруари. Ова вчера го порача еврокомесарот Оливер Вархеји. -Приоритет треба да му се даде на новиот Закон за јавно

Џафери: Партиите да ги надминат несогласувањата за законот за Јавно обвинителство

Џафери: Партиите да ги надминат несогласувањата за законот за Јавно обвинителство

Според него претставниците на политичките партии треба да го почитуваат повикот на преставниците на ЕУ. Претседателот на Собранието, Талат Џафери, изјави дека Собранието може во секој момент да го донесе Законот за јавно обвинителство, но треба политичките партии да постигнат договор. Според него претставниците на политичките партии треба да го почитуваат

Законот за јавно обвинителство - тест за патриотизам

Законот за јавно обвинителство - тест за патриотизам

Еден месец фора има Собранието, пред да се распушти, да го донесе законот за јавно обвинителство, кој од ЕУ се посочува како приоритетен за добивање датум за преговори. Законот е заглавен во собраниските лавиринти, а за негово носење е потребно двотретинско мнозинство. И власта и опозицијата велат дека може да се донесе нов Закон за јавно обвинителство,

Нема датум во мај без Закон за обвинителство во февруари

Нема датум во мај без Закон за обвинителство во февруари

Постојат реални шанси на мајскиот Самит на ЕУ во Загреб да ѝ биде доделен датум за преговори на Македонија, но тоа ќе се случи само доколку сегашниот состав на македонското Собрание го изгласа Законот за јавно обвинителство најдоцна во февруари. Ова, меѓу редови, вчера го порача еврокомесарот Оливер Вархеји, кој истакна дека веќе разговарал со француските

Бојан Маричиќ: ВМРО-ДПМНЕ негативно влијае врз евроинтегративниот процес

Бојан Маричиќ: ВМРО-ДПМНЕ негативно влијае врз евроинтегративниот процес

Коментирајќи ја вчерашната посета на еврокомесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархељ, советникот за евроинтеграции во владата, Бојан Маричиќ вели дека ВМРО-ДПМНЕ негативно влијае врз процесот. Причината за ова Маричиќ ја гледа во тоа што партијата испраќа сигнали дека нема да го користи уставното име на државата, а истовремено најавува дека ќе ја