притисни ентер »

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

На денешното Собрание на клубовите од регионалната кошаркарска АБА лига одржано преку видео-врска, донесена е одлука новата сезона да започне на 19 септември. Основниот дел од сезоната ќе трае до 28 март 2021 година, додека плеј-офот треба да започне на 4 април 2021 година. Собранието донесе одлука дека и АБА Лигата и АБА Лига 2 ќе бидат составени

Новата сезона во АБА започнува на 19 септември

Новата сезона во АБА започнува на 19 септември

На денешното Собрание на клубовите од регионалната кошаркарска АБА лига одржано преку видео-врска, донесена е одлука новата сезона да започне на 19 септември. Основниот дел од сезоната ќе трае до 28 март 2021 година, додека плеј-офот треба да започне на 4 април 2021 година. Собранието донесе одлука дека и АБА Лигата и АБА Лига 2 ќе бидат составени

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември На денешното Собрание на клубовите од регионалната кошаркарска АБА лига одржано преку видео-врска, донесена е одлука новата сезона да започне на 19 септември. Основниот дел од сезоната ќе трае до 28 март 2021 година, додека плеј-офот треба да започне на 4 април 2021 година. Собранието донесе одлука дека

Лутите скопски ривали идната сезона во АБА 2 лигата

Лутите скопски ривали идната сезона во АБА 2 лигата

АБА лигата денеска имаше состанок на кој ги потврди екипите кои ќе учествуваат во послабата, АБА 2 конкуренцијата наредната сезона. Двата скопски ривали, МЗТ Скопје Аеродром и Работнички се најдоа во истата конкуренција. Аеродромци се уште се со надеж дека словенечка Приморска поради финансиските проблеми ќе испадне од конкуренција за посилната АБА

АБА лига: МЗТ уште чека на Приморска, Работнички потврден за втората лига

АБА лига: МЗТ уште чека на Приморска, Работнички потврден за втората лига

Раководството на АБА лигата денеска потврди дека во новата сезона и двете регионални лиги ќе бидат составени од по 14 екипи, а така треба да биде барем до сезоната 2024/25. Во АБА 2 лигата се потврдени двајца македонски претставници, односно МЗТ Скопје Аеродром и Работнички, а останатите клубови се Спарс, Слобода Ужице, Слобода Тузла, Златибор, Студентски

АБА ги потврди МЗТ Скопје А. и Работнички како дел од АБА 2 лигата

АБА ги потврди МЗТ Скопје А. и Работнички како дел од АБА 2 лигата

Додека трае неизвесноста околу враќањето на МЗТ Скопје Аеродром во регионалната кошаркарска елита, кое директно зависи од Приморска, АБА лига ги потврди Работнички и тимот од Аеродром како единствени наши претставници, но во второлигашкото друштво. Во соопштението објавено попладнево, АБА вели дека врз основа на резултатите во националните првенства,

АБА ги потврди МЗТ Скопје А. и Работнички како дел од АБА 2 лигата

АБА ги потврди МЗТ Скопје А. и Работнички како дел од АБА 2 лигата

Додека трае неизвесноста околу враќањето на МЗТ Скопје Аеродром во регионалната кошаркарска елита, кое директно зависи од Приморска, АБА лига ги потврди Работнички и тимот од Аеродром како единствени наши претставници, но во второлигашкото друштво. Во соопштението објавено попладнево, АБА вели дека врз основа на резултатите во националните првенства,

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Скопје, 29 јуни 2020 () – На денешното Собрание на клубовите од регионалната кошаркарска АБА лига одржано преку видео-врска, донесена е одлука новата сезона да започне на 19 септември. Основниот дел од сезоната ќе трае до 28 март 2021 година, додека плеј-офот треба да започне на 4 април 2021 година. Собранието донесе одлука дека и АБА Лигата и АБА

Доколку Приморска ја изигра АБА ќе плати големи „пенали“

Доколку Приморска ја изигра АБА ќе плати големи „пенали“

МЗТ Скопје би можел да се врати во АБА-лига по две години пауза, но само под еден услов, Приморска да се откаже од ова натпреварување, информација која е добро позната, исто како и тоа дека словенечкиот тим се соочува со голема финансиска криза и наскоро може да се најде во четвртата лига во својата земја. Челниците на јадранското натпреварување добро

Доколку Приморска ја изигра АБА ќе плати големи „пенали“

Доколку Приморска ја изигра АБА ќе плати големи „пенали“

МЗТ Скопје би можел да се врати во АБА-лига по две години пауза, но само под еден услов, Приморска да се откаже од ова натпреварување, информација која е добро позната, исто како и тоа дека словенечкиот тим се соочува со голема финансиска криза и наскоро може да се најде во четвртата лига во својата земја. Челниците на јадранското натпреварување добро

Работнички во АБА2 лигата, МЗТ чека на Приморска

Работнички во АБА2 лигата, МЗТ чека на Приморска

АБА2 лигата во сезоната 2020/21, започнува на 23 септември 2020 година. Лигашкиот дел ќе се игра до 7 април, додека почетокот на плејофот е закажан за 14 април. Регионалното кошаркарско натпреварување официјално објави кои екипи ќе играат во следната натпреварувачка сезона 2020/21. Врз основа на резултатите во националните првенства, во сезоната 2020/21

АБА2 ги пријави МЗТ Скопје и Работнички во лигата

АБА2 ги пријави МЗТ Скопје и Работнички во лигата

Собранието на АБА лига на денешениот состанок ги потврди екипите кои ќе бидат дел од АБА2 конкуренцијата наредната сезона, а меѓу нив се наоѓаат МЗТ Скопје и Работнички. За потсетување, судбината на „Аеродромци“ во АБА конкуренцијата зависи од Приморска чие учество во најквалитетното регионално натпреварување е неизвесно. Во случај, Приморска да не

Работнички ќе се „заборави“ од гостувања во Црна Гора, Србија и БиХ во дебито во АБА2!

Работнички ќе се „заборави“ од гостувања во Црна Гора, Србија и БиХ во дебито во АБА2!

Најтрофејниот македонски кошаркарски колектив кај нас, екипата на Работнички, од денеска и официјално е член на регионалната АБА2-лига, што ќе биде прв настап на составот од „Градски парк“ во јадранската конкуренција по неколкуте пропуштени шанси на прволигашко и второлигашко ниво. Центарци во својата дебитантска сезона ќе го одберат силите против

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

Новата сезона во АБА ќе почне на 19 септември

На денешното Собрание на клубовите од регионалната кошаркарска АБА лига одржано преку видео-врска, донесена е одлука новата сезона да започне на 19 септември. Основниот дел од сезоната ќе трае до 28 март 2021 година, додека плеј-офот треба да започне на 4 април 2021 година. Собранието донесе одлука дека и АБА Лигата и АБА Лига 2 ќе бидат составени

АБА ги потврди МЗТ Скопје А. и Работнички како дел од АБА 2 лигата

АБА ги потврди МЗТ Скопје А. и Работнички како дел од АБА 2 лигата

Додека трае неизвесноста околу враќањето на МЗТ Скопје Аеродром во регионалната кошаркарска елита, кое директно зависи од Приморска, АБА лига ги потврди Работнички и тимот од Аеродром како единствени наши претставници, но во второлигашкото друштво. Во соопштението објавено попладнево, АБА вели дека врз основа на резултатите во националните првенства,